С изложбата "Създаден с изкуство", представяща най-старата колекция на Националния военноисторически музей, институцията отбелязва 97-ата си годишнина. Очаква се изложбата да бъде открита от министъра на отбраната Ангел Найденов в присъствието на министъра на културата Петър Стоянович от 18.00 ч. утре в галерия "Средец" на Министерство на културата, съобщиха от музея.
Показани са 60 творби, акварел и графика, рисувани по фронтовете на войните за национално обединение, на едни от най-изтъкнатите майстори на изобразителното изкуство - Владимир Димитров - Майстора, Борис Денев, Ярослав Вешин, Димитър Гюдженов, Константин Щъркелов, Атанас Михов, Никола Танев, Александър Мутафов, Петър Морозов и др.
Непоказвани досега са рисунките на Чудомир и част от работите на Владимир Димитров - Майстора, и Борис Денев, а графиката "Лозенград, 21.12.1912 г. ", е първата творба на Денев на военна тематика.
Комплектуването на художествената колекция започва още в годината на създаването на музея. Повод за това е организираната ежегодно от Академията на изкуствата в Берлин изложба, в която през 1916 г. участват около 25 български художници. Техните творби са откупени от Министерството на войната и стават първите експонати на музея, а художниците за дълги години свързват творческата си съдба с него, пише в съобщението.
В Балканските войни /1912-1913 г./ част от художниците са мобилизирани, а останалите постъпват в българската армия като доброволци. В Първата световна война /1915-1918/ те получават статут на военни художници към Щаба на Действащата армия и отделните дивизии и полкове.
От Владимир Димитров - Майстора НВИМ притежава 148 произведения /акварел и перо с туш/ и 13 живописни платна, от Борис Денев - 71 рисунки, от Петър Морозов - 172, от Александър Мутафов - 144 рисунки и 19 живописни платна, от Ярослав Вешин - 19 батални живописни платна и 12 акварела, от Димитър Гюдженов - 38 живописни платна и 9 акварелни рисунки, от Атанас Михов - 10 акварелни рисунки и 5 живописни платна, от Христо Йончев - Крискар - 16 акварела. Изложбата ще бъде отворена за посещение от 2 до 7 юли.
Проверките на Столичния инспекторат се правят както по график, така и след жалби на граждани за проблеми при разходките на кучетата в столичните паркове и градини, в междублокови пространства. Инспекциите са обхванали парковете "Гео Милев", "Заимов", "Южен парк", "Горска култура", парк "Възраждане", "Гепена" и други. Следи се..
Столичната община публикува протокола от проведения конкурс за главен архитект на София . Арх. Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса с оценка 4,31. На 31 март бяха финалните интервюта с кандидатите, преминали предишните етапи на конкурса - арх. Богдана Панайотова и арх. Георги Славов. Всички..
Студентският съвет при Софийския университет "Свети Климент Охридски" организира благотворителен базар под наслов "Купи книга, дари надежда". Събраните средства от него ще бъдат дарени на училището за деца в неравностойно положение в търновското село Русаля. Събитието започва в 10:00 часа ще продължи до 17:00 часа. То ще се проведе в..
На пети " протест срещу безхаберието " се събират граждани в "Княжево" от 18:00 ч. тази вечер. Мястото на протеста ще е кръстовището на бул. "Цар Борис III" и ул. "Владайско въстание" , съобщават организаторите от Гражданска инициатива "Княжевецъ" Исканията остават същите, каквито са били досега: ежедневен и постоянен контрол на..
Топлофикационните дружества в София, Враца и Велико Търново искат ударно увеличение на цените на топлата вода и парното от 1 юли. От асоциацията на топлофикационните дружества смятат, че КЕВР няма да одобри исканите драстични увеличения. Според направените предложения рекордно поскъпване заявяват топлофикациите във Враца и Велико..
Най-важното в София не са сградите, улиците или историята, най-важното са хората, затова честит празник, столичани – на вас, които давате пулса и духа на града. Това написа във Фейсбук кметът на София Васил Терзиев по повод отбелязването на 146 години от обявяването на София за столица на България. По думите на Терзиев, това е повод да..
На 3 април се навършват 146 години от обявяването на София за столица на България . По този повод Столичната община организира празнични събития – документални изложби на открито в Градската градина и в градина "Кристал", концерти, инициативи за деца. От 12.30 ч. в Градската градина пред Народен театър "Иван Вазов" концерт ще изнесе..