Експертният съвет към Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите прие доклада за оценката на въздействие върху околната среда, изготвен от проектната компания за изграждане на ветрогенератори в общините Никола Козлево и Каолиново. По процедура докладът се изпраща предварително на институциите, които участват в съвета и носят отговорност за решението му. Документът е приет с 21 гласа „за“ и 7 „против“. Пак по процедура, те имат право предварително или по време на заседанието да направят своите възражения.
Тази седмица директорът на РИОСВ ще даде окончателно становище. Несъгласните страни имат възможност да го обжалват в 15-дневен срок пред Административния съд.
Председател на експертния съвет е Петър Петров, директор на дирекция „Контролна и превантивна дейност“ в екоинспекцията.
Чуйте интервю на Здравка Русева с Петър Петров.
Миналата седмица се проведе протест под прозорците на екоинспекцията и областния управител. 100 души, организирани от новоучредено сдружение „Чиста природа“ се обявиха против тази инвестиция. Според тях, ветрогенераторите увреждат и отнемат от земята, вибрациите влияят върху здравето на човека.
Областният управител прие протестиращите и подчерта, че по инвестиционните проекти се е работило от години и за това има решения на съответните общински съвети за промяна на общите устройствени планове.
Относно правомощията му в процедурата по изграждането на ветрогенераторните паркове той заяви, че всичките му действия ще бъдат при спазване на законите и нормативната уредба с цел да защити общите интереси на живеещите в тези общини.
„Изкърпването със студена асфалтова смес е временно решение на проблемите с дупките по шуменските улици“. Това заяви Галин Ганчев, директор на Общинско предприятие „Строителство и благоустройство“ в отговор на сигнал на Радио Шумен за некачествено запълване на уличните дупки по ул. “Селиолу“ в Шумен. Улицата бе една от единайсетте, включени в..
Фолклорният танцов състав „Лисичка“ в Мюнхен, Германия вече 8 години увлича в ритмите на българските народни танци десетки наши сънародници. Когато сърцето играе и краката искат да правят същото, начинът е само един, казва художественият ръководител Мехмед Памуков. „Правим го, за да не забравяме откъде сме тръгнали, а другите да видят кои..
Голям тридневен празник посрещат днес мюсюлманите. Рамазан Байрам започна с празничен намаз в стотици джамии в Североизтока. Той постави края на свещения месец, по време на който вярващите спазваха строг пост от изгрев до залез слънце. Рамазан Байрам е известен и като Шекер Байрам, защото на трапезите задължително се слагат сладкиши, а..
В разгара на пролетта и на прага на превъртането на часовниците, защото отново преминаваме към лятното часово време /на 30 март в 3:00 ч./, не се оставяйте в ръцете на умората, стреса и объркването. Често се питаме - мит или реалност са те? Наистина ли един сезон, едно бутване на стрелките с час напред, може да повлияе върху здравето на психиката и..
66-годишният Дейл Ричард Оудс повече от 10 години споделя спокойствието, ниските разходи за живот и своето битие на пенсионер в преславското село Драгоево. Бившият мениджър в британски телеком открива утеха в България след тежък период на развод. Първоначално купува имота, за да има ваканционна къща, но скоро тя се превръща за него в..
Изтичат последните дни на свещения месец Рамазан за мюсюлманите. Време на пост, на молитви, на смирение, но и на единение. Едно шуменско село е пример за това. В Миланово, което е част от шуменската община Велики Преслав, християни и мюсюлмани само с дарения са успели за по-малко от 4 години да превърнат старата кирпичена джамия в уютен молитвен..
Седем ученици от СУ „Сава Доброплодни“ в Шумен се завърнаха с първо място и специални статуетки от международния конкурс „Туристически код на моята държава“, който се проведе в Москва. Шуменските ученици от 9, 10 и 11 клас се състезаваха в номинацията „Докосни историята“ с проекта „Маршрут на паметта“, представен във възрастовата група 14-17..