Скулпторът Тодор Тодоров е познат у нас и по света с произведенията си в градската среда. Той и арх. Емил Камиларов са авторите на най-големия хоризонтален паметник в страната - водната каскада „13 века България“- едно от любимите места на шуменци.
Абстрактното хоризонтално и внушителното вертикално произведения се допълват. Красотата на водната каскада се оценява особено, ако видите снимка на добър фотограф отвисоко.
Най- важното обаче е, че тя е част от живота на града. В тази зона шуменци спортуват, водят децата и гостите си.
„Каскадата остава като скъп спомен на всеки абитуриент“, казва Светослав Николов, който кани в Шумен скулптора Тодор Тодоров и неговата съпруга художничката Даниела Тодорова да подредят в градската художествена галерия „Елена Карамихайлова“ съвместната изложба „България. Иновации и традиции“. Така 43 години по-късно шуменци имат възможност да се срещнат с един от авторите на водната каскада “13 века България“ , а той - да види произведението си в неговия съвременен вид.
„Идеята там беше да се изградят 13 скулптури, които да ознаменуват 13-те века на България в Европа. Реших да направя съвсем абстрактен паметник, защото в монумента „Създатели на българската държава“ на Крум Дамянов има достатъчно конкретика. С архитекта Борис Камиларов приехме най-високата точка на паметника да е не повече от 1.60 м, за да се вижда от всеки и да се избегне потискането на личността, което правят вертикалните паметници. Пейките за почивка са също част от замисъла на авторите, за да включат паметника в градската среда", каза Тодор Товоров.
Той оценява високо и работата на озеленителите, които с подходящи растителни видове са дали живот на пространството. Отсъства само водата, която е пусната по каскадата по идея на арх. Борис Камиларов и също има символично значение, като минава през всеки век и ги свързва.
„Надскочил времето си е и фактът, че такъв абстрактен монумент е изграден през социализма и толкова добре се вписва в природата“, коментира Даниела Тодорова.
Около абстрактния хоризонтален паметник - водната каскада „13 века България“ ще бъдат и част от концертите в третото издание на фестивала „Деца на джаза“ през есента на 2025 г.
Репортаж на Мина Денева.
Ефектът от евентуалното приемане на България в еврозоната вече е донякъде калкулиран в цените на недвижимите имоти и не се очаква драстично покачване при самото влизане, заяви за Радио Шумен Александър Бочев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“. Ръстът на цените на жилищата в големите градове за миналата година е бил между..
„Не затваряй очи“ не е поредният български филм, той е изживяване, което оставя следа у зрителите“. Това каза за Радио Шумен актрисата Ирена Милянкова. Вече седмица лентата на режисьора Николай Егерман се прожектира по големите екрани у нас. А в премиерния си уикенд историята за чудеса, прошка и вяра успя да провокира най-много хора да посетят..
Шумен е в средата на класацията по съответствие между икономиката и обучението и е сравнително добре по отношение на дуалното образование, заяви за Радио Шумен Зорница Славова, старши икономист в Института за пазарна икономика. Не е раздут както на други места приемът в хотелиерството и ресторантьорството, за сметка на IT-специалисти, които обаче ще..
45-и рожден ден отбелязва днес Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“. По този повод още в понеделник във фоайето на шуменската библиотека беше открита изложба „45 години за хората и природата“. Експозицията може да бъде разгледана до петък. Днес честването се проведе в сградата на Административно-информационния център в лесопарк..
Близо 100 детски учители от Шуменска област участваха в дискусионна среща днес и обмениха идеи и добри практики. Срещата премина под наслов „Една вълшебна ситуация в детската градина“, като акцент в дискусията бяха емоциите в обучението и възпитанието в предучилищна възраст. За смисъла и значението на детските емоции Росица Арабаджиева..
Експертизите на дизайнерска дрога, на вейпове с наркотично съдържание, все по-популярни и пагубни в ученическите среди, за които преди е чакано по 6 до 12 месеца, вече се изготвят за седмица в Областната дирекция на МВР в Шумен. Възможно е благодарение на нова техника - газов хроматограф, закупен за 134 000 лева със средства от МВР. Преди..
На прага на завършването на своето образование и напът да започне своята професионална реализация е Милена Казакова от Върбица. Тя е на 23 години, студентка четвърти курс в специалност "Начална училищна педагогика с чужд език" в Шуменския университет. На пръв поглед нищо необичайно – една от многото млади жени, които учат в университет и мечтаят за..