Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пролетно изложение на минерали и скъпоценни камъни започва днес в музея "Земята и хората"

От 11 до 14 април в Националния Музей "Земята и хората" ще се проведе традиционното Пролетно изложение на минерали и скъпоценни камъни, съобщиха от музея.

Участие са заявили около 50 изложители: фирми и колекционери на минерали и скъпоценни камъни; разнообразни авторски изделия с минерали: бижута, картини, сувенири. Посетителите могат да видят и да си купят обработени скъпоценни камъни - рубини, топази, изумруди, аквамарини, турмалини във всички разцветки и др., декоративни камъни и изделия от тях. За колекционерите на минерали ще се предлагат разнообразни минерали от български находища, с които страната ни е известна. Ще има редки и екзотични минерали, образци с изключителна класа от цял свят, от световно известни находища в: Малави, Мадагаскар, Танзания, Конго, Мароко, Намибия, Боливия, Русия, Казахстан, Китай, Пакистан, Индия, Тибет, Бразилия, Мексико, Турция, Австралия, Германия, Полша, Гърция, от вулкана Етна и други.

Със свои колекции, полезни за ученици и студенти, ще участват 3 университета: Софийският, Минно-геоложкият и Нов Български. По време на изложението може да се прави консултация със специалист от музея. Работното време е от 10.00 до 19.00 часа. Входът за посещение на музея в периода на изложението е свободен. Преди година и половина "отвори врати" Геоложки кът за деца – съвместен проект на музея, Департамент Археология в Нов български университет и Фондация "Америка за България". По време на изложението заедно с разнообразните модули за запознаване с царството на минералите и тайните на планетата ни, в Геоложкия кът ще се организира конкурс за разпознаване на минерали. Наградите – минерални образци от музея и предоставени от образователния телевизионен канал Da Vinci Learning. Той ще зарадва с подаръци най-активните и находчиви деца – с изявени познания и интереси към природните науки. Сред подаръците малчуганите ще открият плакати; химикалки и разделители за книги с планетите от Слънчевата система и периодичната система на елементите – за по-големите деца; ще се научат как сами да израстват кристали, ще се запознаят с някои от най-известните световни учени, DVD-та с някои от най-интересните програми на телевизионния канал, който предлага на зрителите си възможност да изследват изумителната вселена от научни познания. Най-голямата награда – за изключителни познания и интерес към природните науки, е амонит – вкаменелост от Мароко с внушителни размери и възраст на 100 милиона години.

Фосилите (от латински fossilis, fodio "копая"; на български се наричат още вкаменелости) са всички органични останки, следи или отпечатъци на растение или животно, които са били запазени в земната кора от отминали геоложки и праисторически времена. Това са разнообразни фрагменти от черупки и скелети от безгръбначни и гръбначни животни, фрагменти от тях, отпечатъци от телата на животни и растения. Фосилите се срещат в седиментните скали и много рядко в метаморфни скали със седиментен проиход. Разпределението на фосилите е неравномерно. Различават се две крайности по отношение на разпределението - "неми" или още стерилни пластове (в тях няма фосили) и органогенни скали (почти 100% изградени от фосилни останки). Фосилите имат голямо значение за палеонтолозите. Чрез тях се определя относителната възраст на скалите, в които се срещат. Някои фосили са индикатори за палеообстановката.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Въздухът в София е в нормата, проверките за замърсители продължават

Данните от всички станции на МОСВ, които са официални източници на информация за качеството на въздуха, показват, че нивата на ФПЧ са изцяло в нормата над цяла София – под 50 мкг/м  3  към 16:00 часа днес. Центърът за градска мобилност отчита, че  до 12:00 ч. в първия ден от въвеждането на “зелен билет” над 40 хил. пътници за закупили и..

публикувано на 09.01.25 в 17:45

За автобусите на туроператорите е договорен безплатен достъп до Терминал 2 на Летище София

За автобусите и бусовете на туроператорите е договорен безплатен достъп до Терминал 2, паркинг за автобуси P8, на Летище София за целия зимен сезон 2024/2025.  Министърът на туризма Евтим Милошев и концесионерът на Летище София, „Соф Кънект“ са постигнали споразумение това да бъде факт до края на март 2025 г.. В подкрепа на активния зимен..

публикувано на 09.01.25 в 15:29

Софийският университет дава титлата „доктор хонорис кауза“ на проф. Роберт Шльогл

На тържествена церемония, на 10 януари 2025 г. проф. Роберт Шльогл ще бъде удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Президентът на Фондация „Александър фон Хумболт“ ще получи отличието за своите изключителни научни постижения в областта на хетерогенния анализ и преобразуването на химическа..

публикувано на 09.01.25 в 13:58

Полицаи от I РУ арестуваха 20-годишен, разпространявал вейпове и райски газ

Полицията в София задържа 20-годишен мъж, разпространявал вейпове и райски газ. При обиските са открити голямо количество електронни цигари и флакони с райски газ. Операцията е на екипи на Първо РУ към СДВР. Тя е започнала след получена информация за мъж, който продава акцизни стоки без бандерол, както и вейпове, съдържащи забраненото вещество..

публикувано на 09.01.25 в 11:47

ВМА организира „Дни на аортата”

ВМА е сред лидерите в страната в областта на ендоваскуларното лечение на комплексните аортни аневризми. На 14-16 февруари 2025 г. конгресният център на Военномедицинска академия ще бъде домакин на първото издание на „Дни на аортата” (Sofia Aortic Days), организирани от Клиниката по съдова хирургия на лечебното заведение. Събитие от този тип – включващо..

публикувано на 09.01.25 в 11:11

Обсъждат плана за преструктуриране на Националната кардиологична болница

Ръководството на Националната кардиологична болница ще се срещне с началници на клиники и отделения, за да бъде обсъден предложеният в края на миналата година план за преструктуриране на лечебното заведение. Против този план се обявиха над 200 работещи в болницата. Те изпратиха отворено писмо до здравните власти с искане за отмяна на..

публикувано на 09.01.25 в 08:13
Владо Даверов

Отиде си писателят и сценарист на "Вчера" Владо Даверов

На 76-годишна възраст е починал писателят и сценарист Владо Даверов, съобщи БНТ. Здравето му внезапно се е влошило и след кратък престой в болница "Токуда" е починал. Той е автор на разкази, новели, повести и романи, но най-известен сред широката аудитория е с киносценариите си, сред които блести "Вчера" от 1988 г., базиран на неговите юношески..

публикувано на 08.01.25 в 17:25