Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диригентът Игор Богданов: Музикалният ни театър е уникален и трябва да бъде национална гордост

Днес в предаването „Кой кой е…“ ще ви срещнем с диригента на Музикалния театър в София. Игор Богданов е роден в Санкт Петербург. Там завършва музикално училище, след което заминава за Москва. Там учи хорово дирижиране. Приет е в Консерваторията в Санкт Петербург – оперно и концертно дирижиране. Пет години е диригент в Академичния музикален театър в Самара. През 1998 се завръща в Санкт Петербург, започва да преподава и седем години е диригент в Музикалния театър. По късно – ще разберете как – се оказва в България и от 1994 г. е диригент в Държавния музикален театър „Стефан Македонски“ в София. Гастролирал е със състава на театъра в Япония, Германия, Швейцария, Белгия, Холандия и Люксембург. Сред заглавията, които е дирижирал у нас са мюзикълите „Йосиф и фантастичната му пъстра дреха“, „Исус Христос суперзвезда“, „Мис Сайгон“, „Котките“, както и повечето класически заглавия от оперетния репертоар.
С Игор Богданов се срещнахме в сградата на БНР, където той бе поканен за записи с радиооркестъра. Разговорът ни следва диригентския ритъм на Игор Богданов. Той е изключително точен, идва на секундата, много широко скроен, по славянски емоционален по отношение на всичко, за което разказва, говори чудесен и богат български, изпъстрен с възклицания и вметнати изречения – може би защото в дома му се говори само на български, нищо че с българската му съпруга са се запознали в Русия. Защото проумява, че това е единствения начин да проговори българския език като хората. В процеса на разговора си давам сметка, че неговото присъствие в музикалния живот на столицата е едно голямо богатство – като представител на руската школа, попивал с години едно от най-добрите музикални образования в света.

Чуйте интервюто, за да разберете защо не е станал хирург, защо първоначално по принцип не е харесвал музикалния театър и как съдбата е променила мнението му, как е попаднал в България, с какво е уникален нашият музикален театър, за музикалния живот в София, как болестите на обществото се отразяват на другите сфери и още много.
По публикацията работи: Лили Големинова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Всеки може да намери своя чай

Фестивал на чая FesTEAval събира на едно място любителите на ароматната гореща напитка и обединява култура, образование и изкуство.  В рамките на фестивала ще бъдат представени разнообразни чаени предложения от цял свят, комбинирайки както традиционни, така и модерни вкусове.  Чаят ще бъде съчетан с културни демонстрации и лекции, за здравословния..

публикувано на 09.11.24 в 09:55
Снимки: ratio.bg

Четирима учени гостуват на Есенния Ratio форум в София Тех Парк

Пътешествие в света на научните загадки и бъдещите технологии, което ще промени начина, по който виждате света около вас, обещават на любопитни зрители и участници организаторите от Ratio на форум в София Тех Парк, която ще се проведе на 9 ноември, събота, след 10:00 часа. Предвидени са завладяващи теми, представени от международни..

публикувано на 08.11.24 в 19:14

"Форум", 08.11.24: Да бъдеш Джон Малкович или да не бъдеш...

Стигнахме ли дъното? - това попитаха седмичните коментатори на "Форум" след случилото се снощи пред Народния театър "Иван Вазов" по повод постановката на Джон Малкович по пиеса на Бърнард Шоу. Протестът, прераснал във физически сблъсък, сякаш е активно мероприятие от гледна точка на политическия интерес, подхвърлиха Тодор Терзиев и Манол..

публикувано на 08.11.24 в 18:05

Фотопътешествие до Виетнам предстaвя Радослав Свирецов

На 9 ноември (събота) от 18:00 ч. в Клуба на фоторепортерите в Ларгото ще бъде представена изложбата "Виетнам - цветове и традиции" на фотографа Радослав Свирецов. Под формата на виртуална разходка и презентация Радослав и Катрин Свирецови ще представят своето незабравимо фотографско пътешествие , което разкрива автентичната красота на Виетнам..

публикувано на 08.11.24 в 17:38

Основният замърсител с фини прахови частици в София е битовото отопление

Основният замърсител с фини прахови частици в София е битовото отопление. Почти две трети от замърсяването се дължи на него, заяви заместник-кметът на Столична община Надежда Бобчева, цитирана от БТА. На второ място се нарежда замърсяването от праха, който се получава след като автомобилите напуснат зелени площи, а на трето място - транспортът. В..

публикувано на 08.11.24 в 17:11
Ричард Алибегов

Ричард Алибегов: При 9% ДДС държавата има повече приходи от заведенията, отколкото преди пандемията

Откакто ДДС за ресторантьорите беше намален, всяка година от бранша правят анализи и предоставят данните на Министерството на финансите и на съответната парламентарна комисия. "Изсветляването е абсолютен факт. Много по-малко са случаите на неиздаване на касови бележки. За 2022 и 2023 г. приходите в държавата от преки и косвени данъци от бранша..

публикувано на 08.11.24 в 16:51

20% ДДС върху хляба ще възроди сивия сектор, цената ще се вдигне с 30 на сто

Нулевото ДДС при мелничарството и хляба е социална мярка. С връщането на ДДС на 20% в този сектор ще се вземат около 60 милиона лева от джоба на потребителя и е предпоставка за съживяване на сивия сектор – той в момента е нула. Това коментира пред БНР-Радио София Мариана Кукушева , председател на УС на Националния браншови съюз на..

публикувано на 08.11.24 в 16:09