Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Семерджиев: Присъединяването на фотоволтаици към системата през последните месеци е взривоопасно

През последните месеци е станало "взривоопасно присъединяване на фотоволтаици" към електропреносната мрежа на страната, каза председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев пред bTV.
Това е ставало "на тъмно", въпреки уверенията на всички страни, че са спазвали закона и в резултат на това към момента България има 800 мегавата от тези мощности при изискване на ЕС от 600 мегавата за 2020 година. Така Семерджиев обясни необходимостта от въвеждане на такса "достъп" за производителите на електроенергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), срещу която бизнесът въстана.

Според него изобилието на фирми, предлагащи зелена енергия, създава разходи в системата, които трябва да се покрият или от производителите на този вид ток, или от крайните потребители. Причината за тези допълнителни разходи е задължението на електроразпределителните дружества да изкупуват цялата произведена зелена енергия и то на преференциални цени.

"Разберете, че тези преференциални цени ги плаща българският потребител. Тези пари се взимат от него и се дават на производителите на ВЕИ с цел да развиват даден сектор. В случая обаче те са го развили повече, отколкото е необходимо. Защо ние да сме най-зелената държава и в резултат да плащаме скъп ток?", попита реторично Семерджиев. Той обясни, че именно заради внезапния и изненадващ бум на фотоволтаичните централи се е стигнало до парадокса одобрената само преди три месеца "зелена добавка" в цената на тока да не може да покрие генерираните разходи. 

"Имахме точно определени заявки към 1 юли и тогава те бяха отчетени в определената цена. Непосредствено след това обаче се оказа, че имаме такова количество фотоволтаици, които натоварват много системата – финансово и технически. Затова смятаме, че таксата за достъп ще покрие допълнителните разходи. Който предизвиква разходи в системата, трябва да си ги плати", обясни още Ангел Семерджиев.

Таксите за достъп до енергийната мрежа са временни и нямаме намерение да ги променяме към този момент, заяви председателят на ДКЕВР по-късно пред БГНЕС. "Когато се натрупа достатъчно информация за разходите, които предизвикват централите за производство на възстановяема енергия, и когато тръгнем към окончателни цени, тези цени за достъп могат да претърпят промени", обясни Семерджиев. Комисията няма намерение да преговаря с ВЕИ производителите и не се притеснява ако те се оплачат пред Европейската комисия заради таксите.

"Тази такса ще се използва само за покриване на допълнителните разходи. Тезата на производителите, че се прехвърлят пари от тях към ЕРП-тата е абсолютно несъстоятелна. Очаквахме извинение за тезата, че зелената добавка не е само за зелена енергия. Не получихме такова. Зелената добавка не е повече, отколкото е необходимо за покриване на разходите за зелена енергия,а дори е по-малка", коментира той. Според него няма грешка при определянето на цените за зелена енергия и те са определени по действащото законодателство. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Първата копка бе направена днес

С над 8,3 млн. общински лева ремонтират сграда за НГДЕК до Женския пазар

Започва дългоочакваният ремонт на училищната сграда на бившето 13-о училище „Св. св. Кирил и Методий“, която се намира до Женския пазар в район "Възраждане". Предвижда се след обновяването в нея да се премести Националната гимназия за древни езици и култури "Св. Константин-Кирил Философ" (НГДЕК) . Общата стойност на проекта за модернизиране..

публикувано на 13.02.25 в 19:44
Финансиране за разплащане на разходи по столични райони

Разплащанията от Столичната община през януари

Столичната община публикува информация за всички разплащания, които е извършила през първия месец на 2025 година. Общо разплатени от Столичната община за януари 2025 г. са – 136 802 833 лв. От тях извършените плащания директно от Столичната община са в размер на 19 516 919 лв., което е 14,27% от общите разплащания за месеца. Районните..

публикувано на 13.02.25 в 19:23
Десислава Желязкова - директор на Дирекция образование в Столична община

Училищата в София, в които няма парно, ще учат дистанционно в петък

В петък училищата в столичните райони, в които няма парно заради аварията в столичната Топлофикация, ще учат дистанционно.  Ако няма отопление и в понеделник, дистанционното обучение ще продължи. Това обясни Десислава Желязкова - директор на Дирекция образование в Столичната община. "Детските градини имат организация и продължават своята..

публикувано на 13.02.25 в 14:29

Честите аварии на парното в столицата предизвикаха и Омбудсмана

От Институцията на омбудсмана сезираха Комисията по енергетика в парламента и министъра на енергетиката заради честите аварии на парното в столицата. "Авариите на компрометираните тръбопроводи основателно предизвикват съмнение за действителното състояние на топлопреносната мрежа и пораждат въпроси за изпълнението на задълженията на..

публикувано на 13.02.25 в 13:15

Пътничка припадна в метрото

Възрастна жена е припаднала в метрото. Наложи се да бъде повикана бърза помощ. Медицинският екип беше на метростанция "Стадион Васил Левски", видя репортер на Радио София. Докато лекарят извършваше своите дейности, водачът на линейката каза, че информацията се заплаща и отказа подробности.

публикувано на 13.02.25 в 11:33

Протест за запазване на нощния градски транспорт пред СОС

Жители на София излязоха на протест с настояване за нощен градски транспорт пред сградата на Столичния общински съвет. "Като цяло, това е нещо, което наистина е важно за един европейски град като София или поне такъв град, който иска да бъде европейски.  Нощният градски транспорт е важен, защото е една обществена услуга. В края на краищата..

публикувано на 13.02.25 в 11:23

Три учебни заведения в столичния район “Изгрев” с иновативни решения за мониторинг на въздуха

Две детски градини и едно училище на територията на столичния район “Изгрев” се включиха в кампанията "Знаеш ли какво дишаш?“. 30-а ДГ "Радецки“, 165-а ДГ "Латинка“ и 11-о ОУ "Св. Пимен Зографски“, въведоха модерни решения за мониторинг на въздуха, съобщи кметът на района д-р Делян Георгиев. Инициативата е насочена към подобряване на качеството..

публикувано на 13.02.25 в 11:17