Днес се навършват 134 години от Освобождението на България. За това ще ви предложим разходка до едно от най-красивите места в София - Докторския паметник. Паметника е посветен на руските лекари, които са допринесли за Освобождението на страната ни. Квартал Докторски паметник е на повече от 120 години. Макар отначало да е бил извън центъра на новата столица, към него още тогава се насочват видни учени, писатели, артисти и политици. Първите къщи са построени още през 1881 г., но от 1888 г. започва по-интензивно застрояване. За Докторския паметник разказва и архитект Ивайло Мишев – чуйте го !
Обикновено наричат района около Докторски паметник аристократичния квартал. Лицето на квартала е Народната библиотека с паметника на светите братя Кирил и Методий. Чудесно място за разходка в съботния празничен ден. Ако решите да се разходите в градинката при Докторския паметник можете да го съчетаете и с посещение на Военноисторическия музей, където за трета поредна година 3 март е обявен за ден на отворените врати. За първи път в София ще бъде показана единствената извън пределите на Русия униформа на фелдмаршал от Лейбгвардията на Александър ІІ и фелдмаршалска униформа и наградна шапка на княз Николай Николаевич, които специално за случая, ще пристигнат от Дирекция «Военноисторически музеи“ - Плевен. Сред експонатите ще могат да се видят и шинела на бъдещия български княз - доброволец в Руско-турската война, с който той воюва от Свищов до Сан Стефано, молитвата, с която сестра му Мария-Каролина, принцеса Ербах-Шьонберг, го изпраща на фронта, и която до последните си мигове е пазел близо до леглото си. Ще можете да видите и други уникати от Руско-турската война, принадлежали на император Александър II, главнокомандващия руската Дунавска армия Николай Николаевич и княз Александър I.
Елена Пъневска, отговорен редактор на Радио София, получи отличието за журналистика на Международния младежки медиен фестивал “Арлекин” във Варна. За приза се състезаваха претенденти между 19 и 29 години от България, Сърбия, Кипър, Грузия, Естония, Испания. Журито оцени задълбочено разработените от Елена теми в репортажите й от шествието на сръбската..
Днес, при параклис “Св. Иван Рилски Чудотворец“ до хижа “Кумата” в Природен парк “Витоша”, се проведе информационен ден на инициативата “По пътя на вярата”. Открит бе поклонническия път “Рилският Чудотворец”, който е обновен и по продължението му са монтирани нови информационни табели, съдържащи клепало и символът “Благославяща ръка“. На височина..
Как „зеленото побутване“ стимулира устойчивите избори на хората. За това разказва в “Ритъма на столицата” Ремина Алексиева - експерт в програма „Енергетика и климат“ в Центъра за изследване на демокрацията и автор в Климатека. Екологичните решения зависят не само от волята, но и от средата, в която ги взимаме. Открития от поведенческата..
На фона на историческия момент, когато страната ни се подготвя за влизането в еврозоната и преминаването на паричната единица на страната ни от лев в евро, в предаването “Ритъмът на Столицата” проф. д-р Пенчо Пенчев, който е единственият преподавател по стопанска история, разказа каква е историята на българската парична единица. “Още от времето на..
Rosé и Bruno Mars плениха меломаните още миналия октомври с дуетната "APT." и доминираха плейлистите от двата бряга на Атлантика в първите шест месеца от 2025 година. Това стана ясно от специалния брой на Мюзик Пойнт в последния уикенд на юни, в който бяха представени 15-те топ тракове на полугодието, радвали се на успех в еърплей чартове..
Аудиовизуалната изложба "Къщите и хората“ представя традиционните селски къщи и емоционалните истории на техните пазители. Фотографски и аудио разкази документират богатството на селската архитектура и историите на поколения обитатели, които са запечатани в стените и подовете на тези сгради. Изложбата ще бъде открита на 2 юли в пространството..
Четири юлски обиколки в София за заложени в лятната програма на Фондация "Прочети София" по проекта " Литературни маршрути ". Първата дата е 2 юли , сряда, темата е малко изненадваща, а началната точка е алеята за игра на петанк, която се намира зад Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий". Финалът е на специален софийски..