Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роботите – помощници или заплаха?

Макар и още далеч от образа на андроидите от „Междузвездни войни“, „Аз, роботът“ и – слава богу – „Терминатор“, те са вече сред нас, сглобяват автомобили, чистят и дори провеждат хирургически операции.
Снимка: wonderfulengineering.com

Преди 50 години Световният панаир кара писателя Айзък Азимов да се замисли за бъдещето и по-специално - за това как би изглеждала 2014 г.

Именно поради тази причина той написва есе, публикувано в „Ню Йорк Таймс“. В него Азимов има добри попадения, особено когато говори за взаимоотношенията ни с роботите - „нито ще се срещат често, нито ще бъдат особено добри през 2014 г. Но ще съществуват.“ Освен това писателят предрича GPS-а и широката употреба на полуфабрикатите, но същевременно вярва, че хората ще построят и подземен град с огромни ферми на повърхността.

Ето откъс от самото есе:

"На Световния панаир в Ню Йорк през 2014 г. Futurama на General Motors може и да представи на посетителите пейзажи, изпълнени с подземни градове. На повърхността ще се простират огромни тревни площи - пасища и паркове. Малка част от тези места ще бъдат заети от хората.

Джаджите ще продължават да облекчават хората от ежедневните им досадни задачи. Устройствата в кухнята ще бъдат изработени така, че да подготвят „авто ястия“, ще нагорещяват водата и ще я преобразуват в кафе, ще препичат хляба, ще пържат, ще приготвят яйцата, ще запичат бекона и т.н. Закуската ще се „поръчва“ още предната нощ и ще е готова в определения от нас час на сутринта. Цели обеди и вечери, в които храната ще е полуприготвена, ще се съхраняват във фризера, докато не решим да ги обработим. Предполагам обаче, че дори през 2014 г. ще е препоръчително да имаме малко кътче в кухнята, в което ще можем ръчно да приготвяме някои ястия, особено когато очакваме гости.

Роботите нито ще се срещат често, нито ще бъдат особено добри през 2014 г. Но ще съществуват.

Вероятно за присъстващите ще е забавно да разхвърлят боклуци по пода на изложението, само за да видят как роботът бавно, но сигурно ги взима, определя ги като отпадъчни и ги заделя настрана. Вероятно ще се появят и роботи-градинари."

Как роботите навлизат лека полека в живота ни и има ли наистина опасност машините да ни унищожат и/или изместят, което често се среща като сюжет в научната фантастика? Чуйте разговора и размишленията в студиото на „Джинджифил“.


Още за роботите:

Японец разработва роботи с животински възможности

Инженерът казва, че възнамерява да създаде нови машини, които притежават способностите на представители на дивата природа, като мощния скок на кенгуруто или изключителното зрение на пчелата. "Ако наблюдаваме животните внимателно, може да успеем да създадем роботи със сходни възможности"

Музикалната група, в която няма нито един мозък, но има 78 пръста и 22 ръце

Група от музиканти без мозъци, но с 22 ръце и 78 пръста. Това представлява формацията Z-Machines, която се състои от роботи. Ако човек си пусне техни записи със затворени очи, лесно ще си представи която и да е група, включваща китари, барабани и кийборд. Музиката им като качество, разбира се, звучи по-синтетично, но пък преминава стилово от оркестрална до експериментален рок, а и колко са онези, които в наши дни не използват услугите на компютрите.

Независимо какво си представяте, докато ги слушате със затворени очи, то вероятно е всичко друго, но не и това, което представлява гледката с отворени.Китаристът е двуметров хуманоид със 78 пръста, които преминават сякаш с лекота по инструмента, прикрепен към торса му. Малко зад него е разположен Ашура - барабанистът с 22 ръце, които излизат от него като от някакъв футуристичен октопод и с които свири около четири пъти по-бързо отколкото който и да било друг човек  барабанист.

Третият член на състава е Космо, който е един от най-извънземно изглеждащите в групата. Той е кийбордист, който използва лазери със зелен цвят, за да натиска клавишите с изящна прецизност.

Според Том Дженкинсън, по-познат като британския продуцент и изпълнител Squarepusher, който прави музиката за най-новия сингъл на Z-Machine, видеозаписите на изпълненията наподобяват това "да гледаш счупен човек със скелет от желязо и масло вместо кръв".

Групата е създадена от инженери от университета в Токио и и те смятат, че всеки би могъл да си направи подобен робот вкъщи.

