Утвърдените приемни семейства в България към края на март са над 1000, съобщиха от пресслужбата на Министерството на труда и социалната политика /МТСП/. По думите на заместник-министъра на труда и социалната политика Валентина Симеонова, цитирана в съобщението, ведомството се стреми да развие приемната грижа за бебета, деца с увреждания и тинейджъри, тъй като деинституционализацията на децата е сред основните приоритети в политиката на правителството.
Симеонова е представила днес резултатите по проект "Развитието на приемната грижа - от ограничения към възможности" на УНИЦЕФ. Тя е запознала представителите на неправителствени организации и журналисти с проекта за приемната грижа "И аз имам семейство", който се администрира от Агенцията за социално подпомагане /АСП/ с финансиране от Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси". В него се включиха 82 общини.
Приоритет при реализацията на проекта е помощта за бебета и деца до 3 години, настанени в специализирани институции, и децата с увреждания, е съобщила заместник-министър Симеонова.
Заложените цели по проекта са настаняване на 600 деца в приемни семейства, увеличение на приемните семейства с 500, а срокът за изпълнение е две години.
На пресконференцията представителят на УНИЦЕФ за България Таня Радочай и нейният екип са представили конкретните резултатиот изпълнението на проекта за приемната грижа, реализиран от УНИЦЕФ в партньорство с МТСП, АСП, Държавната агенция за закрила на детето /ДАЗД/ и неправителствени организации. По него е оказана подкрепа на 272 семейства. По данни на организацията половината приемни родители са били на възраст между 40 и 50 години, 60 процента от всички са със средно образование.
Столичният общински съвет (СОС) прие мерки за поетапното подобряване на достъпността на пешеходните подлези за хора с увреждания, родители с детски колички и граждани със затруднения в придвижването. По предложение на общинските съветници от групата на "Продължаваме промяната – Демократична България" Цветелина Заркин и Димитър Петров ще се..
Повече от 20 екипа извършват текущи ремонти по пътните платна и тротоари в София - фрезоване, почистване и асфалтови дейности върху пътните настилки, както и обновяване на тротоарите, съобщиха от Столичната община. От днес започва ремонт на отделни неравности по основни и локални платна на бул. "Скобелев" в участъка от кръстовището "Петте..
Над 10 незаконни постройки в ромската част на пернишкия квартал "Хумни дол" са премахнати, съобщи секретарят на общината Мартин Жлябинков. Дейностите стартираха в края на юни и продължават и към момента. За някои от постройките, които се ползват и все още не са съборени, е дадена отсрочка. След като тя изтече, ще започне и тяхното..
Безплатна минерална вода беше раздавана днес и столичния район "Илинден" – пред Трета градска болница и на спирка "Оряхово". Раздаването на безплатна вода ще продължи и утре – 25 юли (петък), от 10:00 ч. на същите локации, съобщава районният кмет Емил Бранчевски. Освен за хората, беше помислено и за животните. Купички с вода бяха..
Започна основен ремонт на покрива на стария корпус на 49 детска градина "Радост" в ж.к. "Дианабад", съобщават от районната администрация на "Изгрев". "Възползвайки се от лятото, само след броени седмици, ще успеем да сложим окончателен край на дългогодишните течове в стаите на децата, коридорите и сервизните помещения на старата сграда. Детската..
Администрацията на столичния район "Витоша" предлага зони със специфични изисквания да бъдат преотредени за строителство на еднофамилни и двуфамилни сгради. Идеята е да се предотврати презастрояването в кварталите. "С тази промяна ще ограничим безконтролното строителство на високи и мащабни сгради, които водят до пренаселване и натоварване на..
Мобилният пункт за опасни отпадъци ще бъде в столичния район "Подуяне" на 24 юли. Домакинствата ще могат да се предадат в четвъртък от 11:00 до 19:00 ч. на паркинга пред районна администрация "Подуяне" - на ул. "Плакалница" № 51. От Столичния инспекторат припомнят, че в мобилните пунктове може да се предават: ● Лакове и бояджийски..