България е на косъм от изпълнение на последния критерий за влизане в еврозоната. Средногодишната инфлация у нас към края декември от 2,6% беше само с 1,6 процентни пункта над средната за трите страни на ЕС с най-ниска инфлация - Литва (0,9%), Финландия (1%) и Италия (1,1%) - при максимално допустимо превишение от 1,5 пункта. Попитахме Адриан Николов от Института за пазарна икономика как можем да се вместим.
За да покрием ценовия критерий за приемането на еврото, най-вероятно ще се наложи изваждането на някоя страна от трите с най-ниска инфлация в ЕС и заместването й с друга, но в момента няма формални основания за това – няма държава, която изкуствено да ограничава цените си, каквито случаи е имало в миналото при приемането на нови членки на единния валутен блок. Такова решение обаче може да бъде взето по политически причини, тъй като България е много близо до еврозоната, заяви Николов за Радио Шумен.
Той смята, че сега е най-удачният времеви отрязък за последната стъпка, тъй като през лятото инфлацията у нас се очаква да се засили.
Ценовият критерий е моментна снимка и не трябва да се поддържа, след като веднъж вече е изпълнен, но критерият за бюджетен дефицит до 3% от БВП отразява както изпълнения бюджет за 2024 г., така и този, който предстои да бъде заложен за 2025 г., пояснява икономистът.
Като законодателство като цяло сме готови за еврото, но не е ясно доколко са готови контролните органи, които трябва да предотвратят спекула с цените, предупреждава той.
Според него основните ползи от приемането на еврото са елиминирането на разходите по превалутиране, които възлизат на половин милиард лева годишно, както и вдигането на кредитния ни рейтинг, което ще означава повече чужди инвестиции. В геополитически план пък се вграждаме още по-силно в евроатлантическата орбита, завършва Николов.
Работещите в Българското национално радио, Българската национална телевизия и Българската телеграфна агенция излизат днес на национален протест. Недоволството ще премине под наслов "Трудът в медиите има стойност" и ще започне в 12:00 часа, когато ще бъде блокирано кръстовището пред Софийския университет "Свети Климент Охридски". Ще има акции и в други..
Тя носи красиво рождено име Алсу Грифулина, въпреки че всички в търговищкия квартал „Въбел“ я познават като Алла Неделчева. Родена е в Димитровград, но не българския, а руския град в Уляновска област. Алла или Алсу е етническа татарка, която изповядва християнска религия. Тя е клисар в храма „Св.Троица“ в кв. "Въбел" в Търговище, всеки ден..
Екнаха църковните камбани в празничния за Шумен 14 май. В деня, в който се чества паметта на св. Райко - младият златар от Шумен, загубил мъченически живота си за вярата, празнува църквата в кв. "Тракия", наречена на Христовия поборник. След тържествената литургия ще бъде извършена лития с водосвет. Ще бъде раздаден и рибен курбан. „Св. Райко..
Днес е Денят на Търговище и търговищенци не само ще си честитят традиционния панаир (246-ти поред), но и празника на града, в който живеят или е част от живота им. Как 14 май става Ден на Търговище? Благодарение на историята и дълголетните традиции на пазара. Княжески указ на Александър Батенберг от 1880 г. постановява ежегодното провеждане..
Нелепата смърт на пътя на едно 12-годишно дете отприщи поредица от протести в цялата страна. Българите не за първи път недоволстваме, не за първи път затваряме пътища. Една друга форма на протест срещу войната по пътищата обаче избра разградската фондация «От мечта до реалност». Поетична кампания, която приканва деца от страната да изпратят..
Най-добре е Народното събрание изобщо да не обсъжда искането на президента Румен Радев за свикване на референдум за еврото, тъй като всяко обсъждане прави членството в еврозоната дискусионно, заяви за Радио Шумен политологът Стойчо Стойчев. Действията на Радев не са обвързани с бъдещо партийно строителство, а по-скоро с желание да се навреди на..
Денят на дарителите е на изключителна почит в Шумен. Точно оттук започва традицията в България 6 декември да се отбелязва като Ден на дарителя. Традицията се свързва с името на големия благодетел и дарител Нанчо Попович, който завещава 20 000 златни австрийски наполеона за построяване на Девическото училище в родния си град и за стипендии на..