Скулпторът Тодор Тодоров е познат у нас и по света с произведенията си в градската среда. Той и арх. Емил Камиларов са авторите на най-големия хоризонтален паметник в страната - водната каскада „13 века България“- едно от любимите места на шуменци.
Абстрактното хоризонтално и внушителното вертикално произведения се допълват. Красотата на водната каскада се оценява особено, ако видите снимка на добър фотограф отвисоко.
Най- важното обаче е, че тя е част от живота на града. В тази зона шуменци спортуват, водят децата и гостите си.
„Каскадата остава като скъп спомен на всеки абитуриент“, казва Светослав Николов, който кани в Шумен скулптора Тодор Тодоров и неговата съпруга художничката Даниела Тодорова да подредят в градската художествена галерия „Елена Карамихайлова“ съвместната изложба „България. Иновации и традиции“. Така 43 години по-късно шуменци имат възможност да се срещнат с един от авторите на водната каскада “13 века България“ , а той - да види произведението си в неговия съвременен вид.
„Идеята там беше да се изградят 13 скулптури, които да ознаменуват 13-те века на България в Европа. Реших да направя съвсем абстрактен паметник, защото в монумента „Създатели на българската държава“ на Крум Дамянов има достатъчно конкретика. С архитекта Борис Камиларов приехме най-високата точка на паметника да е не повече от 1.60 м, за да се вижда от всеки и да се избегне потискането на личността, което правят вертикалните паметници. Пейките за почивка са също част от замисъла на авторите, за да включат паметника в градската среда", каза Тодор Товоров.
Той оценява високо и работата на озеленителите, които с подходящи растителни видове са дали живот на пространството. Отсъства само водата, която е пусната по каскадата по идея на арх. Борис Камиларов и също има символично значение, като минава през всеки век и ги свързва.
„Надскочил времето си е и фактът, че такъв абстрактен монумент е изграден през социализма и толкова добре се вписва в природата“, коментира Даниела Тодорова.
Около абстрактния хоризонтален паметник - водната каскада „13 века България“ ще бъдат и част от концертите в третото издание на фестивала „Деца на джаза“ през есента на 2025 г.
Репортаж на Мина Денева.
24-годишната Дария Червенкова е от младото попълнение на Родилното отделение в шуменската Многопрофилна болница за активно лечение. Казва, че това е най-динамичното и същевременно най-вълнуващото място, където можеш да работиш и където с нетърпение отива за поредната си смяна. Дария Червенкова завършва преди година и половина Филиала в Шумен на..
„Моята вълшебна Коледа“ е първият конкурс, организиран от Народно читалище „Стилиян Чилингиров – 1963“. В двата раздела – изработване на коледна картичка и написване на разказ за зимата, участваха 98 деца със 108 картички и 5 разказа. Днес в читалището бяха наградени победителите в конкурса. С председателя на НЧ „Стилиян Чилингиров – 1963“..
Няма опасност за здравето на хората и за екологията от използването за вятъра за производство на електроенергия. Това казват от проектната компания, която изготвя доклада за въздействието върху околната среда. Те твърдят, че ще използват само 0,09% от земята в землищата на общините Каолиново и Никола Козлево. Там ще се разположат 50 ветрогенератора,..
Много често казваме "Добро утро" на слушателите ни във Фейсбук страницата на Радиото със снимки на шуменския фотограф Иван Иванов. Иван Иванов бе дълги години фоторепортер на в. „Шуменска заря“, където на страниците на вестника запечатваше кадри от историята на Шумен, икономическото и културното развитие на града, неговата архитектура. Не..
Името, с което ни наричат, е важно, защото то може да носи родова карма, но и успех в живота. Затова още преди раждането родителите започват да избират име. Обикновено се повтаря името на баба или дядо или пък се търси по-съвременно звучене. Има родители, които прекъсват тази традиция и дават име, различно от родовата традиция. „Смяната на..
Шуменският университет (ШУ) вече е пълноправен член на Клъстер информационни и комуникационни технологии – Варна. Асоцииран член на клъстера е и шуменското Средно училище „Сава Доброплодни“. ИКТ Клъстер Варна е неправителствена организация, която обединява представители на бизнеса, на висшето и на средното образование. В тази организация членуват..
Нови предсрочни избори биха били непредвидими, каза за Радио Шумен политологът Даниел Смилов. Той смята, че основните разминавания в преговорите за правителство между ГЕРБ, ДБ, БСП и „Има такъв народ“ са били назначението на Сарафов за главен прокурор и санитарният кордон около Пеевски. Според него, ако всичко останало бъде договорено, ще се..