Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и финансовото си състояние. Всички го правят, защото ако пропуснат, следват глоби. А ако сбъркат? Няма проблем, човешко е да се греши, законът е снизходителен.
В конкретния случай кметът на Русе Пенчо Милков е подал декларация, но грешна. Заявил е, че е получил като дарение апартамент с площ 63 кв. м. Тази декларация Милков е подал към Комисията за противодействие на корупцията на 30 април миналата година.
През горещия месец август журналистите в регионалния вестник "Утро" правят обобщение на подадените от русенските първенци декларации и цитират официалния регистър, поддържан от Комисията за противодействие на корупцията. И така в публикацията от първа страница става ясно, че кметът е дарен с малък апартамент от 63 квадрата. Хората в града, прочели статията, започнаха да се питат още един имот ли са му подарили на кмета и къде е тогава мезонетът.
Справка в Агенцията по вписванията сочи, че наистина на кмета Милков е подарен не малък двустаен, а мезонет с квадратура 258,930 кв. м. С две думи - нито една цифра от декларацията не съвпада с реалността, но пък и общественото внимание е приспано и никой не пита нищо нито за това как така сестра ти ти дарява мезонет в идеалния център на Русе и като бонус гараж, нито как пък този имот е бил придобит от самата сестра. Любопитно е, че въпросният имот е построен от фирмата на съпруга ѝ, продаден ѝ е за сума, по-ниска даже от данъчната оценка, а след това пък подарен на по-малкия брат Пенчо.
Справката от Агенцията по вписванията е с дата 18 септември.
"Станала е грешка. Аз съм подал коригираща декларация до КПКОНПИ. В момента, в който излезе статията в "Утро", установих, че е станала грешка. Апартаментът е с много по-голяма площ и съм декларирал в Община Русе реалната площ, платил съм данъка – по дарение беше доста по-висок. Видях грешката, което веднага ме притесни. Декларацията е много голяма, изготвят я други служители, аз само я подписвам", коментира пред БНР кметът Пенчо Милков.
От отговора на кмета Милков става ясно, че след като през август е прочел вестник "Утро" с грешните данни, веднага е подал коригираща декларация и ставало дума за една сгрешена цифра. Чрез заявление по Закона за достъп до обществена информация до Комисията за противодействие на корупцията получих други данни, които са различни от твърденията на кмета. Коригираща декларация е подадена, но едва след като започнах работа по случая и не става дума за една сгрешена технически цифра, а за число, в което няма нито една съвпадаща цифра.
Друг е въпросът, че тези корекции би трябвало да се правят в срок от месец след подаването - т.е. до 30 май. Защо не следват глоби за такива грешки в декларациите е въпрос към законодателите. Представете си, че вие сгрешите и не спазите сроковете пред държавата какво ще последва, но вие сте обикновени граждани. Необикновените са в публичния регистър с безнаказаните грешки.
Още по-странното в случая е поведението на Комисията за противодействие на корупцията, която поддържа въпросния публичен регистър. До днешна дата декларацията на кмета на Русе си стои с онези 63 квадрата, които той е подписал и заявил през април. Защо съществуват публични регистри, след като никой не ги актуализира и как е защитено правото на гражданите да знаят кой с какво имотно състояние работи в наша полза, какви сделки сключва, какво спестява и откъде идват тези пари.
Пропуск в работата на Комисията за противодействие на корупцията е и фактът, че според чл.58 от закона, който урежда работата ѝ, до ноември месец е трябвало да се направи проверка и да се отстранят неточностите.
Граждански мирен протест под наслов "Да защитим децата си - автошествие и блокада на Дунав мост" ще се проведе в обедните часове на днешния ден. Участниците се събират в 10.30 ч на общинския паркинг до сградата на Националната агенция за приходите, след което колоната от автомобили ще направи обиколка на основните русенски булеварди и ще се..
Русе е домакин на Републикански турнир по полицейска лична защита и карате за служители на МВР. Петдесет и двама полицаи от дванайсет областни дирекции на МВР в страната участват в надпреварата. Събитието е част от годишния спортен календар на „Спортна асоциация – МВР“ и се организира за първи път в Русе. Дисциплините, в които участниците премерят..
В русенския Регионален исторически музей (РИМ) днес отбелязват Денят на Желязната епоха. По този повод в музея се събират експерти от Румънската академия на науките – Институт по археология „Василе Първан“, Букурещ, от Националния археологически институт с музей – БАН, София, както и от Регионален исторически музей – Русе. На работна среща..
Предложение за издигане на бюст-паметник на Княз Александър I Фон Батенберг в парковата зона на площад „Батенберг“ приеха днес общинските съветници в Русе. Инициативата е на група граждани с дълбока признателност към делото на първия български княз, чиято роля в изграждането на съвременна България е неоспорима. Проектът предвижда монументът да..
Общинската програма за закрила на детето за 2025 г. бе приета на днешното заседание на Общинския съвет в Русе. Документът е насочен към цялостната защита на правата, интересите и благосъстоянието на децата в общината. Предвиждат се множество мерки за подобряване на материално-техническата база в детски и учебни заведения, развитие на..
По график продължава основният ремонт на Дунав мост при Русе, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“. Монтират се предпазни пана в целия участък при естакадната част и ЖП инфраструктурата. Поставена е хидроизолацията на пътната плоча и компрометираните повърхности се подготвят за торкретиране. Ремонтът се извършва без..
Интензивен трафик в посока от България към Румъния се очаква в следващите часове през „Дунав мост“ при Русе. Това съобщи заместник областният управител Георги Георгиев. Очакванията са до края на деня през гранично-пропускателния пункт в посока северната ни съседка да преминат между 5000 и 6000 хиляди леки автомобила. Всички шест трасета на изхода..