Предстои създаването на Център за превенция на рисковото поведение на пътя, в който са разположени най-съвременните технологии за превенция на риска. Това стана известно днес при представянето на Националната програма за изграждане на капацитет за повишаване на сигурността на пътя на сдружение "Отворена младеж", чиято първа стъпка е центърът.
Програмата бе представена пред четиридесет специалисти и експерти в областта на пътната безопасност, участващи в курс "Управление на скоростта" от области София-град, София-област, Кюстендил, Благоевград, Перник, Монтана, Враца и Видин, представляващи национални, областни и общински власти, полиция и НПО.
Участниците в курса ще имат възможността първи да се възползват от възможностите, които центърът дава, след официалното стартиране на програмата. Втората част на Националната програма за повишаване на сигурността на пътя е изграждане на капацитет на местно ниво за качествено оформяне на послания в областта на пътната безопасност и предаването им до демократично избраните институции на местно, регионално и национално ниво. Това включва безвъзмездно предоставяне на материали, техническа и експертна подкрепа и парични средства на стойност от над петдесет хиляди лева, по проект "Застъпници за пътна безопасност", подкрепен и от инициатива в рамките на програма "Младежта в действие" на Европейския съюз.
Националната програма за изграждане на капацитет за повишаване на сигурността на пътя е създадена, защото все по-често си задаваме неудобния въпрос "Дали сигурността на пътя наистина се повишава?", коментира за БТА Даниел Ванков, председател на сдружение "Отворена младеж". По думите му статистиката сочи, че броят на жертвите значително намалява през последните години. Официалните данни сочат, че през 2012 г. е имало 601 фатални случая срещу 657 през 2011 г. Броят на ранените също намалява, но със значително по-малки темпове - от 8303 на 8193. От друга страна пътнотранспортните произшествия се увеличават, като през 2012 г. те нарастват на 6717 от 6638 през 2011 г., показва статистиката.
Тези тенденции се наблюдават не само на национално, но и на европейско равнище, като все повече привличат вниманието на политици и експерти. Това е причината Европейският съюз да иска да определи цел за намаляване на тежките наранявания в резултат на пътнотранспортни произшествия, която да се добави към целта за намаляване наполовина на броя на смъртните случаи между 2011 г. и 2020 г.
Според Сим Калас, заместник-председател на Европейската комисия и комисар по транспорта, "броят на нараняванията е неприемливо висок", като сметката, която плащаме на европейско ниво, възлиза на около 2 процента от БВП. За 2012 г. това са 250 милиарда евро, коментира Калас в своя реч от март 2013. Същият процент се заплаща и от България, което означава, че сме платили сметка от над 1,5 милиарда лева за миналата година, по данни на Световната здравна организация от тази година. Ние смятаме, че новите предизвикателства изискват нови мерки и е крайно време да се спрат соловите ПР кампании, развиването на бизнес и трупането на дивиденти върху човешки трагедии. Поради това държа да отбележа, че програмата е насочена изключително към хората, които работят ежедневно за повишаване на безопасността по пътищата, поради което няма да се режат ленти или да се канят политици и звезди, подчерта Даниел Ванков. Важните хора са тези, които вършат същинската работа, смята още той и отбеляза, че по традиция най-добрите отразявания организацията споделя със значителната си аудиторията във Фейсбук.
Военният прокурор Адалберт Кръстев, чието уволнение преди година поиска изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов, но Прокурорската колегия отказа, е новият военно-апелативен прокурор на София. Съдебните кадровици го избраха на поста след кратко изслушване и почти без дебати. Сарафов поиска шефът на Военно-окръжната прокуратура в София..
Днес е крайният срок, в който собствениците на недвижими имоти и моторни превозни средства могат да платят годишните си данъци с 5% отстъпка, напомниха от Столична община. Отстъпката е само при плащане на цялата сума наведнъж. Ако сте решили да плащате местните си данъци и такси на части, сроковете, в които трябва да направите това са: Данък..
Столичната община възобновява премахването на незаконните постройки край язовир "Искър", които се намират на територията на Югозападното държавно предприятие. С определение на Окръжен съд – Перник, през лятото на миналата година беше спряно премахването им. С това беше блокирано изпълнението на три заповеди на главния архитект на София, влезли..
Днес от 10 до 20 ч. ще е в сила реверсивно движение в участък от пътя София – Кулата при връзката на първокласния път с магистрала "Струма" и пътен възел "Симитли", съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ). Целта е да се улесни очаквания интензивен трафик към Гърция за почивните 1 май и Гергьовден. Ще се осигурят две ленти в посока..
Реконструкцията на новия стадион на ЦСКА вече е в напреднала фаза. На обекта работят стотици работници с пълна мобилизация. 90% от сглобяемия бетон е вече положен, съобщиха от фирмата строител на съоръжението. Всички сглобяеми части вече са готови. Монтират се над 1400 бетонни пейки. Предвижда се капацитетът на "червения" стадион да бъде за 17..
Днес решаваме дали “Метрополитен” да тръгне по пътя на БДЖ или да продължи успешното му управление от инж. Стоян Братоев. С тези думи представители на “Спаси София” откриха брифинг в Столичната община преди съвместното заседание на комисиите по икономика и по транспорт, съобщава БГНЕС. Единственият общински съветник на ВМРО Карлос Контрера предложи..
Един човек е пострадал при катастрофа на АМ "Тракия" в посока София. Инцидентът е станал близо до отбивката за село Лозен. На място има екип на Пътна полиция. Движението се регулира от екипи на МВР.