Насилието и начинът, по който всичките му проявления рефлектират върху детската психика и детското поведение, са теми, по които все повече се говори. А фактът, че се говори повече, че се увеличават сигналите за насилие, включително и домашно насилие, означава, че върхът на айсберга се разкрива и може да бъде помогнато на по-голям брой пострадали хора.
Такава е и идеята на новия чатбот, базиран на изкуствен интелект, който беше създаден в рамките на международния проект „I access my rights – задвижвана от изкуствен интелект подкрепа за интелигентно правосъдие по отношение на децата в Европа“ . Чрез него ще бъде улеснен достъпът до информация и здравна помощ на децата, които стават обект на насилие и тормоз, и те ще могат да се ориентират за правата си по един разбираем и интересен за тях начин. На чатбота те могат да задават различни въпроси, свързани с насилие, които ги вълнуват.
Участниците към Клуба по правата на децата в КСУДС - Шумен се включиха в създаването и тестването на чатбота. Те направиха и видео с послания по тази важна тема, което се разпространява в онлайн пространството.
Какво казват с това видео младите хора и как работиха в рамките на проекта? С тях разговаря Ирина Николова.
Шуменски скаути и доброволци почистиха каптажната шахта и възстановиха водната естакада в местността „Лъвчето“ в парк „Кьошковете“. „Шахтата е с дълбочина между 10 и 15 метра. Тя беше пълна с тонове отпадъци, хвърлени от хората. Имаше дори бетонни стълбчета и метални части“, каза за Радио Шумен Добромир Драев, доброволец в скаутския клуб...
„Изкърпването със студена асфалтова смес е временно решение на проблемите с дупките по шуменските улици“. Това заяви Галин Ганчев, директор на Общинско предприятие „Строителство и благоустройство“ в отговор на сигнал на Радио Шумен за некачествено запълване на уличните дупки по ул. “Селиолу“ в Шумен. Улицата бе една от единайсетте, включени в..
Фолклорният танцов състав „Лисичка“ в Мюнхен, Германия вече 8 години увлича в ритмите на българските народни танци десетки наши сънародници. Когато сърцето играе и краката искат да правят същото, начинът е само един, казва художественият ръководител Мехмед Памуков. „Правим го, за да не забравяме откъде сме тръгнали, а другите да видят кои..
Голям тридневен празник посрещат днес мюсюлманите. Рамазан Байрам започна с празничен намаз в стотици джамии в Североизтока. Той постави края на свещения месец, по време на който вярващите спазваха строг пост от изгрев до залез слънце. Рамазан Байрам е известен и като Шекер Байрам, защото на трапезите задължително се слагат сладкиши, а..
В разгара на пролетта и на прага на превъртането на часовниците, защото отново преминаваме към лятното часово време /на 30 март в 3:00 ч./, не се оставяйте в ръцете на умората, стреса и объркването. Често се питаме - мит или реалност са те? Наистина ли един сезон, едно бутване на стрелките с час напред, може да повлияе върху здравето на психиката и..
66-годишният Дейл Ричард Оудс повече от 10 години споделя спокойствието, ниските разходи за живот и своето битие на пенсионер в преславското село Драгоево. Бившият мениджър в британски телеком открива утеха в България след тежък период на развод. Първоначално купува имота, за да има ваканционна къща, но скоро тя се превръща за него в..
Изтичат последните дни на свещения месец Рамазан за мюсюлманите. Време на пост, на молитви, на смирение, но и на единение. Едно шуменско село е пример за това. В Миланово, което е част от шуменската община Велики Преслав, християни и мюсюлмани само с дарения са успели за по-малко от 4 години да превърнат старата кирпичена джамия в уютен молитвен..