Тази неделя в „Кой кой е ... „ ще ви срещнем с Кирил Матеев – доцент в Националната художествена академия, известен скулптор, човек с характер.
Роден е през 1954 в Шабла. През 1981 Завършва НХА със специалност "Скулптура" при проф. Д. Даскалов. Член е на СБХ, а от 1993 преподава в Националната художествена академия. Изложби, разбира се, е имал и има много – у нас, и по света.Негови скулптури и пластики има в НХГ, СГХГ, на Пушкинския музей в Москва, Русия, на частни колекции в България, Германия, Франция, Швеция, Белгия, Гърция, Украйна, Аржентина.
С него разговаряме за първата скулптура, направена още в детската градина, за първото идване в столицата и каква е била София тогава, за „сборването“ с цветовете, за паметта на ръцете, за дните за изкуство и за другите, в които да седнеш с приятели на чаша с нещо хубаво и да споделяш живота – такъв, какъвто е. Ще стане дума за любимите му места в София, за студентите и за занаята, на който можеш да ги научиш и за магията на изкуството, която трябва да открият сами. И за Рембранд, и за един учител, който е успял да внуши на много от ученицит си такава любов към скулптурата, че...
Чуйте интервюто.
Лятната ваканция е за учениците, но не и за техните телефони. Взирането в екрана и скролването са още по-интензивни при младите хора. За съжаление, телефонът за много подрастващи се е превърнал в своеобразен лидер и ние, възрастните трябва да контролираме в някаква степен информацията, която детето приема с такова устройство - първо,..
Институтът по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет стартира съвместна програма с Лабораторията по компютърни науки и изкуствен интелект (CSAIL) към Масачузетския технологичен институт (MIT CSAIL). Началото беше поставено на официална церемония в София Тех Парк. MIT е №1 в света по..
АГ-отделението в пернишката МБАЛ "Рахила Ангелова" е пред затваряне заради липса на достатъчно кадри. Командированите от София акушерки този месец са в отпуск и не се знае дали ще се върнат. Директорът на болницата е подал оставка, но проблемът не може да реши който и да застане на този пост, коментира пред БНР-Радио София д-р Ивайло..
Cairos AI – българският инструмент, който превръща текстови команди в готови за използване 3D анимации чрез интегриращ разговорен AI, богат motion library и AI-синтез представи в ефирана Радио София Христо Велев , основател на компанията за визуални ефекти Bоttleship. Cairos.ai е уеб базирана платформа за автоматично анимиране на 3D аватари, като..
Поети, хора на словото - Ясен Атанасов, Димитър Кенаров, Иван Димитров, гостуваха в предаването “Радиокафе“ в разговор за поезията между кориците на антологията “София Поетики“, събирана в последните 20 години, откакто съществува и едноименния фестивал и ролята на изкуството като платформа за споделяне на социални и политически..
Какви са различните форми на страха? - проф. Амелия Личева изследва темата чрез поезия в новата си книгата "Крепости срещу страха". Книгата "Крепости срещу страха" е тематична, концептуална, опитва се да изследва различните форми на страх: личния, екзистенциалния, а също и страховете, породени от времето, в което живеем. Страхове, свързани с..
Тази вечер, от 16.00 часа в Националния военноисторически музей ще бъде открита изложбата “Глад 2.0“ по повод 109-ата годишнина на Музея и се осъществява в партньорство с Художествена галерия - Казанлък. Изложбата интерпретира фундаменталната тема за глада в пет различни аспекта – физически глад, глад за самосъхранение, глад за сигурност, глад за истина и..