Общият брой на студентите в България през учебната 2013/2014 година е 284 000, което е с около 9000 или с 3,5% повече в сравнение с учебната 2008/2009 година. Това включва записаните в четирите образователно-квалификационни степени - „професионален бакалавър”, „бакалавър”, „магистър” и „доктор”. Най-много студенти - 23,5% - се обучават в областта на „Стопанските науки и администрация” , следвани от „Технически науки и технически професии”. A най-малък е делът на студентите, изучаващи „Природни науки” - 0,6%, „Ветеринарна медицина“ - 0,5%, и „Математика и статистика” - 0,2%.
Статистиката сочи, че с най-висок доход у нас са висшистите, завършили информатика и компютърни науки в Софийския университет. Те се осигуряват средно на 1775 лв. месечно, следвани от завършилите военно дело във Военната академия "Г. С. Раковски" - 1673 лв. Според най-новите данни военното дело е направлението с най-голям процент на завършилите, които се реализират по специалността - 97 на сто. По този показател на второ място са фармацевтите - 94%, следвани от медиците - 93%.
Според рейтинговата система на Министерството на образованието Американският и Софийският университет произвеждат икономистите с най-високи заплати у нас. Средният осигурителен доход на завършилите в Американския е 1546 лева на месец, а на СУ - 1441 лева. Най-голямото висше икономическо училище у нас - УНСС остава на трето място по реализация на възпитаниците си. Въпреки, че оттам за пет години на пазара на труда са излезли 14 000 икономисти, безработицата сред тях е 2,73%, а средният доход - 1102 лева. Икономистите у нас се реализират най-вече като стопански и административни специалисти (16%) и приложни специалисти (13 %). 59 на сто от дипломираните икономисти работят в други сфери.
Какви са вълненията и тревогите на представителите на 22-годишните, които само след няколко месеца ще завършат университет и ще се изправят пред предизвикателството да открият своята ниша за професионално развитие. Чуйте отговорите в анкетата на Петя Зунгорлиева.
Днес (7 май), стартира 18-ото издание на Международния фестивал за съвременен танц и пърформанс "Антистатик" под мотото "Жестове на съпротива". До 21 май фестивалът събира на едно място артисти и теоретици, които прескачат границите на въображението. За "Антистатик" в София пристигат едни от най-интересните имена на съвременната танцова сцена. 18-ото..
През второто полугодие на 2024 година има леко свиване на онлайн търговията в България . "Потребителите са били малко по-предпазливи в своите покупки. Ние го отдаваме на политическата нестабилност у нас, която се отразява и в усещане за икономическа нестабилност", коментира пред БНР-Радио София Галя Гогова от агенция "Маркет линкс", провела..
Георги Маринов-Хорхе бе гост в предаването “Добър вечер, София“ навръх Георгьовден, в качеството си на именик, но преди всичко на музикант от група “Тригайда“. В края на април те направиха концерт, на който представиха пред широката публика своя нов албум, наречен “Полет“. “Винаги е много емоционално, когато един музикант представя нов..
Трима души са леко пострадали при катастрофа между шест автомобила на столичния булевард "Скобелев". Инцидентът е останал малко преди 12.00 часа, съобщиха от МВР. Заради катастрофата, движението в района е било затруднено и на място са били изпратени екипи на пътна полиция. Към момента трафикът е нормален.
В Международния ден на планетариумите – 7 май, в предаването "Радиокафе“ гостува създателят на първия Софийски планетариум "Андромеда" инж. Недислав Веселинов. Целта на днешния ден е да се популяризира дейността на планетариумите чрез изучаването на звездите, космическото пространство и астрономията, както и да се повиши информираността на..
Благотворителна кампания „Месец май в подкрепа на българското образование“ обединява бизнеси и дарители в подкрепа на достъпа до качествено образование за всяко дете. Всички събрани средства ще бъдат вложени в обучението и подкрепата на училищни екипи в цяла България чрез програмата ни „Училища за пример“. “Месец май е толкова значим месец в..
С проекта “Зелени мерки за по-чист въздух в Столична община”, столичната управа инвестира нови 6 млн. лв. в зелена инфраструктура. “Изпълнението е по програма “Околна среда”, като процедурата са зелените мерки в градска среда, свързани с по-чист въздух. Целта на програмата е да допринесем за подобряване качеството на въздуха чрез намаляване на..