В понеделник бе регистрирана най-голямата еднодневна загуба на пазарна капитализация в американската история, и то с акциите на най-скъпата компания - Nvidia. Стойността на производителя на авангардни чипове се срина с 600 милиарда долара до 2,9 трилиона – спад от 17%. Пострадаха и други утвърдени технологични имена. Каква бе причината?
Ами китайският чатбот DeepSeek стана най-тегленото приложение в онлайн магазина на Apple при положение, че създаването му е струвало едва 6 млн. долара – нищожна сума на фона на стотиците милиони, които погълнаха други водещи модели с изкуствен интелект като доскорошният лидер ChatGPT на американската фирма Open AI, в която най-големият инвеститор е Microsoft.
Всичко това е било възможно поради факта, че DeepSeek e използвал по-малко от модерните чипове на Nvidia, които бяха в основата на високата й пазарна оценка с оглед масовата им употреба в настъпващата ера на изкуствения интелект.
Трябва обаче да се отбележи, че има съмнения, че DeepSeek може би е бил натрупал от авангардните чипове на Nvidia преди забраната на САЩ от 2022 г. за такъв износ към Китай и ги е комбинирал с обикновените й при създаването на чатбота си. Обявената стойност на чатбота също не се приема за чиста монета от някои.
Освен това от OpenAI обвиняват DeepSeek в кражба на интелектуална собстеност – а именно, че е използвал резултати от нейния модел ChatGPT при конструирането на своя, по този начин спестявайки много разходи.
DeepSeek по същество прави същото като ChatGPT, но е с отворен код – т.е софтуерът му е свободен за всеки с цел използване и разпространение. Според специалисти американският технологичен сектор се нуждае именно от динамична екосистема с отворен код.
Милиони хора вече ползват чатботовете с изукуствен интелект ежедневно за писане на мейли, резюмиране на текст, отговор на въпроси, дори компютърно програмиране.
Доналд Тръмп окачестви пазарното събитие като сигнал за събуждане на американските компании, които според него трябва да наблегнат върху конкурентоспособността си. Той току се бе похвалил в Белия дом с обявената от OpenAI, Oracle и SoftBank колосална инвестиция в изкуствен интелект от половин трилион долара.
На въпрос защо моделът на DeepSeek е шокирал Силициевата долина основателят на стартъпа Лян Уънфън посочва, че за пръв път китайска компания се включва в технологичната надпревара като иноватор, а не като имитатор.
Постижението на DeepSeek разбива вярването, че големите бюджети и авангардните чипове са единствения начин за впрягане на изкуствения интелект - мултимилиардните центрове за данни могат да се окажат излишни. Но тепърва ще видим отговора на утвърдените играчи в бранша – вече има заявки за пускането на още по-мощни модели, включително от OpenaAI, като се използва наученото от DeepSeek.
Възходът на чатбота е добре дошъл за Пекин, който иска да изгради независим от Запада технологичен сектор. Държавните медии в страната с радост отбелязаха, че Силициевата долина и Уолстрийт са си загубили съня заради китайския стартъп, който е непублична компания и акциите му не се търгуват на борса. Но твърдения, че таймингът на пускането на чатбота не е случаен в контекста на по-широката конфронтация между САЩ и Китай, а именно - да се покаже, че американският експортен контрол е непродуктивен.
Възникват обаче въпроси, свързани с цензурата. Подобно на други китайски AI модели DeepSeek не отговаря на запитвания за клането на площад Тянанмън в Пекин през 1989 г. (тема табу в Китай), когато студентски демонстрации бяха потушени с цената на стотици или дори хиляди жертви.
Но най-голямото опасение може би е свързано с националната сигурност на Запада. САЩ в момента проучват този аспект от китайския чатбот, а Австралия вероятно в скоро време ще излезе с официални насоки за ползването му. Както много други в интернет пространството DeepSeek ясно обявява, че ще съхранява много данни за потребителите и тяхното поведение, които ще използва при предоставянето на услугата и подобряването на представянето й.
Това обаче си остава китайска компания, която е потенциална цел за местните кибер престъпници, които отстъпват само на руските и украинските.
И така, трябва ли да си инсталираме чатбота DeepSeek. Ако сте опитен потребител, който е наясно с онлайн поверителността и способностите на модерните AI системи – давайте, но подхождайте с голяма осторожност каква информация споделяте.
Ако обаче не сте толкова интернет сведущи, по-добре стойте далече от това приложение – в крайна сметка то засега не ви дава нещо повече от другите популярни модели с изкуствен интелект.
В заключение може да кажем, че фурорът на чатбота DeepSeek е още едно доказателство, че революцията на изкуствения интелект ще демократизира технологиите и ще бъде равномерно разпределена.
Чуйте коментара на Петър Нейков.20 години чества днес Школата по дърворезба към Центъра за подкрепа на личностното развитие – Обединен детски комплекс „Анастас Стоянов“ в Шумен. Неин ръководител през всичките тези години е Ангел Минчев. Изложба с произведения на учениците ще бъде открита от 17:30 ч. в Художествената галерия „Елена Карамихайлова“. Многобройни са участията на..
Ефектът от евентуалното приемане на България в еврозоната вече е донякъде калкулиран в цените на недвижимите имоти и не се очаква драстично покачване при самото влизане, заяви за Радио Шумен Александър Бочев, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“. Ръстът на цените на жилищата в големите градове за миналата година е бил между..
„Не затваряй очи“ не е поредният български филм, той е изживяване, което оставя следа у зрителите“. Това каза за Радио Шумен актрисата Ирена Милянкова. Вече седмица лентата на режисьора Николай Егерман се прожектира по големите екрани у нас. А в премиерния си уикенд историята за чудеса, прошка и вяра успя да провокира най-много хора да посетят..
Шумен е в средата на класацията по съответствие между икономиката и обучението и е сравнително добре по отношение на дуалното образование, заяви за Радио Шумен Зорница Славова, старши икономист в Института за пазарна икономика. Не е раздут както на други места приемът в хотелиерството и ресторантьорството, за сметка на IT-специалисти, които обаче ще..
45-и рожден ден отбелязва днес Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“. По този повод още в понеделник във фоайето на шуменската библиотека беше открита изложба „45 години за хората и природата“. Експозицията може да бъде разгледана до петък. Днес честването се проведе в сградата на Административно-информационния център в лесопарк..
Близо 100 детски учители от Шуменска област участваха в дискусионна среща днес и обмениха идеи и добри практики. Срещата премина под наслов „Една вълшебна ситуация в детската градина“, като акцент в дискусията бяха емоциите в обучението и възпитанието в предучилищна възраст. За смисъла и значението на детските емоции Росица Арабаджиева..
Експертизите на дизайнерска дрога, на вейпове с наркотично съдържание, все по-популярни и пагубни в ученическите среди, за които преди е чакано по 6 до 12 месеца, вече се изготвят за седмица в Областната дирекция на МВР в Шумен. Възможно е благодарение на нова техника - газов хроматограф, закупен за 134 000 лева със средства от МВР. Преди..