Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виж човека, не затрудненията му

Невена Делчева: Образованието започва с разбирането на другия

Снимка: Радио Шумен

Невена Делчева е ресурсен учител и автор на книгата „Учениците на г-ца Цвета“. Чрез тази книга тя представя деца, които попадат в графата специални. Книгата е насочена от една страна към самите деца, за да могат те да разберат по-добре съучениците и познатите си, а от друга – изданието е в помощ на родители, които биха искали да обяснят по-лесно поведението на специалните деца. Книгата е и в помощ на учители и педагози. В нея се използва шрифта Adys, разработен за четене от хора с лека до средна степен на дислексия.

Делчева се срещна със студенти и специалисти по социални грижи в Актовата зала на Педагогическия факултет в Шумен.

„Доскоро не е имало инструментариум, с който да се намира това затруднение и да се описва като дислексия“, обясни тя. Затова се е смятало, че част от децата просто не могат да се научат дълго време да четат и да пишат. Това състояние не им пречи се развиват като останалите си съученици, категорична е тя.

„Просто им трябва повече време, за да се научат да се справят с този проблем. Той си остава. Не се лекува, точно защото не е заболяване. Той е състояние, което затруднява четенето, и изисква просто повече време, за да се научат децата да се справят в училище“, добави Делчева.

„Като специален педагог аз не мога да потвърдя дали едно дете има такова затруднение. По-скоро трябва да се направи оценка при психолог и логопед. Много важно е да се знае, че децата, които имат дислексия, нямат забавяне в развитието. В книжката ми са описани много случаи на известни личности, които имат дислексия. Една от тях е любимата ми авторка Агата Кристи. Тя е написала над 100 книги, романи, разкази, новели и така нататък. Тя е имала дислексия. Много трудно се е справяла в училище. Даже се е наложило да прекъсне и да се обучава вкъщи, защото наистина ѝ е било много трудно да чете и пише, но пак въпреки затруднението си, тя е създавала книги. Просто после е трябвало да се редактират, така да се каже, по-усърдно“, разказа Невена Делчева.

Тя призна, че понякога за родителите е много трудно да приемат факта, че децата им се нуждаят от специална помощ. Но когато те съдействат в работата с децата, нещата се получават много по-лесно.

Специалните деца се справят по-трудно с учебния процес. Това ги изтощава допълнително и невинаги имат достатъчно енергия за заниманията с ресурсните учители.

„Понякога им идва в повече. Аз мисля, че на всички деца в момента програмата е много утежнена. Имат допълнителни часове, свободно избираеми дисциплини. Толкова много външни оценявания, матури. За всички е натоварено, но понякога за децата със специални потребности е още по-трудно“, обясни Делчева.

С всяко дете обаче тя има предварителна уговорка, че колкото и да е изморено, трябва да отделят поне 10-15 минути за същинска работа. След това обучението може да премине под формата на игри или разговори.

В ранната си възраст децата не виждат затрудненията и проблемите на връстниците си, обясни Невена Делчева. Чрез различното си поведение обаче възрастните могат да им покажат, че има проблем. „Просто обществото трябва да се съсредоточи върху уменията и качествата на човек, не върху недостатъците му“, призова тя.

Приемането на специалните деца зависи основно от поведението и думите на възрастните. „Ако те покажат добро отношение към децата, покажат че няма разлика, всички са хора, всички са деца, мисля, че няма да има подигравки към специалните деца. Много зависи и от класните ръководители, от учителите, от самите родители вкъщи как говорят на тази тема и дали говорят, защото все още, според мен, се случва това да се отбягват хората, да не се говори за тях, дори да не се пита. Другата крайност пък е когато прекалено много се съжаляват хората, вместо тях се правят нещата. Това също е грешно. Трябва наистина да гледаме на хората със затруднения все едно нямат такива. Тяхното затруднение не трябва да ни плаши, ако сме приятели с тях. То няма значение“, каза Невена Делчева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рецепти за спасяване от жегите

Как се спасявате от жегата? Има различни начини, но много важно е какво ядем и пием при такива високи температури. И ако съвременният човек сега разчита на съветите и знанията на диетолозите, то предците ни прекрасно са се справяли и без тях. Защото от личен опит са знаели какво да ядат и пият през горещините, така че хем да не им е тежко, хем да не им..

публикувано на 28.07.25 в 12:08

Бабин дом за любимците

Лятната мобилизация на добросърдечни баби, дори такива повикани от километри, на съседи и приятели е в пълна сила в Шумен.  Собствениците на домашни любимци, които са избрали лятна почивка, но не предвиждат пътуване с тях, нямат много опции. Хотел за опашатковци в града няма, а изборът се свежда до близки и приятели. Важно е всичко да е планирано..

публикувано на 26.07.25 в 14:45
Александър Константинов и Мартин Бакърджиев (с черните фигури)

Шахът те учи да решаваш проблеми

10-годишният Мартин Бакърджиев е републикански шампион по шахмат. Младият варненец се бори за победа и в Международния турнир по ускорен шахмат и блиц в "Арена Шумен". „Още от малък ми хареса играта. Намерих нещо специално в нея. Първо играх с родителите ми, но после започнах с треньор. Четири години съм с Александър Константинов“, каза Мартин...

публикувано на 26.07.25 в 12:53

Празник на чушката и домата

Чушките и доматите, които освен за салати, са желани зеленчуци и за зимнина, са отколешна емблема на летния празник, който организират в шуменското село Мараш.  И сега стопаните са готови да покажат продукция „от стеблото до буркана“. Днес предстои 15-тото издание на Празника на чушката и домата. Правят го по- рано, докато жегата не е съсипала марашката..

публикувано на 26.07.25 в 09:54

Готови сме за дълги битки с пожарите

Трима огнеборци от Търговище бяха част от българския модул, който се притече на помощ за потушаване на екстремни пожари в Гърция.  Инспектор Боян Боянов и младши експертите Стоян Стоянов и Павел Стойков вече се завърнаха и действат на терен у нас. Битката с огъня не е изтощителна, особено когато можеш да разчиташ на колегата до теб, казват..

публикувано на 25.07.25 в 14:26

Дюлгерски курбан за 2000 души

Фестивалът за храни и напитки „Беленски вкуснотии“ ще се проведе в събота и неделя - 26 и 27 юли, в град Бяла. Програмата на събитието включва изложение на местни хранителни продукти и напитки, кулинарно състезание и музикална програма, а гост ще е Ути Бъчваров. Предвидено е състезание с участие на 10 отбора, всеки от по трима души, които ще се..

публикувано на 25.07.25 в 12:39

Няма паника в аптеките заради еврото

Ще бъдат ли готови аптеките с двойното  етикетиране от 8 август? Каква е готовността на аптечния софтуер за показване на цените в лева и евро? „Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лева и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде..

публикувано на 25.07.25 в 08:00