Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близо два века пазител на вяра

Арменската общност в Шумен чества днес 190 години от възстановяването на арменската апостолическа православна църква „Св. Богородица“ в нашия град. Красивият каменен храм, който се извисява на хълма в т.н арменска махала отваря врати на днешния ден - 25 октомври 1834 г. Той е наследник на първия дървен храм, който диаспората изгражда в края на 17 век, след установяването си в Шумен. 

Така  близо 2 века църквата пази бурна история, свързана със събития и личности, превръща се в обединител и спасител на вярата и духовността, на надеждата и родовата памет. Обявена е за паметник на културата през  1975 г.

За да разкаже как шуменци ще отбележат голямата годишнина на арменския храм, наш гост бе председателят на църковното настоятелство на арменската апостолическа православна църква „Св. Богородица“ Кеворк Шалджиян. Чуйте го в интервю на Христина Димитрова.

Арменската общност на Шумен кани в събота от 16:00 часа на откриване на изложбата на Алиса Торосян във фоайето пред зала „Проф. Венета Вичева“ на община Шумен. В същата зала от 17:00 часа с тържествен концерт ще бъде чествана 190-тата годишната на арменската църква „Св. Богородица“. Тържествената служба е в неделя от 10.30 часа.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Да изхвърляме по-малко храна

Как да ограничим разхищението и изхвърлянето на храна? По време на празници, особено когато има няколко почивни дни, у българина битува схващането, че е по-добре да има повече, отколкото да не стигне храната и пазарува много повече, отколкото е нужно.  Какво обаче да правим с храната, която не сме успели да изядем? Един от начините е да я..

публикувано на 05.05.25 в 16:48

Вкусно пътешествие из Европа

Всяка година на 9 май отбелязваме Деня на Европа – ден, посветен на мира и единството на континента. Тази година се навършват 75 години от Декларацията на Шумaн — историческо предложение, което се счита за началото на това, което днес наричаме Европейски съюз. За единство въпреки различията между държавите се обявиха днес и учениците от ПЕГ..

публикувано на 05.05.25 в 13:29

Научна сесия в Шуменския университет

Приемането на християнството през 865 година, по време на богомъдрия Борис Михаил, е държавен акт, равен по значимост на създаването на държавата, каза днес вицепрезидентът Илияна Йотова по време на научната сесия в Шуменския университет ,,Епископ Константин Преславски“. Събитието е посветено на 1160 години от покръстването на България и 1170..

публикувано на 03.05.25 в 15:35

Илияна Йотова идва в Плиска и Шумен

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще посети Плиска и Шумен. Тя ще се включи в честванията на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на глаголицата. Тази вечер от 18:15 часа вицепрезидентът Йотова ще присъства на благодарствен молебен, отслужен от българския патриарх Даниил в Националния историко-археологически..

публикувано на 02.05.25 в 13:07

И работниците имат права

За коректни трудово-правни и човешки взаимоотношения между работодателите и работещите призова областният координатор на КНСБ в Шумен Радостин Павлов. Той бе гост в студиото на РШ в международния ден на труда 1 май.  „Добри работници се намират трудно и работодателите трябва да направят необходимото, за да ги задържат. Ако обаче работникът е решил, че..

публикувано на 01.05.25 в 15:51

Помощни средства за хора с увреждания

Протези за ръце и крака, инвалидни колички, патерици и слухови апарати са помощните средства, за които пациентите най-често кандидатстват пред НЗОК. Право да кандидаства за помощно средство има всеки пациент с увреждане, дори ако не е здравноосигурен. Заявление се подава в съответната Районна здравна каса след насоки от лекарска комисия...

публикувано на 30.04.25 в 13:41

Катинари за още 2 училища

Още две учебни заведения в Североизтока може да затворят врати. Това са Основното училище „Христо Ботев“ в село Памукчии и Основното училище „Васил Левски“ в село Мировци. И двете в община Нови пазар.  Ако и на тези образователни средища, които имат вековна история, увиснат катинари, общината ще остане всичко на всичко с 6 учебни заведения...

публикувано на 30.04.25 в 12:45