Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Битката за водата на Омуртаг продължава

архив
Снимка: "Вода за Омуртаг"

В рубриката  „Животът отблизо", която се излъчва всеки вторник в предаването "Днес" на Радио Шумен, този път ви разказваме как може силата на гражданското недоволство да прерастне в гражданско и активно общество, с което общински и държавни институции да са принудени да се съобразяват и да започнат да работят адекватно. Примерът е от Омуртаг, където проблемите с водоснабдяването поставиха началото на неформалното обединение на гражданите „Вода за Омуртаг“. След като от 50 години насам Омуртаг е без постоянно водоснабдявено, към днешна дата светлината в тунела е все по-ярка, благодарение активната гражданска позиция на живеещите там. Тези техни усилия получиха и един друг вид признание - награда „Златен ключ” от Фондацията “Програма Достъп до информация”. „В основата на успеха стои добрата информираност – да знаеш от кого какво може да изискваш и какъв е пътят до това“ – казва Магдалена Славова, един от координаторите на “Вода за Омуртаг”.  От сдружението благодарят на адвокатите Стефан Ангелов и Кирил Терзийски от Програма достъп до информация. С безвъзмездната помощ на  адв. Ангелов са успели да спечелят дело, където институция е отказала да им предостави важна информация. "Тъй като сме граждани, които сме неформални, ние нямаме финансиране, спонсорство и заплащане и без "Програма достъп до информация" и адвокатите, които работят към нея, сме изключително безпомощни, когато правото ни бъде нарушено. В тази връзка изключително много благодарим на Програмата и на адвокат Ангелов, че ни закрилят и защитават и всички заедно можем да създаваме едно градивно и работещо общество по този начин." - каза още Магдалена Славова.  Людмила Борисова разговаря с нея.

Битката за нормалното водоснабдяване на Омуртаг продължава. "Трябва да се изкара акт 16 на помпените станции в Омуртаг, те са в етап на проба, която трябваше да приключи за три дни, но това не се случи" - уточнява Магдалена Славова. Пробата е стартирала на  22 декември 2022 година  и процедурата все още не е прекратена. Затова пробата трябва да бъде прекратена и да стартира отново, която вече да приключи в рамките на 72 часа и да бъде издаден акт 16, за да може обектите да се приемат от Общината и да бъдат предоставени на ВиК. Следващото, което трябва да се направи, е да се осъществят планираните от МРРБ обновления по пречиствателната станция в Ястребино, за да отговори тя на повишените нужди от подаване на вода. Освен това трябва да продължи подмяната на вътрешната водопроводна мрежа в Омуртаг.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът отчете година управление

30 448 938 лева са постъпленията от собствени приходи по бюджета на общината за първите девет месеца на тази година, стана ясно по време на отчета на първата година от управлението на кметския екип на община Шумен начело с проф. Христо Христов. Отчита се по-голяма събираемост – с над 4 млн. лева в сравнение с 2023. Събраните приходи от данъци са..

публикувано на 11.11.24 в 15:16

Теодосий Теодосиев за дисциплината

Учителят по физика, вдъхновител и съвременен будител Теодосий Теодосиев днес е в Шумен. В ранния следобед той разговаря с учениците на шуменската школа „А и Б“, а довечера от 17:30 часа в Регионалната библиотека “Стилиян Чилингиров” е срещата му с шуменската общественост. Темата на срещата е “Будителите на 21 век”. Школата по приложна математика..

публикувано на 11.11.24 в 14:48
Язовир

Мъртвият обем на "Тича" два пъти по-голям

Водата в язовир "Тича" за месец е намаляла с 6,71%. Нивото му към края на октомври, според данните на МОСВ, е 142 милиона кубика. Притокът на вода е 0,061, а разходът, който язовирът прави, е 1,6 кубически метра в секунда". Общият обем на е 311 милиона и 800 хиляди, а мъртвият, според спецификациите на съоръжението, е 40 милиона. Това ли обаче е..

публикувано на 11.11.24 в 12:56
Морис Ванес - Снимка Радио Шумен

Един белгиец в село с трийсетина

От 5 години Морис Ванес живее в поповското село Помощица - обезлюдено поповско село, в което няма магазин, нито училище, няма и кръчма. Затова пък има най-много басейни на глава от населението. Постоянните му обитатели са 33-ма, но но пък има цели 8 басейна.  25 от къщите са изкупените от чужденци, от тях напълно обновени са 15. В село Помощица..

публикувано на 11.11.24 в 11:08

Трети ТЕЛК заработи в Шумен

От два месеца и в КОЦ- Шумен работи състав на ТЕЛК. Там се разглеждат случаи на пациенти от цялата страна.  От лятото е въведена новата система за освидетелстване от експертни лекарски комисии.  Подготвените документи  на пациентите  се подават в съответната регионална картотека за медицинска експертиза. След това електронната система ги..

публикувано на 08.11.24 в 14:30

Черният петък вече започна

Голямо разнообразие от продукти и стоки, и още по-голямо разнообразие от промоции и изгодни предложения, вече започнаха да валят отвсякъде - в моловете, в сайтове и електронни магазини. Причината е предстоящият в края на месеца Черен петък.  Последните години търговците започват много по-рано да ни засипват с оферти. И макар не винаги да имаме нужда..

публикувано на 07.11.24 в 14:05

Шуменци с „направи си сам“

Все още се срещат шуменци, които искат да им е красиво около домовете и не държат общината да направи всичко. Такъв пример са съседите от блока на ул. „Цар Иван Александър“ 89 в самия център на града. Радио Шумен ги завари да облагородяват градинката, която е към 40 квадрата . Шуменците искат да се възроди и стария почин общината да..

публикувано на 07.11.24 в 11:36