Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роботите – помощници или заплаха?

Макар и още далеч от образа на андроидите от „Междузвездни войни“, „Аз, роботът“ и – слава богу – „Терминатор“, те са вече сред нас, сглобяват автомобили, чистят и дори провеждат хирургически операции.
Снимка: wonderfulengineering.com

Преди 50 години Световният панаир кара писателя Айзък Азимов да се замисли за бъдещето и по-специално - за това как би изглеждала 2014 г.

Именно поради тази причина той написва есе, публикувано в „Ню Йорк Таймс“. В него Азимов има добри попадения, особено когато говори за взаимоотношенията ни с роботите - „нито ще се срещат често, нито ще бъдат особено добри през 2014 г. Но ще съществуват.“ Освен това писателят предрича GPS-а и широката употреба на полуфабрикатите, но същевременно вярва, че хората ще построят и подземен град с огромни ферми на повърхността.

Ето откъс от самото есе:

"На Световния панаир в Ню Йорк през 2014 г. Futurama на General Motors може и да представи на посетителите пейзажи, изпълнени с подземни градове. На повърхността ще се простират огромни тревни площи - пасища и паркове. Малка част от тези места ще бъдат заети от хората.

Джаджите ще продължават да облекчават хората от ежедневните им досадни задачи. Устройствата в кухнята ще бъдат изработени така, че да подготвят „авто ястия“, ще нагорещяват водата и ще я преобразуват в кафе, ще препичат хляба, ще пържат, ще приготвят яйцата, ще запичат бекона и т.н. Закуската ще се „поръчва“ още предната нощ и ще е готова в определения от нас час на сутринта. Цели обеди и вечери, в които храната ще е полуприготвена, ще се съхраняват във фризера, докато не решим да ги обработим. Предполагам обаче, че дори през 2014 г. ще е препоръчително да имаме малко кътче в кухнята, в което ще можем ръчно да приготвяме някои ястия, особено когато очакваме гости.

Роботите нито ще се срещат често, нито ще бъдат особено добри през 2014 г. Но ще съществуват.

Вероятно за присъстващите ще е забавно да разхвърлят боклуци по пода на изложението, само за да видят как роботът бавно, но сигурно ги взима, определя ги като отпадъчни и ги заделя настрана. Вероятно ще се появят и роботи-градинари."

Как роботите навлизат лека полека в живота ни и има ли наистина опасност машините да ни унищожат и/или изместят, което често се среща като сюжет в научната фантастика? Чуйте разговора и размишленията в студиото на „Джинджифил“.


Още за роботите:

Японец разработва роботи с животински възможности

Инженерът казва, че възнамерява да създаде нови машини, които притежават способностите на представители на дивата природа, като мощния скок на кенгуруто или изключителното зрение на пчелата. "Ако наблюдаваме животните внимателно, може да успеем да създадем роботи със сходни възможности"

Музикалната група, в която няма нито един мозък, но има 78 пръста и 22 ръце

Група от музиканти без мозъци, но с 22 ръце и 78 пръста. Това представлява формацията Z-Machines, която се състои от роботи. Ако човек си пусне техни записи със затворени очи, лесно ще си представи която и да е група, включваща китари, барабани и кийборд. Музиката им като качество, разбира се, звучи по-синтетично, но пък преминава стилово от оркестрална до експериментален рок, а и колко са онези, които в наши дни не използват услугите на компютрите.

Независимо какво си представяте, докато ги слушате със затворени очи, то вероятно е всичко друго, но не и това, което представлява гледката с отворени.Китаристът е двуметров хуманоид със 78 пръста, които преминават сякаш с лекота по инструмента, прикрепен към торса му. Малко зад него е разположен Ашура - барабанистът с 22 ръце, които излизат от него като от някакъв футуристичен октопод и с които свири около четири пъти по-бързо отколкото който и да било друг човек  барабанист.

Третият член на състава е Космо, който е един от най-извънземно изглеждащите в групата. Той е кийбордист, който използва лазери със зелен цвят, за да натиска клавишите с изящна прецизност.

Според Том Дженкинсън, по-познат като британския продуцент и изпълнител Squarepusher, който прави музиката за най-новия сингъл на Z-Machine, видеозаписите на изпълненията наподобяват това "да гледаш счупен човек със скелет от желязо и масло вместо кръв".

