Мексиканският корабокрушенец от Тихия океан, който твърди, че бил носен от теченията 13 месеца, призна, че през цялото време е бленувал да се нагости поне с една тортиля.
В дългото си приключение той неведнъж бил спохождан от мисълта за самоубийство, за да съкрати страданията си. Но надеждата, че ще може един ден отново да се види с родителите си и перспективата да хапне от любимото си ястие го крепяла, за да оцелее.
Мексиканският рибар Хосе Салвадор Алваренга беше спасен от патрулиращ полицейски кораб на Маршаловите острови миналата седмица на отдалечен атол. Той приближил до брега със 7-метровата си лодка от фибростъкло, носен от теченията в продължение на 12 500 километра.
"Не исках да умра от глад", заяви 37-годишният корабокрушенец, който бе настанен в болницата в Маджуро, столица на Маршаловите острови.
„На моменти ми идваше да се самоубия, но страхът надделя над това мое желание, довери Алваренга, който е дълбоко вярващ католик. Гладът го карал непрекъснато да сънува любимите си ястия. "Но когато се събудех, всичко което виждах, беше морето, слънцето и небето. А аз непрекъснато бленувах за тортиля, за пилешко месо и други неща!"
Освен храната, жестоко му липсвали и родителите. Хосе Салвадор Алваренга заяви, че не е женен, но има дъщеричка Фатима, която горещо желае да види отново.
Роден в Салвадор, той от 15 години живее в Мексико.
Репортери на Си Ен Ен са се свързали в Салвадор с майката на корабокрушенеца - Мария Хулия Алваренга. Тя благодари на Бога, че синът й е жив и здрав.
Хосе Салвадор излязъл в океана да лови акули на 24 декември 2012 г. Компания му правел младеж на възраст между 15 и 18 години. Бурни ветрове ги отвели далеч от брега, а моторът отказал да работи. Младежът починал след 4 месеца, тъй като не издържал на хранителния режим - сурово месо от птици, кръв от костенурки и собствена урина.
"Той не можеше да задържа суровата храна в стомаха си и я повръщаше непрекъснато, спомня си Алваренга. Аз му казвах да яде и да запушва носа си, но и това не помогна!", допълва той.
Младежът умрял от глад и корабокрушенецът бил принуден да изхвърли трупа му извън борда.
Понякога лодката се сблъсквала с твърди предмети - това било знак, че Алваренга е налетял на морски костенурки. Той се навеждал от лодката и ги ловял с ръце.
"Най-тежкото изпитание бе когато бях принуден да пия собствената си урина, след като дълго не беше валял дъжд", призна рибарят.
Най-накрая на хоризонта се появил малкият атол, където се виждал покривът на къща. Не след дълго корабокрушенецът бил спасен. Той бил само по бельо, когато го открил патрулът.
На 3 април тазседмичните коментатори във "Форум" Иван Господинов - председател на УС на сдружение "Образование без раници", и Стоил Цицелков – социален и културен антрополог, от "Обединение Честни избори" (ОЧИ), разсъждаваха по следните теми: Доброволчеството в България. Защо трансплантациите на органи у нас още не могат да стигнат..
Няма съществен спад на донорските ситуации в България. Запазва се тенденцията от последните години. През 2024 г. има малко по-малко, отколкото през по-миналата година, заради случаи в края на 2023-та . През миналата календарна година у нас са трансплантирани органи на 34 души след 16 донорски ситуации . Получавали сме предложения на..
Младежкото доброволчество в България е популярно в по-малка степен, спрямо процента младежи, които полагат доброволен труд в другите европейски страни. В опит да повиши доброволческите навици и интереса към каузите с идеална цел, фондация "От нас зависи“ постави началото на инициативата "Дай 5!“ през 2024 г. В това време организацията..
В средата на годината се очаква Столичният общински съвет (СОС) да приеме нова наредба за общинските жилища . Предстои документът да бъде качен за публично обсъждане , след което да бъде обсъден и от ресорните комисии, за да може да се приложи по-добра и успешна социална политика в тази посока. Общински съветници, участвали в създаването на..
Певицата Велека Цанкова и Ивайло Манев разказаха за втория албум на формацията "Новините в джаза" , който се нарича "Шипков мармалад" . Барабанистът Ивайло Манев разкри своята връзка с формацията. "С колегите бяхме студенти на Михаил Йосифов и той още от тогава ни покани да работим с него. За тези три години създадохме много музика,..
Годишнина от рождението на арх. Никола Лазаров и Световния ден на културното наследство, както и празника на София по повод обявяването ѝ за столица, са причините за откритата изложба "Архитектурното наследство на София" с творби на ученици , възпитаници на две паралелни гимназии - Националната гимназия за приложни изкуства Св. Лука” и..
Международният проект SAFER прилага иновативен подход към обучение по пътна безопасност за млади хора и овластяване на преживели автомобилни катастрофи и в България. Проектът е базиран на много данни с истории на хора, пострадали или загубили живота си при автомобилна катастрофа, следвайки добър пример от Словения. "В България..