Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Екомузеят на 10 години

4
Снимка: Екомузей

Създаването на един от най-новите музеи в България ще бъде чествано с прожекцията на филм, озаглавен „Екомузей. Първите 10 години “.

Културният и научен институт в Русе е своеобразен наследник на закрития през 1970 г. природонаучен музей, изграден основно с усилията и научната работа на Еберхард Унджиян, наричан един от последните енциклопедисти у нас и човешката емблема на дунавския град, казва главният уредник на отдел „Природа“ Венцеслав Петков.

Унджиян, който е доайен на българската наука за проучване и защита на природните богатства, съхранява над 5000 фондови единици и създава научната библиотека в отдел „Природа“, която съдържаща над 7000 заглавия.

Всичко това провокира русенският музей и Арена медиа да заснемат документален филм за дългия път и осъществената мечта на поколения изследователи и музейни работници за създаване на Екомузей.

В него е показано съжителството на човека с природата, многообразието на животинските видове и защитените територии по поречието на Дунав. За десет години Екомузей с аквариум придоби изключителна популярност в Русе и страната с повече от 170 000 посетители.

Филмът „Екомузей. Първите 10 години “ ще бъде показан от 18:00 часа тази вечер в историческия музей в Русе.

Чуйте още от интервюто на Миглена Стефанова с Венцеслав Петков.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Атанас Радев

Младите търсят доходи, а не кариера

Младото поколение на България учи висше образование, но много малко работи по специалността си - кариерното развитие не е толкова важно, колкото получаването на високи доходи. В малка степен се интересува от политика и приема авторитарния стил на държавно управление. В голяма степен е оптимистично за бъдещето си, но е песимистично за бъдещото на..

публикувано на 03.04.25 в 12:57

Гоблени и бродерия в Лайпциг

Дамски клуб „Българките в Лайпциг“ ще представи изложба на гоблени и ръчна бродерия на 12 април в германския град. Това каза за Радио Шумен авторката на творбите Анелия Ангелова, която е от една година в Германия и е член на клуба.  Част от организацията на изложбата е Българското културно сдружение „Пенчо Славейков“ в Лайпциг, към което действа..

публикувано на 03.04.25 в 11:17

Как от "Ален" стана "Кален мак"

Шуменската улица „Ален мак“ все още не е асфалтирана и е почти непроходима за жителите ѝ. Това установи проверка на Радио Шумен днес. От 2014 година всеки път, когато вали проливно, старата и задръстена с наноси канализация не може да побере водата. Съответно, тя избива от каналите и наводнява домовете с фекална вода. През март 2023 година..

публикувано на 02.04.25 в 15:05

Психиатричните болници са в колапс

25 849 души в България са с шизофренни заболявания, водещи се под наблюдение. Това сочат данните на Националния център по обществено здраве и анализи. От тази група между 10% и 15% се нуждаят от подкрепа в общността. 1 000 от тях са настанени в институции за дългосрочни грижи, а 230 пребивават дългосрочно в държавните психиатрични болници. Около 250 са..

публикувано на 02.04.25 в 13:58

Осинови приятел, не купувай

32 кучета от Общинския приют „Тонка Петрова“ в Шумен са намерили своите осиновители от началото на годината. Повечето – 28, са отпътували за Германия, а останалите са намерили дом у нас, каза за Радио Шумен управителят на приюта Златина Пенева.  268 са сега обитателите на центъра, които очакват да подадат лапа на сърцати и небезразлични към тях...

публикувано на 02.04.25 в 11:57
Атанас Радев

Подкрепата за правителството под въпрос

На фона на вътрешни сътресения, ДПС-ДПС решава да остане ли част от управляващото мнозинство и да крепи коалицията ГЕРБ-БСП-ИТН или не. ДПС-Доган подкрепи кабинета "Желязков" с идеята да си осигурят влияние във властта. Но, вместо това, те не получиха властови постове. Не веднъж предупреждаваха, че ще оттеглят подкрепата си. Освен това, политици от..

публикувано на 01.04.25 в 14:57

Пещерните чудесии на "Бисерна"

Драперии, синтрови кори и тигрова украса са само част от пещерните чудесии на „Бисерна“. Освен с природната си красота, Шуменското плато е дарено и с тази прелест под земята. Двата пешеходни маршрута до пещерата - от парка „Кьошкове“, както и от разклона за Шуменската крепост, по пътя за вилата на общината, са подготвени и добре указани с табели.  От..

публикувано на 01.04.25 в 12:14