Групата е създадена от инженери от университета в Токио и и те смятат, че всеки би могъл да си направи подобен робот вкъщи.

Вижте предаване за Z-Machine и техните съперници - германската робо рок група Compressorhead

Реймънд Курцвейл: След 15 години компютрите ще могат да преминат „Теста на Тюринг”

Футурулогът Реймънд Курцвейл, който от дълги години се занимава със създаването на изкуствен интелект, смята, че след 15 години компютрите ще могат да преминат предложения още през 1950 г. „Тест на Тюринг” за проверка дали компютърът има разум в човешкия смисъл на думата. Нещо повече, той смята, че машините не само ще могат да преодолеят въпросния тест, но и ще задминат хората по интелект. Специалистът твърди, че прогнозата му съвсем не е от областта на научната фантастика, защото някои корпорации влагат в тази област огромни ресурси и средства.

Художник си имплантира антена в мозъка, за да чува цветове

Художник далтонист имплантира антена в мозъка си, за да чува цветове. За Нийл приспособлението се е превърнало до такава степен в неразделна част от идентичността му, че дори възнамерява да убеди властите да му позволят да се снима с него на паспортната снимка.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Войников

Софийски разкази - Драски по софийските работи

Теодор Войников е син на архитект Тодор Войников - автор на картата на Стара София към книгата “Драски по софийските работи”: "Идеята за картата на улицата започна преди 2 години. Баща ми е автор на тази карта, която вече е върху елтабло до сградата. Не бяхме сигурни как да реагираме - таблото имаше нелицеприятен вид. Имах идея да се изрисува от..

публикувано на 03.05.25 в 16:00
къщата на Дебелянов днес

Историята оживява - архитект Вельо Дебелянов

Борислав Виларов - историк, политолог, общественик и правнук на архитект Вельо Дебелянов, братовчед на Димчо Дебелянов, автор на повечето сгради по ул."Иван Асен Втори" от Орлов мост до пл. "Никола Гюзелев": "Имах ясни спомени от прадядо си, отраснал съм на коленете му. Беше обаятелна личност и като почваше да пее, полилеят трепереше. Разказвал ми..

публикувано на 03.05.25 в 15:00
дует Ритон

Адресите на любовта - дует Ритон

Най-непоклатимият дует в българската музика - Ритон, разкрива в Адресите на любовта тайните на дълговечното съжителство, при което работа и семеен живот се врастват един в друг. Тази година Катя и Здравко отбелязват 50 години от запознанството си в Kонсерваторията и с типичното си чувство за хумор споделят лични истории, забавни случки,..

публикувано на 03.05.25 в 14:00
Жасмина Свиленова

Гледах големите, те летят, и аз исках като тях

Жасмина Свиленова стана абсолютна световна шампионка по калистеника (стрийт фитнес) и ни гостува в студиото: "Сега вече съм трикратна абсолютна световна шампионка. Аз съм световна в моята категория, но съм взела и в другите категории. Няма значение дали си на 13 или 20. Имаше участници от цял свят. Упражненията са еднакви в цял свят. По-добрите имат..

публикувано на 03.05.25 в 11:44

Когато непотребното за едни е съкровище за други

НЧ "Христо Смирненски" кани на п ролетно почистване в жк "Лагера" - слушаме Йоана Лазарова, читалищен настоятел: "Инициативата е за пореден път, всеки път правим по едно. Идеята е какво да правим с омалелите дрехи на децата, разрастнахме се и сме за всички възрасти за всички вещи. Мотото ни е, че непотребното за едни е съкровище за други. Винаги..

публикувано на 03.05.25 в 10:55
Андрей Димитров

Скептицизмът на по-възрастните ме мотивира

Трети етап от доброволческата акция: заедно да възстановим парка зад Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (кв.Гео Милев) - Андрей Димитров, студент по политология, Софийски университет „Св. Климент Охридски“: "Прекарвам времето си във Философския факултет, разказваха ми за парка, скептицизмът на по-възрастните ме..

публикувано на 03.05.25 в 10:43

10 минути в Смартбърдс

На 3-ти май, за девета поредна година ще се проведе кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Ние броим врабчетата“. В нея може да се включи всеки, като отдели само 10 минути на този ден между 9:00 и 12:00 часа и запише броя и вида на наблюдаваните врабчета на сайта birds.bg. Разговаряме по темата със Стойчо Стойчев, директор..

публикувано на 03.05.25 в 10:00