На днешната дата - 26 март, светът отбелязва т. нар. "Лилав ден" като знак на съпричастност и толерантност към хората, страдащи от епилепсия, и техните семейства.
„Лилавият ден“ идва от едно малко момиченце от Канада. Детето решило да не се срамува повече от болестта си и казало в училище: „Обявявам този ден за Лилав ден и на този ден ще ви разказвам какво е епилепсия“.
Епилепсията е едно от най-разпространените неврологични заболявания. То се характеризира с повтарящи се, от нищо непредизвикани, припадъци. Епилепсията е позната на човечеството от хиляди години.
Днес епилепсията се нарежда на четвърто място по значимост сред неврологичните заболявания в световен мащаб. Около 65 хиляди са хората, които страдат от епилепсия у нас . Една трета от тях са деца. И въпреки че заболяването е сред най-честите неврологични нарушения, страдащите от епилепсия имат проблем при достъпа до медикаменти и до терапия – това казва Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия.
От там внесоха колективен иск през февруари срещу Министерството на здравеопазването за липса на достъп до противоепилептични лекарства.
За хронична липса на животоспасяващи медикаменти за епилепсия у нас периодично сигнализират пациенти и лекари. В същото време от Министерството на здравеопазването твърдят, че във ведомството няма информация за липсващи медикаменти.
Първото съдебно дело по заведения иск ще е на 30 април. И до този момент няма никакъв отзвук от Министерството на здравеопазването, казва в интервю на Людмила Борисова председателят на Асоциацията на родители на деца с епилепсия Веска Събева.
Чуйте интервюто на Людмила Борисова с Веска Събева.
Голям тридневен празник посрещат днес мюсюлманите. Рамазан Байрам започна с празничен намаз в стотици джамии в Североизтока. Той постави края на свещения месец, по време на който вярващите спазваха строг пост от изгрев до залез слънце. Рамазан Байрам е известен и като Шекер Байрам, защото на трапезите задължително се слагат сладкиши, а..
В разгара на пролетта и на прага на превъртането на часовниците, защото отново преминаваме към лятното часово време /на 30 март в 3:00 ч./, не се оставяйте в ръцете на умората, стреса и объркването. Често се питаме - мит или реалност са те? Наистина ли един сезон, едно бутване на стрелките с час напред, може да повлияе върху здравето на психиката и..
66-годишният Дейл Ричард Оудс повече от 10 години споделя спокойствието, ниските разходи за живот и своето битие на пенсионер в преславското село Драгоево. Бившият мениджър в британски телеком открива утеха в България след тежък период на развод. Първоначално купува имота, за да има ваканционна къща, но скоро тя се превръща за него в..
Изтичат последните дни на свещения месец Рамазан за мюсюлманите. Време на пост, на молитви, на смирение, но и на единение. Едно шуменско село е пример за това. В Миланово, което е част от шуменската община Велики Преслав, християни и мюсюлмани само с дарения са успели за по-малко от 4 години да превърнат старата кирпичена джамия в уютен молитвен..
Седем ученици от СУ „Сава Доброплодни“ в Шумен се завърнаха с първо място и специални статуетки от международния конкурс „Туристически код на моята държава“, който се проведе в Москва. Шуменските ученици от 9, 10 и 11 клас се състезаваха в номинацията „Докосни историята“ с проекта „Маршрут на паметта“, представен във възрастовата група 14-17..
Щъркелите са гордостта и радостта на хората от кубратското село Божурово. Всяка година ги чакат с трепет. Гнездата в селото са 25 и вече са пълни. Кметът Юджел Юсеинов впечатлява със задълбочените си познания по орнитология. „Първите щъркели тази година дойдоха на 9 март, с три дни по-рано от миналата година. Първо пристигат мъжките, за да..
Над 250 деца участваха в днешното откриване на Детския театрален фестивал „Коломбина“, който се провежда за 16-ти път в Шумен. Мотото му е „Заедно да бъдем добри“. Публиката има възможност да се наслади на артистичните изяви на възпитаниците от 14 детски градини. Още от рано сутринта залата на Младежкия дом в Шумен бе пълна с деца. Участват детски..