Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село с осем басейна

13
Снимка: Радио Шумен

Селото с най-много басейни на глава от населението е поповското село Помощица.

Помощица е обезлюдено поповско село на 19 км от общинския център. Ако влезете  в селото по първата отбивка от Разград в посока Попово, рискувате да попаднете в нещо като джунгла, превзела една от двете махали на Помощица. След помощ от кметския наместник, екипът ни открива единствения асфалтов път, който стига до центъра. Единственият, правен през последните 30 години. Пред реновираното кметство с голям кабинет – тип заседателна  зала, има пилон с 3 знамена. Храмът „Св. Архангел Михаил“ е отлично поддържан и осветен, с дистанционно кметът пуска да звучи по уредба църковно песнопеене.

Контрастите не свършват дотук. Кметският наместник Илия Илиев е сред най-дълго управлявалите у нас – 33 години. Разказва, че 32 са постоянно обитаващите Помощица, затова пък в селото има 8 басейна.


4 националности живеят в Помощица – холандци, белгийци, тайландка и българи. 25 са изкупените от чужденци къщи, от тях напълно реновирани са 15. След бумът на заселване от преди 20-тина години, днес постоянно пребиващите чужденци са едва 3 семейства, но лятото идват с приятели.

"В село, в което няма път, няма транспорт, няма магазин и няма кръчма, никога повече животът няма да е това, което е бил. Или младите да се върнат обратно", казва кметският наместник Илия Илиев.

Неслучайно, когато преди 20-тина години за Помощица тръгнал един кандидат за депутат, не намерил пътя и се отказал.

Забравено от бог, едно българско село отдавна не разчита на помощ от държавата и политиците, защото трудно намират пътя към него.

Чуйте интервю на Христина Димитрова с кметския наместник Илия Илиев.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Да върнем добрината на Тошко

Велики вторник, отреден за смирение и за осмисляне на милосърдието, ни дава и пример как да благотворим.  От 18:00 часа в читалище „Пробуда-1928“ в Каспичан самодейци ще изнесат концерт. Така те подават ръка на художествения ръководител и хореограф Тодор Ганчев, идеен създател на Националния фестивал „Автентични ритми”. Той води битка с тежко..

публикувано на 15.04.25 в 09:06

Двойникът на Ути от Силистра

Иван Димитранов от Силистра е индиректно свързан с кулинарията. Той не е готвач, а работи като сервитьор на круизни кораби. В свободното си време е актьор - аматьор. Поразителната прилика с кулинарния гуру Ути Бъчваров откриваме при гостуването му в Радио Шумен, но Иван е кажи-речи на половината години на популярния готвач.  Поводът да е в..

публикувано на 14.04.25 в 19:35

Медали за Шумен

В Шумен завършиха състезанията по информатика. Миналата седмица градът бе домакин на Международния турнир по информатика за напреднали „Джон Атанасов“ (IATI) и на Националните пролетни състезания по информатика.  Днес организаторите на турнирите представиха резултатите на шуменските участници. Чуйте репортаж на Росица Арабаджиева.

публикувано на 14.04.25 в 14:23

Пътешествие с вълшебни думи

32 думи е избрала Надие Карагьозова от Кубрат, за да учи децата на добродетели и ценности.  Наред с малките, тя кани и големите на пътешествие в света на думите с новата си книга "Творчески дневник - думи вълшебни да знаем и по тях да се познаем“.  „Дума лекува, дума разболява" гласи народната мъдрост, затова трябва да сме много внимателни как..

публикувано на 14.04.25 в 11:04

Цяло семейство на мотори

Любители на моторите се събират днес в Тутракан, а сред тях е и цяло семейство, това на зам.кмета на дунавския град Васил Дойнов.  Той, съпругата му Теодора и синовете му Томислав на 8 и Цветелин на 5 години, са фенове на моторите. Разбира се, виновникът за тази любов към свободата на две колела е бащата. Както се случва при мнозина,..

публикувано на 12.04.25 в 12:01

Над 300 лазарки в Калипетрово

Ден преди утрешния празник Цветница, празнуваме Лазарова събота или Лазаровден. Ден, в който си спомняме едно от основните чудеса, извършени от Исус - възкресението на Лазар, четири дни след смъртта му.   Днес основният обичай е лазаруването, в което участват млади неомъжени жени, лазарки. Те обикалят къщите, пеят обредни лазарски песни и..

публикувано на 12.04.25 в 04:50

Идва ли цифровото евро?

Необходимостта от дигитално евро както на микро, така и на макрониво става все по-убедителна. На първото то ще се яви като поредното общоевропейско благо за потребителите в еврозоната, а на второто е важен инструмент за монетарната еманципаципация на Стария континент от Америка. Чуйте повече в коментара на Петър Нейков, базиран на публикации..

публикувано на 11.04.25 в 13:02