Снимки и документи на семействата на Иваничка Няголова и Веска Ламбова са сред последните постъпления във фондовете на Държавен архив - Шумен.
Едното семейство е посветило живота си на стенографията, а другото - на краеведчеството, каза гл.експерт Илина Папазова от Архива. Тя уточни, че и двете постъпления попълват вече регистрирани фондове. Част от семейните снимки и документи сега са подредени в няколко витрини. Сред тях са картички с изгледи от Берлин от края на Първата световна война, фотоси от Западните покрайнини, както и протоколни книги на Инициативния комитет за изграждането на храма „Свети Райко Шуменски“ в квартал „Тракия“.
А само преди дни драматургът Елена Иванова от Плевен е дарила на шуменския Архив дневниците на Гиньо Писков.Освен оригиналните страници, Елена Иванова ги е разчела и е направила и машинописен вариант, който също е изпратила на Архива.
Фотодокументалната изложба „Последни попълнения във фондовете на архива“ е по повод Деня на архивиста.
Чуйте репортаж на Ивелина Иванова.
Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат днес на национален протест. Недоволството ще премине под наслов "Трудът в медиите има стойност" и ще започне в 12:00 часа, когато ще бъде блокирано кръстовището пред Софийския университет "Свети Климент Охридски". Ще има акции и в други..
Тя носи красиво рождено име Алсу Грифулина, въпреки че всички в търговищкия квартал „Въбел“ я познават като Алла Неделчева. Родена е в Димитровград, но не българския, а руския град в Уляновска област. Алла или Алсу е етническа татарка, която изповядва християнска религия. Тя е клисар в храма „Св.Троица“ в кв. "Въбел" в Търговище, всеки ден..
Екнаха църковните камбани в празничния за Шумен 14 май. В деня, в който се чества паметта на св. Райко - младият златар от Шумен, загубил мъченически живота си за вярата, празнува църквата в кв. "Тракия", наречена на Христовия поборник. След тържествената литургия ще бъде извършена лития с водосвет. Ще бъде раздаден и рибен курбан. „Св. Райко..
Днес е Денят на Търговище и търговищенци не само ще си честитят традиционния панаир (246-ти поред), но и празника на града, в който живеят или е част от живота им. Как 14 май става Ден на Търговище? Благодарение на историята и дълголетните традиции на пазара. Княжески указ на Александър Батенберг от 1880 г. постановява ежегодното провеждане..
Нелепата смърт на пътя на едно 12-годишно дете отприщи поредица от протести в цялата страна. Българите не за първи път недоволстваме, не за първи път затваряме пътища. Една друга форма на протест срещу войната по пътищата обаче избра разградската фондация «От мечта до реалност». Поетична кампания, която приканва деца от страната да изпратят..
Най-добре е Народното събрание изобщо да не обсъжда искането на президента Румен Радев за свикване на референдум за еврото, тъй като всяко обсъждане прави членството в еврозоната дискусионно, заяви за Радио Шумен политологът Стойчо Стойчев. Действията на Радев не са обвързани с бъдещо партийно строителство, а по-скоро с желание да се навреди на..
Денят на дарителите е на изключителна почит в Шумен. Точно оттук започва традицията в България 6 декември да се отбелязва като Ден на дарителя. Традицията се свързва с името на големия благодетел и дарител Нанчо Попович, който завещава 20 000 златни австрийски наполеона за построяване на Девическото училище в родния си град и за стипендии на..