Вижте предаване за Z-Machine и техните съперници - германската робо рок група Compressorhead

Реймънд Курцвейл: След 15 години компютрите ще могат да преминат „Теста на Тюринг”

Футурулогът Реймънд Курцвейл, който от дълги години се занимава със създаването на изкуствен интелект, смята, че след 15 години компютрите ще могат да преминат предложения още през 1950 г. „Тест на Тюринг” за проверка дали компютърът има разум в човешкия смисъл на думата. Нещо повече, той смята, че машините не само ще могат да преодолеят въпросния тест, но и ще задминат хората по интелект. Специалистът твърди, че прогнозата му съвсем не е от областта на научната фантастика, защото някои корпорации влагат в тази област огромни ресурси и средства.

Художник си имплантира антена в мозъка, за да чува цветове

Художник далтонист имплантира антена в мозъка си, за да чува цветове. За Нийл приспособлението се е превърнало до такава степен в неразделна част от идентичността му, че дори възнамерява да убеди властите да му позволят да се снима с него на паспортната снимка.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поскъпването на имотите се дължи на голямото им търсене

Недвижимите имоти са поскъпнали с 18%, може би в по-голямата си част – през второто полугодие та 2024-та година. При новото строителство двустайните и тристайните жилища остават най-търсени, може би защото са по-достъпни. Това ръководи и инвеститорите да проектират повече такива апартаменти. Това обясни пред БНР-Радио София Снежана Стойчева..

публикувано на 29.11.24 в 20:32
Актьорът Начо Герерос се радва да топло посрещане в България, вляво е преводачът му Филип Григоров

Начо Герерос: Колкото е по-труден пътят, толкова е по-сладка наградата

Тази вечер в студиото на БНР-Радио София имахме "нов съсед". Испанският актьор Начо Герерос, известен като комедийния герой Коке (от тв сериала "Новите съседи"), бе специален гост в предаването "Добър вечер, София" и разказа за актьорската си кариера, за предизвикателствата, пред които се изправя един човек  по пътя към успеха, за сериалите и..

публикувано на 29.11.24 в 19:55

Подари коледна вечеря на пенсионер

И в края на тази година от сдружението "Бъди човек – Самоков" са подели инициативата да зарадват нуждаещи свои съграждани. В 11-ото издание на кампанията се събират дарения - хранителни дълготрайни продукти, (олио, боб, макарони, леща, брашно, ориз, консерви), плодове и зеленчуци. Целта е "подари коледна вечеря на пенсионер в..

публикувано на 29.11.24 в 18:52

"Форум", 29.11.24: За хората не е важно кой ще оглави НС, а да живеят по-добре

Седмичният маратон на Георги Вулджев и Едуард Папазян се финализира със своеобразен преговор на случилото се, но и с нови посоки на разсъжденията. А темите бяха: Днешните особеностите при поредния неуспешен опит депутатите да изберат председател на Народното събрание и налагащите се изводи. Избраните в парламента мислят за себе си,..

публикувано на 29.11.24 в 18:15
VenZy  и Натали Ангелова

"Играеш нечестно" - общ проект на VenZy и Натали Ангелова

VenZy и Натали Ангелова представиха нова обща песен “Играеш нечестно“. За нея те разказаха при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. Двамата са автори на музиката и текста, а аранжиментът е на Димитър Лефтеров.  Творческият процес на парчето е дълъг, снимачният период протича интересно и забавно с обмяна на много идеи...

публикувано на 29.11.24 в 17:37

Премиера в Младежкия театър на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев

Яна Титова се завръща в Младежкия театър „Николай Бинев“ този път като режисьор на „Лисабон“ от Захари Карабашлиев. Вече добре позната като режисьор на филмите „Доза щастие“ и „Диада“, както и на сериалите „Откраднат живот“, „Татковци“, „Лъжите в нас“ и „Съни Бийч“ - сега Яна Титова влиза и в ролята на театрален режисьор. В пиесата „Лисабон“ са..

публикувано на 29.11.24 в 16:25
Доналд Тръмп

Посоката на кабинета Тръмп 2: промяна или разруха?

Доналд Тръмп посочи имена за всички постове в кабинета за втория си мандат като президент на САЩ. След бързо обявения списък, каква би била посоката? До каква степен, въз основа на избора, Тръмп възнамерява да изпълни реториката си за съществена промяна във Вашингтон? Голямата победа на изборите му дава мандат от мнозинството, но всъщност..

публикувано на 29.11.24 в 16:15