Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Противоречивите истини и търсения за 3 март

| обновено на 03.03.25 в 09:07
4
146 години от Шипченската епопея
Снимка: Община Русе

Денят на Освобождението на България от османско иго 3 март е националният празник на България от 1991 г. На този ден е подписан предварителен мирен договор, останал в историята като Санстефански договор за прекратяването на Руско-турската война от 1877 – 1878 г., който ознаменува символично Освобождението на България. Договорът е подписан на 3 март (19 февруари по стар стил) през 1878 г. Празникът има противоречива съдба и не винаги е отбелязван като такъв в периода след създаването на Третата българска държава. Освобождението на България за пръв път се чества във Велико Търново на 19 февруари (3 март нов стил) 1879 г. Антим I, първият екзарх на Българската екзархия, тогава председател на Учредителното народно събрание, отслужва панихида в църквата „Св. Богородица" в присъствието на депутати и граждани. През 1880 г., 2 години след Освобождението, 3 март се чества в София като Ден на възшествието на престола на тогавашния руски император Александър II. Празнува се като Ден на Освобождението на България от османско иго от 1888 г. Празникът не се отбелязва по време на Първата световна война, в която България и Русия са в пряк сблъсък. Стига се до парадокс, при който на 3 март, но през 1918 г., Русия подписва капитулация пред Централните сили, включващи България и Османската империя. След войната БЗНС, комунистите и социалдемократите са против възстановяване на празника, като символ на имперските амбиции на ликвидираната от болшевиките Руска империя. След отстраняването на земеделците от власт с преврата от 1923 г. и потушаването на последвалите комунистически бунтове, празникът е възстановен през 1925 г. от Демократическия сговор. През годините на Втората световна война, когато България е съюзник с Третия райх, воюващ срещу СССР (1941-1944), самата тя не обявява война на Съветския съюз, а датата продължава да се отбелязва, макар и скромно.

След символичната Съветско-българска война през септември 1944 г., съпътствана от комунистически преврат, и последвана от 2-годишна съветска окупация, страната е обявена за Народна Република през 1946 година. Комунистическите власти започват преговори с Югославия за създаване на Балканска федерация с посредничеството на СССР. Празникът е обявен за остатък от великобългарския шовинизъм и руския империализъм и през 1951 г. е отменен. Следва продължителен период през който 3-ти март не се отбелязва като празник. При постепенното реабилитиране на българския национализъм от Тодор Живков, денят започва отново да се отбелязва (но не като официален празник) с решение на Политбюро на ЦК на БКП от 1978 г. по повод 100-годишнината на събитието.В хода на промените от 1989 година, на 27 януари 1990 г. с указ на тогавашния Държавен съвет на Народна република България, 3 март е обявен за национален празник, като това решение е утвърдено от последния тоталитарен парламент на 5 март 1990 г. Опозицията от СДС го приема за да отпадне дотогавашния национален празник свързан с комунистическия преврат от 9 септември 1944 г. Великото народното събрание през 1991 г., променя Кодекса на труда, като денят е потвърден за национален празник на новосъздадената Република България.[1] Идеята е инициирана от новореформираната БСП, която има мнозинство в парламента и държи за запазване на тесните връзки с Русия при разпада на СССР. Какво показва историческия преглед и защо до ден днешен националния ни празник предизвиква дебати в историческите среди и сред обществото.

На днешния ден се вдига националното знаме и се поставят венци на паметника на Незнайния воин в София, в памет на българите, загинали в борбата за освобождението на Отечеството. Вечерта на площада пред Народното събрание, до паметника на Царя Освободител – Александър II се провежда тържествена заря-проверка. Традиционни празненства има и на паметника на Шипка. Гражданите в цялата страна поставят венци и цветя на паметниците на загиналите за Освобождението на България. Това са главно войници от армията на Руската империя, в състава на която влизат казаци, руснаци, молдовци, украинци и финландци, както и многобройни доброволци и  българските опълченци. Такива са и падналите войници от армията на Княжество Румъния. Малко известен факт е, че в боевете на Шипка от 9-11 август 1877г. участва и един японски самурай, който доживява до Освобождението и след това в мемоарите си разказва за героизма на българското опълчение.

Чуйте интервюто на Радослав Генчев с проф. Петко Петков





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Специални абитуриенти

Двоен празник чества Центърът за специална образователна подкрепа в Шумен – мястото, където възпитатели, педагози и рехабилитатори се грижат за специалните деца на града и много големи приятели на Радио Шумен. 60 години навършва Центърът, който е наследник на някогашното Помощно училище „Васил Друмев“. Затова събра настоящи и бивши педагози и..

публикувано на 12.05.25 в 15:20

На медицинските сестри с любов

„Все още има кадрови дефицит на специалисти по здравни грижи в шуменските лечебни заведения. Поне още 5-6   випуска трябва да завършат Филиала в Шумен към Медицински университет- Варна и от всеки випуск в Шумен да остават по 15-20 медицински сестри и акушерки, за да бъде преодолян недостига.“ Това заяви Румяна Желязкова- главна сестра в МБАЛ- Шумен и..

публикувано на 12.05.25 в 15:04
Жанет Радева

Шумен - градът първенец

Шумен днес чества своя ден, 25 години след като с решение на Общинския съвет 11 май беше определен за празника на града. Историческите аргументи точно този ден да бъде празникът на Шумен са категорични от години.  Тук през 1813 г. е било първото документирано светско честване на паметта и делото на светите братя Кирил и Методий. Събитието е..

публикувано на 11.05.25 в 15:29
Калин Николаев и Марио Владимиров

100 дни към Паметника

В компанията на двайсетина души шуменецът Марио Владимиров днес изкачи за стотен път стъпалата към мемориалния комплекс „Създатели на българската държава“. Марио отправи покана в  социалните мрежи към своите приятели и последователи да преодолеят с него 1300 стъпала в обедните часове на 10 май. Стъпалата ги отведоха до погълнатия в мъгла монумент на..

публикувано на 10.05.25 в 15:21

Шуменски отбор на международен форум по роботика

Отборът „Power Vortex“ от Средното училище „Панайот Волов“ в Шумен представиха България на международната надпревара по роботика в Гърция. Шуменските ученици спечелиха голямата награда на Националния фестивал по роботика „Lego League Challenge“, който се проведе в Бургас миналия месец и това им осигури участие на международния форум. Отборът на..

публикувано на 10.05.25 в 10:51

Бал, бюджет и бъдеще

Колко струва да си абитуриент през тази година? На този въпрос вече отговориха хиляди родители, а децата им са на крачки от това да прекрачат прага на зрелостта и да поемат по нов път в живота си. За момичетата тази последна стъпка е свързана с приготовления и вълнения, но и с притеснение и финансова тежест - рокля, грим, обувки, прическа и още..

публикувано на 10.05.25 в 08:00

Седмица на модата в Русе

Русе е столица на модата днес и утре - 9 и 10 май. Крайдунавският град е домакин на Ruse Fashion Week - Седмица на модата. Домът на културата ще се преобрази в бляскав моден подиум, а в дефилетата в две последователни вечери участват утвърдени дизайнери и водещи брандове.  Събитие в този мащаб се провежда за първи път в Русе, казва..

публикувано на 09.05.25 в 15:48