Според статистиките всяка година в България пациентите страдащи от сколиоза правят повече от 15 000 посещения при ортопед, приблизително 1000 деца слагат коригиращи корсети, а приблизително 300 се насочват към оперативно лечение. Най-засегнати са децата между 9-16 годишна възраст, като 80% от тях са момичета, които са засегнати не само физически, но и емоционално и психически. В България всеки три на сто деца имат сколиоза.Ключово значение за лечението на заболяването е ранната диагностика при децата. Точно за такава ранна диагностика, която да се прави на децата във всяко училище, каквато практика е имало преди години, настояват от фондацията „Живот със сколиоза“. Тя е създадена в Русе по инициатива на Силвия Гордеева.
Когато детето на Силвия навършва 3 годинки, при рутинен преглед се установява, че има сколиоза. Години наред се борят да ситуират състоянието с упражнения, корсети, но въпреки всички усилия на семейството, детето е оперирано през 2021 година, когато е едва на 9 години. След години лутане в търсене на специалисти, разговори с много семейства в сходна ситуация, Силвия Гордеева и съпругът ѝ основават фондацията „Живот със сколиоза“ през 2022 година, където са събрани майки на деца и страдащи в помощ на всички, на които им предстои дълъг път в света на сколиозата.
В рубриката "Бялата лястовица" на Радио Шумен разказваме за заболяването, през какво преминават децата и техните родители след поставянето на диагнозата и как те се справят без никаква подкрепа от държавата.
Людмила Борисова разговаря със Силвия Гродеева, управител на Фондацията.
Фондацията „Живот със сколиоза“ е организатор и на единствени япо рода си в България международен форум „Заедно срещу сколиозата“. Форумът има за цел да подкрепи децата и техните родители в нелекия път, който им предстои, да се даде повече гласност в обществото за това заболяване и повече родители да открият състоянието навреме. Тази година форумът „Заедно срещу сколиозата“ ще се проведе на 7 юни в София, в него се включват и много медицински специалисти, каза още Силвия Гордеева.
Шуменските полицаи избраха да празнуват своя ден с най-големите си почитатели – децата. Днес, в навечерието на празника 5 юли, вратите на полицейската дирекция, на най-бързата патрулка БМВ, също и на ареста, бяха отворени за любознателни момичета и момчета. Интересът се оказа наистина огромен, а децата засипаха със съвети униформените, защото..
“Вода гази, жаден ходи“ – тази поговорка в пълна сила се отнася за преславското село Осмар. От години при всяко спиране на водата притесненията на хората в селото са, че ще останат съвсем без вода. И не без основание – правата за водовземане и водоползване на най-пълноводния каптиран извор, който е в землището на съседното село Троица, още през 2011..
Скоро в страната ни за първи път бяха присъдени Национални награди за приобщаващо образование. В ,,Индивидуални награди“ второ място ,,Психолог на годината“ спечели Михаела Тончева, училищен психолог в Средно училище ,,Сава Доброплодни“ в Шумен. За психологията като наука, която изучава душата и ума, за това как работи и как влияе на поведението..
Всеки, който някога е общувал с тийнейджър, е наясно, че децата в тази възраст са топка от емоции. Всичко, което се случва в техния живот не само е важно, даже е най-важното. Лесно могат да бъдат обидени или наранени. Тийнейджърството нерядко е същинско предизвикателство и за техните родители. Тъкмо затова в Русенската библиотека се провеждат срещи..
По време на извънредно заседание на парламентарната Комисия по здравеопазването във вторник председателят на групата на ИТН Тошко Йорданов изрече думи, които предизвикаха широка обществена реакция. Йорданов отправи към младите лекари, които се срещнаха с представителите на комисията, а задочно и към всички техни колеги, репликата: „Отидете в Италия,..
40 минути на въпроси на граждани от Търговище онлайн отговаря кметът на общината д-р Дарин Димитров. Повечето питания бяха свързани с инфраструктурата – ремонт на улици, попълване на дупки по пътищата на града, благоустрояване на кварталите, вода за вилна зона. Засегнат бе и въпросът има ли в Търговище туристическо предприятие при наличието на..
Читалище „Пробуда“ в търговищкото село Божурка търси сърцати дарители, за да обзаведе малката си зала, където най-често се събират посетителите. Необходими са столове и маси, защото сегашните са 40-годишни, а мястото е останало единственото за сбирки и празненства на възрастни и деца дори от съседните населени места. Всеки ден в малката зала се..