През този програмен период се очаква Столичната община да кандидатства за изграждането на канализацията и подмяната на водопроводната система в село Волуяк.
Това заяви кметът на селото Кръстан Александров, който разказа пред Радио София, че проектът вече е готов и остава само да се изготви нужната документация.
Кръстан Александров обясни, че трудности с изготвянето на проекта е имало,тъй като селото е много голямо, над 6 км дълго, и това е отнело доста време на проектанта, за да направи схемата на разположение на централната водопроводна и канализационна система. Тя ще бъде реализирана на два етапа - централната част и тази, известна като гарата, тъй като намиращият се там жп-прелез отделя селото на две. Вторият етап обхваща останалата площ.
Този проект е от изключителна важност, тъй като през последните години Волуяк силно се разраства, но доста от придошлите жители, продължават да не се регистрират на този адрес, разказа кметът Кръстан Александров:
Както в повечето населени места около София, където няма централна канализация - системата тук се осъществява по два начина - със септични ями с попивен кладенец, или с индивидуално направена, но незаконна канализация. За да разберем по точно какви са проблемите и характеристиките на последната, потърсихме мнението на специалист – хидроинженера Валентин Петков, който от няколко години живее във Волуяк. Той поясни, че въпреки новото строителство, при което се задължава собственика на имота да си направи септична яма, преобладава незаконно изградената канализация:
В тези случаи тръбите от отходните канали се заустват или в реката на селото, или в дерето, през което минава поливен канал, който опасва значителна част от Волуяк. В топлите месеци обаче миризмата е доста неприятна, но поне засега опасност от зарази няма, успокои инж.Валентин Петков:
В хидропроекта за Волуяк е включено и строителството но пречиствателна станция. Заедно с изграждането на канализация, в селото ще бъде сменена и сега съществуващата водопроводна система. Това обаче определено ще е доста трудна и мащабна дейност, смята инж. Петков:
Но колкото и да е добра новината за местното население, че най-накрая ще бъде направена централна канализация, остава изискването за собствениците - сами да отведат тръбите до границата на имота си и улицата, откъдето ще минава тази инфраструктура. А преустройството от сега съществуващата система, може да се окаже твърде скъпо и дори много от жителите да не пожелаят включване в основната канализация.
Чуйте още в репортажа на Златина Йовкова.Коментатори във "Форум" тази седмица са адвокат Николай Хаджигенов и главният редактор на сайта kaldata.com Светлин Желев. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха в понеделник бяха: - Казусът с избор на председател на Народното събрание - Групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет внася доклад за промяна на..
Яница Атанасова е танцов артист, хореограф и преподавател в Нов Български университет, един от тези артисти, който смело представят своите спектакли на различни места в България. Тази седмица авторският й танцов пърформанс “Шило“ ще бъде представен в РЦСИ "Топлоцентрала“. Тя бе гост в предаването "Радиокафе“, за да разкаже повече...
Български дарителски форум представи Годишния анализ на дарителството в страната през 2023 г. Близо 138 милиона лева са дарили компании, фондации и физически лица. С това се бележи ръст от 11% на даренията в България през 2023 г., спрямо 2022 година. С 48% компаниите в страната остават най-големият дарител, следвани от фондациите с 33% от..
В следващите три години в бюджета на България могат да постъпят допълнително 1,4 млрд. лв., ако бъдат повишени акцизите на тютюневите изделия на три равни стъпки. Това ще бъде свързано с поскъпване на цигарите с 13-14% годишно, според икономиста д-р Димитър Събев от Института за икономически изследвания на Българската академия на науките. Пред..
Министерството на правосъдието публикува за трети път за обществено обсъждане проект на Закон за несъстоятелност на физически лица. Приемането на закона се забави не само заради политическата криза в страната, но и поради сериозните възражения на правната общност към някои елементи на предлаганата концепция. Проектът беше приет на първо..
На днешната дата, 18 ноември 1989 година, българската опозиция провежда първият масов митинг в София, на площада пред Храм-паметника “Св.Александър Невски“, непосредствено след отстраняването на 10 ноември на дългогодишния генерален секретар на ЦК на БКП и председател на Държавния съвет, Тодор Живков.Сред ораторите на този свободен митинг са..