Тази неделя в „Кой кой е в столичното общество“ ще ви срещнем с дамата, която е председател на Съюза на музикалните и танцови дейци – проф. д-р Петя Бъговска. Тя наследи на този пост друга дама професор – Жени Захариева - преди година, точно през май.
Петя Бъговска е професор по контрабас в Националната музикална академия в София. С нея ще си говорим за първото й идване в София, за столицата тогава и сега, за европейското музикално лице на нашия град и за това как музиката може да завземе нови територии. Ще чуете и емоционалния прочит на нейната биография, която иначе звучи ето така:
Петя Бъговска е завършила Националната музикална академия, след което специализира в Италия при проф. Франко Петраки. Има цяла поредица от награди – и у нас, и по света. На два пъти е живяла в чужбина – три години във Финландия и още толкова в САЩ – защо и как ще разберете от разговора ни в „Кой кой е...“
През 2005-та Петя Бъговска започва да представя България на Световните фестивали на басистите в Америка, а постепенно тези срещи се пренасят и в Европа. Има издадени два солови диска - "Gallery" и "One bass one woman". Тя е професор в консерваторията в София, и доктор по изкуствознание.
Сред наградите на Петя Бъговска се откроява отличаването й като „Музикант на годината“ от БНР през 2010, както и „Златна лира“ (2007) и „Българин на годината в САЩ“ (2006).
Списанието "Double bassist" – Лондон пише за Петя, че тя е от "жените – новатори, чиято дейност като педагог, солист и музикант е с изключителен принос за развитието на световното изкуство на контрабаса".
Темпото на всекидневието на Петя Бъговска и до днес е по-скоро „алегро“, а чарът на контрабаса продължава да я отвежда къде ли не – а сега като председател на Съюза на музикалните и танцови дейци, тя е поела битката за по-европейска заплащане за отдавна европейското качество на работата на музикантите у нас.
Чуйте интервюто.
Навръх Първи май студиото на "Форум" отново се напълни със седмичните коментатори Гергана Костадинова – пиар, директор на агенция "Right Direction", и Димитър Кръчмаров – продуцент, сценарист, част от екипа на спортната страница "Топка е". Темите, които днес им предложи водещият Лъчезар Христов, а те с готовност приеха, са: 149 години..
Повече от 50 ученици от 15 училища ще вземат участие в третото издание конференцията "Добродетели на духа и волята" , която ще се проведе на 2 и 3 май в Регионалния исторически музей в София (РИМ - София). На нея ще бъдат представени разработки по теми на едни най-драматичните и героични моменти от българската история : "100 години от..
По данни на НСИ заетите лица в България на възраст между 55 и 64 години са 632 000 през третото тримесечие на 2024 г.. Те са 70% от населението в същата възрастова група. 10 000 българи на възраст над 65 г. са се регистрирали в Бюро по труда . 42% от регистрираните безработни са на 50+ години – или близо 62 000 души. 7 хиляди от тази..
Един от общинските културни институти в столицата - този в Надежда, днес в духа на празника на труда - 1 май, организира почистване и освежаване на фоайето на институцията. “Решихме да оправим културата като започнем от Културния дом в ОКИ “Надежда”. Пълно е с хора - имаме цигулари, диригенти, режисьори, контрабасисти, челист, оперен певец. Хора,..
Етап 6 от реконструкцията на ул. "Опълченска“ от бул. "Александър Стамболийски“ до бул. "Сливница“, налага промяна на движението в района, съобщиха от Центъра за градска мобилност. От 02.05.2025 г. до 30.05.2025 г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства по ул. "Опълченска“ между бул. "Сливница“ и бул. "Тодор Александров“..
Честването на Априлското въстание и празника на град Копривщица се провеждат ежегодно на 1 и 2 май на площад “20-ти Април“ в града. За първи път отбелязването на празника става през 1926 г. Събитието се случва на площад “20 април” пред констицата на героите от Априлското въстание и днес за 99 път се отбелязва възстановка на тези паметни дни от 1886..