Известният по цял свят виенски оркестър на двореца „Шьонбрун“ гостува в България в дните преди коледните празници.
За публиката от Пловдив, Варна, Шумен, Велико Търново, Русе и София ще бъдат изпълнени знаменитите произведения на Йохан Щраус.
С програмата на оркестъра започват международните тържества по случай 200-годишнината от рождението на Йохан Щраус-син. През 2025 г. те ще продължат с концерти в Ню Йорк, Париж и Виена, родното място на композитора.
Неговите произведения се свирят дори по-често от тези на Моцарт и Верди и прочутите новогодишни виенски концерти задължително включват в репертоара си творби на Щраус.
Трима българи са част от оркестъра, създаден през 90-те години на миналия век от Петър Хосек и неговия партньор Саша Петрович. Това са перкусионистът Светлозар Димитров, флейтистът Борис Липов и концертмайсторът на дворцовия ансамбъл Таня Джарова-Салоустио. И тримата са част от оркестъра от самото му начало.
През 1999 г. Таня Джарова печели мястото на концертмайстор и до момента свири първа цигулка във „Виена Шьонбрун Оркестра“. Талантливата музикантка е родена в Пловдив и има четири деца. На 5-годишна възраст, благодарение на майка си, започва първите си уроци по цигулка. Едновременно с това и спортува, но в един момент трябва да избира между музиката и спорта.
Днес Таня Джарова-Салоустио, освен в оркестъра на двореца „Шьонбрун“, се изявява като солист и концертмайстор и в други формации.
Концертът на дворцовия оркестър на „Шьонбрун“ в Шумен е на 12 декември в зала „Арена Шумен“ от 19:00 часа, а в Русе е на 14 декември, също от 19:00 часа в „Арена Русе“.
Организаторите обещават, че зрителите ще бъдат завладени от магията на коледния дух на Виена, както и от романтиката на имперската австрийска столица.
Още подробности може да чуете в интервюто на Миглена Стефанова с Таня Джарова-Салоустио.
Спектъкъл за противоречивата и често нелека съдба на човека на изкуството е най-новият спектакъл, който шуменският театър представя. Заглавието „Балерината, която запали оперетата“ по мотиви от филма „Кошечка“ на Григорий Константинополский разказва за трудностите, жертвите, упорството, фанатизма и каторжническия труд, който полага една актриса,..
Вечер на хумора и сатирата ще зарадва шуменци на 1 април. Специален гост на събитието ще бъде комикът Звезделин Минков. Той е известен като най-добрия имитатор на повечето български актьори от близкото минало. Имитира дори Тодор Живков. За предизвикателството да бъдеш имитатора на имитаторите, за ролите на сцената и в живота и за безценните..
Изложбата „Майстори на българската карикатура от 20 и 21 век“ ще гостува в Търговище. Домакин на колекцията на Музея на хумора и сатирата в Габрово ще е Регионалната библиотека „Петър Стъпов“, съобщиха от ръководството на културната институция. Музеят на хумора и сатирата в Габрово съхранява най-богатата колекция от над 23 000 български и..
Песни по теми от композитора Фредерик Шопен, аранжирани от пианиста Филип Александров, както и специално подбрани преработки на популярни парчета от репертоара на певицата Роберта ще звучат в концерта тази вечер на Симфониета Шумен. Известната рок изпълнителка и нейната дъщеря Ника искат да докажат, че класическата музика не е само за елитарна..
С премиера посрещат празника си от Драматичния театър „Антон Страшимиров“ в Разград. Навръх Международния ден на театъра на сцената на Общинския културен център днес ще бъде показана пиесата на Панчо Панчев „Има ли смисъл да утепваме мечка“. Според режисьора на постановката Христо Симеонов, текстът на известния ни автор често се разглежда като..
Скулптури, малки пластики и рисунки изграждат най-новата изложба на Калоян Тодоров, която днес се открива в Художествената галерия „Елена Карамихайлова“ в Шумен. Авторът е нарекъл експозицията „Точка днес“ в желанието да засили актуалността на посланията, които изпраща към публиката. Настоящата изложба е неговата втора самостоятелна в Шумен след..
„Научи ме да обичам“ е стих от популярна песен на Емил Димитров. „Научи ме да обичам“ се казва и спектакълът, с който ще бъде отпразнуван 20-тия рожден на сцена „Назъм Хикмет“ в Разград. Тя е част от големия културен институт, който включва още Драматичния театър „Антон Страшимиров“ и Филхармонията „Проф. Димитър Ненов“. Неслучайно в този..