На базата на списък от индикатори - се отчитат кои са хубавите и лошите страни на града и така се проследяват тенденциите в състоянието и развитието на столицата.
В много случаи хората правят избора за това къде да живеят на базата на препоръки и имидж на даден квартал. Според Златина Станкова, председател на фондация „Зеленика“, това не е съвсем правилно, тъй като често мненията почиват на старата слава на комплексите, а в оценката за тях липсват други важни критерии като качество на въздуха, достъпност до транспорт, детски градини или зелени площи.
На страницата на проекта „Градски наблюдател“ можете да видите интерактивна карта на София, включваща всички 24 района.
Информацията и мненията на гражданите ще бъдат събрани от работна група от около 20 души, която после ще бъде анализирана от експерти.
Платформата "Градски наблюдател" е създадена в рамките на проект "София - град на бъдещето". Начинанието цели да подобри устойчивостта, прозрачността, и възможностите за гражданското участие в политиките за развитие на Столичната община. Това е част от конкретните резултати на първия дискусионен форум „Взаимодействие на гражданите с местната власт за провеждане на политиките за устойчива мобилност“, организиран миналата година. Така на сайта на градски наблюдател може да видите кои са активните неправителствени организации, работещи за подобряването на състоянието на града и какви са начините столичани да се включат пряко в политиките на общината.
От Народния театър до Орлов мост със спирки Народния театър (1907), старото кафене "България" на ул. "Дякон Игнатий" и бившия едноименен хотел на номер едно на същата улица. Кафенето "Цар Освободител" "изземва" функцията му десетилетие по-късно. Следва поглед върху бившия конак, княжески - царски дворец, Министерски съвет и Етнографски музей и НХГ. Не..
Кирила Възвъзова-Каратодорова е първият експерт разчел личния тефтер на Васил Левски. Тя говори за народолюбието, за отдаването до пълна саможертва. "Това, което Левски направи за самата България, никой не го бе правил." В студиото е Кирил Казанджиев, неин внук: Слушаме разказ за структурирането на Народната библиотека, за изготвянето на..
Дори изобщо да не сте изкушени от симфоничната музика, няма начин поне веднъж да не сте чули емблематичната “Ръченица” от Тракийски танци на Петко Стайнов. Но те не биха се излели така вдъхновено изпод нотите на композитора, ако той нямаше до себе си жена, муза, подкрепа и всеотдайна грижа в лицето на съпругата му Стефанка. Внукът на..
TRAP fest Open Air е част от културния календар на Столична община и едно от най-чаканите безплатни младежки събития в София. Подкрепено от НЧ „Тротоара 2020“, фестивалът обединява млади артисти, доброволци и стотици фенове на истинската музика. Деян Янков, Мария Павлова и Петър-Сав Михайлов ни канят на събитието: "Младите организират и..
За поредна година в България се провежда инициативата "Юли без пластмаса" като част от глобалното движение Plastic Free July. Целта е хората да бъдат насърчени да ограничат употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба. Световната инициатива "Юли без пластмаса" /Plastic Free July/ съществува от 2011г. Тя призовава милиони хора от цял..
Анита Гергова е майка на четири деца, създател на платформата " Осъзнати родители ". Споделя ценни съвети за лесно и леко пътуване с деца, така че семейната ваканция да се превърне в споделено и приятно приключение за цялото семейство. Предварителна подготовка "Убедила съм се, че когато съм подготвена, стресът е по-малък за..
12-дневната война по оста Израел – Иран, с намесата на САЩ за някои приключи неочаквано бързо. Всички обявиха победа. Но тя показа няколко важни неща, коментира пред БНР-Радио София Пламен Димитров от Българско геополитическо дружество . Израел от дълго време беше потенциалната заплаха над Иран, заради ядрената му програма, но една..