В училища и детски градини не може да се разкриват солни стаи. Използването им е неконвенционален метод на лечение и трябва да се прилага от медицински специалисти с необходимото образоване. Това съобщиха от Регионалната здравна инспекция в Разград.
„Солната стая е метод на лечение. Има положителни и отрицателни страни. Разкриването на солни стаи в детски заведения и училища противоречи на Закона за здравето и на Закона за предучилищното и училищното образование. Да оставим лечението на лекарите, в образователните институции да се осъществява обучение“, категорична е д-р Ася Генева.
Директорът на Детска градина „Детелина“ Недялка Цанева заяви, че родителите на децата, които посещават солната стая, са подписали декларации за информирано съгласие, с изключение на около 10 процента от 130-те деца, които не посещават солната стая.
„За около година от работата на солната стая наблюдаваме, че децата по-малко боледуват от респираторни инфекции и по-рядко отсъстват от детската градина“, каза Цанева.
Само за няколко месеца от откриването на солната стая в Детска ясла „Звездици“ вече се наблюдават положителни тенденции за здравето на децата, каза директорът на детското заведение Нина Иванова.
В момента солните стаи и в двете детски заведения не работят заради предписанието на РЗИ - Разград.
Чуйте интервю на Мина Денева с д-р Ася Генева - директор на РЗИ - Разград.
Заместник-кметът на община Разград Елка Неделчева заяви, че ще търси възможности за възобновяване работата на затворените солни стаи.
"Родителите ни подкрепят, положителните резултати за здравето на децата се доказват с повишената посещаемост в детските заведения в грипния период на тази година в сравнение с миналата. Имаме квалифицирани специалисти", категорична бе Неделчева.
Чуйте интервю на Мина Денева със заместник-кмета на Разград Елка Неделчева.
Нелепата смърт на пътя на едно 12-годишно дете отприщи поредица от протести в цялата страна. Българите не за първи път недоволстваме, не за първи път затваряме пътища. Една друга форма на протест срещу войната по пътищата обаче избра разградската фондация «От мечта до реалност». Поетична кампания, която приканва деца от страната да изпратят..
Най-добре е Народното събрание изобщо да не обсъжда искането на президента Румен Радев за свикване на референдум за еврото, тъй като всяко обсъждане прави членството в еврозоната дискусионно, заяви за Радио Шумен политологът Стойчо Стойчев. Действията на Радев не са обвързани с бъдещо партийно строителство, а по-скоро с желание да се навреди на..
Денят на дарителите е на изключителна почит в Шумен. Точно оттук започва традицията в България 6 декември да се отбелязва като Ден на дарителя. Традицията се свързва с името на големия благодетел и дарител Нанчо Попович, който завещава 20 000 златни австрийски наполеона за построяване на Девическото училище в родния си град и за стипендии на..
Безплатни прегледи за двойки с репродуктивни затруднения ще се проведат в Разград на 27 май в Диагностично-консултативния център 1 (ДКЦ) в града. Инициативата е на Фондация „Мечта за дете“ съвместно с водеща столична университетска болница. Прегледите ще извършва началникът на отделението по асистирана репродукция шуменката д-р Мефтуне Шефкетова. На..
Мехмед Кенаров от кубратското село Севар с гордост разказва за паметната плоча на сградата на местното читалище "Отец Паисий". На нея са изписани имената на загиналите войници от селото по фронтовете на Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Успели с идеята да съхранят тази памет преди три години. От 8 години Мехмед Кенаров е секретар..
Двоен празник чества Центърът за специална образователна подкрепа в Шумен – мястото, където възпитатели, педагози и рехабилитатори се грижат за специалните деца на града и много големи приятели на Радио Шумен. 60 години навършва Центърът, който е наследник на някогашното Помощно училище „Васил Друмев“. Затова събра настоящи и бивши педагози и..
„Все още има кадрови дефицит на специалисти по здравни грижи в шуменските лечебни заведения. Поне още 5-6 випуска трябва да завършат Филиала в Шумен към Медицински университет- Варна и от всеки випуск в Шумен да остават по 15-20 медицински сестри и акушерки, за да бъде преодолян недостига.“ Това заяви Румяна Желязкова- главна сестра в МБАЛ- Шумен и..