Приемането на християнството през 865 година, по време на богомъдрия Борис Михаил, е държавен акт, равен по значимост на създаването на държавата, каза днес вицепрезидентът Илияна Йотова по време на научната сесия в Шуменския университет ,,Епископ Константин Преславски“. Събитието е посветено на 1160 години от покръстването на България и 1170 години от създаването на глаголицата. По думите на Йотова, Кръщението е полет на духа към ново за времето си познание и е предопределило съдбата на всички нас. Илияна Йотова, Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил и Варненският и Великопреславски митрополит Йоан бяха част от лекторите на пленарната научна сесия в Шуменския университет. Те бяха посрещнати официално от ректора на висшето училище проф. Наталия Витанова.
,,Мисията ми е да върна подобаващото място на българистиката в световната наука", каза още в препълнената аула на университета вицепзидентът Илияна Йотова. Българският патриарх и Софийски митрополит Даниил говори пред гостите на научната сесия в университета за огромната историческа отговорност на Борис първи Михаил да приобщи поверения му от Бога народ към Святата Христова вяра и така полагайки основите на Християнска България. В обръщението си към участниците в научната сесия, Варненският и Великопреславски митрополит Йоан също говори за покръстването, както и за делото на Константин Преславски.
Чуйте репортажа на Жулиета Герова:
Вицепрезидентът Илияна Йотова ще посети Плиска и Шумен. Тя ще се включи в честванията на 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на глаголицата. Тази вечер от 18:15 часа вицепрезидентът Йотова ще присъства на благодарствен молебен, отслужен от българския патриарх Даниил в Националния историко-археологически..
За коректни трудово-правни и човешки взаимоотношения между работодателите и работещите призова областният координатор на КНСБ в Шумен Радостин Павлов. Той бе гост в студиото на РШ в международния ден на труда 1 май. „Добри работници се намират трудно и работодателите трябва да направят необходимото, за да ги задържат. Ако обаче работникът е решил, че..
Протези за ръце и крака, инвалидни колички, патерици и слухови апарати са помощните средства, за които пациентите най-често кандидатстват пред НЗОК. Право да кандидаства за помощно средство има всеки пациент с увреждане, дори ако не е здравноосигурен. Заявление се подава в съответната Районна здравна каса след насоки от лекарска комисия...
Още две учебни заведения в Североизтока може да затворят врати. Това са Основното училище „Христо Ботев“ в село Памукчии и Основното училище „Васил Левски“ в село Мировци. И двете в община Нови пазар. Ако и на тези образователни средища, които имат вековна история, увиснат катинари, общината ще остане всичко на всичко с 6 учебни заведения...
В рубриката „Лицата на живота“ тази седмица избрахме да ви срещнем с един от тримата водолази в Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" в Шумен – старши инспектор Георги Вълков. Една рядка професия, която изисква отлично здраве, издръжливост, добра психика или казано по друг начин – професия за смели хора, които не се..
Много хора се надяваха, че Доналд Тръмп ще бъде следващият Роналд Рейгън в Републиканската партия, обясни за Радио Шумен политологът проф. Добромир Добрев. Очакванията бяха, че президентът на САЩ ще води разумна, твърда и умерено консервативна политика. „Не се получи, но сега във втория мандат нещата станаха още по-гръмки. На моменти пародийни“,..
Муса Бангиров от търговищкото село Плъстина е учител. Всички мислят, че води уроци по музика и рисуване, а всъщност той преподава математика и информационни технологии. За себе си казва, че не помни кога е започнал да рисува, самоук е и не спира да твори. И да предизвиква въображението на своите ученици не само да грабнат четките и боите, но и да..