Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Испанска психоложка срещу насилието

Снимка: Радио Шумен

Защо младежите стават все по-агресивни? Това е основният въпрос, на който отговор търси психоложката от Испания Ракел Еспехо Силес. Тя е учила в престижния университет в Кордоба, а едно от проучванията ѝ я отвежда до Кеймбридж. Ракел Еспехо Силес гостува и в Шуменския университет, където разказа за труда си и за това какво я мотивира да помага на младите хора.

Целта на труда ми е да открия причините защо някои подрастващи извършват насилие. Този период на развитие е жизненоважен за тях. Повечето патологични поведения се зараждат точно тогава. Всъщност, аз извоювах докторантурата си на тази тема, като търсих отговор на въпроса как можем да помогнем на децата с такива проблеми, за да не са опасни за себе си и околните“, обясни Ракел Еспехо Силес.

Тя е склонна да вярва, че младите днес стават все по-агресивни, защото проучванията ѝ го показват. „Много често се оказва, че насилственото поведение при младежите задоволява някаква тяхна нужда. Понякога младежите не могат да изразяват себе си по друг начин и агресията се явява най-лесното решение. Друга основна причина е, че насилието ни помага много лесно да получим това, което искаме. Например, ако се нуждаем от пари, винаги можем да извършим обир. Именно затова изкореняването на този проблем се оказва изключително трудно. Разбира се, не трябва да забравяме, че тези действия си имат и последствия, които накрая винаги са по-лоши за нас в сравнение с това да се лишим от обекта на желанието си. Мисля, че с нашия напредък, младежите ще получават това, което искат, без да вредят никому“, добави психоложката.

Образованието е един от инструментите за справяне с агресията не само у децата, но и у възрастните, твърди тя. „Ако всички се поинтересуваме от това как да надделеем над насилието, то ние ще можем да работим мечтаната си работа, да имаме по-стойностни взаимоотношения с околните, и други. В този ред на мисли, е редно да спомена, че чуждата подкрепа е една истинска опора за нашия ум. Както споменах преди, на тази крехка възраст юношите все още нямат изградени стратегии как да се борят с изблиците си, каквито имат по-възрастните. Добрата новина е, че с времето те омекват и стават по-спокойни, след като натрупат повече житейски опит. Повечето от тях определено свеждат агресивното си поведение до минимум“, каза Ракел Еспехо Силес. 

Чуйте интервюто на Тодор Иванов с психоложката от Испания.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кой ще компенсира бизнеса на Шуменското плато?

Държавен прецедент - така определиха хора от бизнеса ситуацията с липсата на възможности да бъдат обезщетени заради затворения повече от седмица Природен парк „Шуменско плато“. Те твърдят, че местната власт не се е справила адекватно, страхувала се е да вземе категорични решения и на практика са попаднали в Параграф 22 – няма от кого да потърсят..

публикувано на 30.06.25 в 15:16

Петар от Велес

Мечтата да се занимава с театър за 24-годишния Петар Андреев от Република Северна Македония се сбъдва в България и по-конкретно в трупата на шуменския театър. Младият актьор е роден във Велес, на река Вардар, където прекарва детство на едно от последните поколения, които играят навън, без телефони. Нерядко улицата за него е била и сцена, на която е..

публикувано на 30.06.25 в 08:31

Защо има много калинки?

Ако някога сте си мечтали да ви кацне калинка на рамото и да ви покаже правилния път и решение, сега това е най-лесното. Защото калинките са навсякъде – в градини, паркове, по прозорците в жилищата ни, кацат и по дрехите ни...  За да ни разтълкува какво провокира „червените облаци“ край нас, потърсихме специалиста проф. Веселин Арнаудов от..

публикувано на 28.06.25 в 15:05
Град Шумен

50 улици в Шумен с платено паркиране

50 улици в Шумен стават зона за кратковременно паркиране. Това ще влезе в сила от следващата година. Предстои шестмесечна подготовка на общинската администрация за въвеждане на паркирането.  Според общинския Данаил Данчев, който бе вносител на допълнителното предложение, това не е синя зона в смисъла, както е записана в Генералния план за организация..

публикувано на 27.06.25 в 13:51

Леопардът има сложно поведение

Контактът със собственика на черния леопард е ключов, според проф. Николай Начев от катедра "Биология" в Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.  „Информацията на кого е животното, каква генетика носи, как е било отглеждано, какво е било отношението към него, как се е озовало сред природата - напъдено или избягало, всичко това ще даде..

публикувано на 27.06.25 в 13:10

Децата за леопарда

Вече седми ден издирват черния леопард на Шуменското плато. Докато възрастните хора-експерти търсят големия хищник, малките деца се вълнуват дори повече.  Слушат големите какво казват, гледат клипчета и мемета, обсъждат помежду си актуалната шуменската тема и също са притеснени, че не могат да си играят в гората заради опасното животно.  Жулиета..

публикувано на 27.06.25 в 08:54

Хелън и цигулката

15-годишната Хелън Росенова от Шумен започва своя музикален път много малка в Школата по изкуствата към ОДК „Анастас Стоянов“ в Шумен. Неин преподавател е Елисавета Маринова.  До момента има спечелени 18 първи награди и 3 престижни Гран при отличия в Пловдив, Латинска Америка и Украйна. Освен това ѝ е присъдена и специална награда за..

публикувано на 27.06.25 в 08:43