Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Мюнхен танцуват по нашенски

2
Снимка: Личен архив

Фолклорният танцов състав „Лисичка“ в Мюнхен, Германия вече 8 години увлича в ритмите на българските народни танци десетки наши сънародници. Когато сърцето играе и краката искат да правят същото, начинът е само един, казва художественият ръководител Мехмед Памуков.


„Правим го, за да не забравяме откъде сме тръгнали, а другите да видят кои сме. Хората бързо се сприятеляват в подобни групи. Отивайки в чужбина, интуитивно търсиш езика, който говориш, традициите, които си спазвал, дори шегите ти липсват и това е най- голямата причина семейството на „Лисичка“ да расте“, казва Мехмед Памуков. 

Неговата отдаденост и любов към българския фолклор се оказват вдъхновяващи за хора с различни професии и възраст. 

Мехмед Памуков е от Нови пазар. Завършил е Професионалната гимназия по облекло и хранене в Шумен, после и Университета по хранителни технологии в Пловдив. Казва, че винаги е танцувал- първо във формацията „Луди-млади“ към читалището в Нови пазар, а после и в студентския състав „Пълдин“. В Германия е от 9 години и в свободното си време е в залата за репетиции. 


Пред Ивелина Иванова Мехмед Памуков разказва за началото на "Лисичка" в Инголщадт и в Мюнхен и за магията на българските хора.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Честваме св. Райко Шуменски

Екнаха църковните камбани в празничния за Шумен 14 май. В деня, в който се чества паметта на св. Райко - младият златар от Шумен, загубил мъченически живота си за вярата, празнува църквата в кв. "Тракия", наречена на Христовия поборник. След тържествената литургия ще бъде извършена лития с водосвет. Ще бъде раздаден и рибен курбан. „Св. Райко..

публикувано на 14.05.25 в 08:21

Търговище празнува

Днес е Денят на Търговище и търговищенци не само ще си честитят традиционния панаир (246-ти поред), но и празника на града, в който живеят или е част от живота им. Как 14 май става Ден на Търговище? Благодарение на историята и дълголетните традиции на пазара. Княжески указ на Александър Батенберг от 1880 г. постановява ежегодното провеждане..

публикувано на 14.05.25 в 08:07

Поетичен протест срещу катастрофите

Нелепата смърт на пътя на едно 12-годишно дете отприщи поредица от протести в цялата страна. Българите не за първи път недоволстваме, не за първи път затваряме пътища. Една друга форма на протест срещу войната по пътищата обаче избра разградската фондация «От мечта до реалност». Поетична кампания, която приканва деца от страната да изпратят..

публикувано на 13.05.25 в 15:12
Президентът Румен Радев

Радев със свои си цели

Най-добре е Народното събрание изобщо да не обсъжда искането на президента Румен Радев за свикване на референдум за еврото, тъй като всяко обсъждане прави членството в еврозоната дискусионно, заяви за Радио Шумен политологът Стойчо Стойчев. Действията на Радев не са обвързани с бъдещо партийно строителство, а по-скоро с желание да се навреди на..

публикувано на 13.05.25 в 13:14
СУ

По стъпките на Нанчо Попович

Денят на дарителите е на изключителна почит в Шумен. Точно оттук започва традицията в България 6 декември да се отбелязва като Ден на дарителя. Традицията се свързва с името на големия благодетел и дарител Нанчо Попович, който завещава 20 000 златни австрийски наполеона за построяване на Девическото училище в родния си град и за стипендии на..

публикувано на 13.05.25 в 12:47

Мечта за дете

Безплатни прегледи за двойки с репродуктивни затруднения ще се проведат в Разград на 27 май в Диагностично-консултативния център 1 (ДКЦ) в града. Инициативата е на Фондация „Мечта за дете“ съвместно с водеща столична университетска болница.  Прегледите ще извършва началникът на отделението по асистирана репродукция шуменката  д-р Мефтуне Шефкетова. На..

публикувано на 13.05.25 в 08:26

Нишките на паметта

Мехмед Кенаров от кубратското село Севар с гордост разказва за паметната плоча на сградата на местното читалище "Отец Паисий". На нея са изписани имената на загиналите войници от селото по фронтовете на Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война.  Успели с идеята да съхранят тази памет преди три години. От 8 години Мехмед Кенаров е секретар..

публикувано на 13.05.25 в 07:52