Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роботите – помощници или заплаха?

Макар и още далеч от образа на андроидите от „Междузвездни войни“, „Аз, роботът“ и – слава богу – „Терминатор“, те са вече сред нас, сглобяват автомобили, чистят и дори провеждат хирургически операции.
Снимка: wonderfulengineering.com

Преди 50 години Световният панаир кара писателя Айзък Азимов да се замисли за бъдещето и по-специално - за това как би изглеждала 2014 г.

Именно поради тази причина той написва есе, публикувано в „Ню Йорк Таймс“. В него Азимов има добри попадения, особено когато говори за взаимоотношенията ни с роботите - „нито ще се срещат често, нито ще бъдат особено добри през 2014 г. Но ще съществуват.“ Освен това писателят предрича GPS-а и широката употреба на полуфабрикатите, но същевременно вярва, че хората ще построят и подземен град с огромни ферми на повърхността.

Ето откъс от самото есе:

"На Световния панаир в Ню Йорк през 2014 г. Futurama на General Motors може и да представи на посетителите пейзажи, изпълнени с подземни градове. На повърхността ще се простират огромни тревни площи - пасища и паркове. Малка част от тези места ще бъдат заети от хората.

Джаджите ще продължават да облекчават хората от ежедневните им досадни задачи. Устройствата в кухнята ще бъдат изработени така, че да подготвят „авто ястия“, ще нагорещяват водата и ще я преобразуват в кафе, ще препичат хляба, ще пържат, ще приготвят яйцата, ще запичат бекона и т.н. Закуската ще се „поръчва“ още предната нощ и ще е готова в определения от нас час на сутринта. Цели обеди и вечери, в които храната ще е полуприготвена, ще се съхраняват във фризера, докато не решим да ги обработим. Предполагам обаче, че дори през 2014 г. ще е препоръчително да имаме малко кътче в кухнята, в което ще можем ръчно да приготвяме някои ястия, особено когато очакваме гости.

Роботите нито ще се срещат често, нито ще бъдат особено добри през 2014 г. Но ще съществуват.

Вероятно за присъстващите ще е забавно да разхвърлят боклуци по пода на изложението, само за да видят как роботът бавно, но сигурно ги взима, определя ги като отпадъчни и ги заделя настрана. Вероятно ще се появят и роботи-градинари."

Как роботите навлизат лека полека в живота ни и има ли наистина опасност машините да ни унищожат и/или изместят, което често се среща като сюжет в научната фантастика? Чуйте разговора и размишленията в студиото на „Джинджифил“.


Още за роботите:

Японец разработва роботи с животински възможности

Инженерът казва, че възнамерява да създаде нови машини, които притежават способностите на представители на дивата природа, като мощния скок на кенгуруто или изключителното зрение на пчелата. "Ако наблюдаваме животните внимателно, може да успеем да създадем роботи със сходни възможности"

Музикалната група, в която няма нито един мозък, но има 78 пръста и 22 ръце

Група от музиканти без мозъци, но с 22 ръце и 78 пръста. Това представлява формацията Z-Machines, която се състои от роботи. Ако човек си пусне техни записи със затворени очи, лесно ще си представи която и да е група, включваща китари, барабани и кийборд. Музиката им като качество, разбира се, звучи по-синтетично, но пък преминава стилово от оркестрална до експериментален рок, а и колко са онези, които в наши дни не използват услугите на компютрите.

Независимо какво си представяте, докато ги слушате със затворени очи, то вероятно е всичко друго, но не и това, което представлява гледката с отворени.Китаристът е двуметров хуманоид със 78 пръста, които преминават сякаш с лекота по инструмента, прикрепен към торса му. Малко зад него е разположен Ашура - барабанистът с 22 ръце, които излизат от него като от някакъв футуристичен октопод и с които свири около четири пъти по-бързо отколкото който и да било друг човек  барабанист.

Третият член на състава е Космо, който е един от най-извънземно изглеждащите в групата. Той е кийбордист, който използва лазери със зелен цвят, за да натиска клавишите с изящна прецизност.

Според Том Дженкинсън, по-познат като британския продуцент и изпълнител Squarepusher, който прави музиката за най-новия сингъл на Z-Machine, видеозаписите на изпълненията наподобяват това "да гледаш счупен човек със скелет от желязо и масло вместо кръв".

Групата е създадена от инженери от университета в Токио и и те смятат, че всеки би могъл да си направи подобен робот вкъщи.

Вижте предаване за Z-Machine и техните съперници - германската робо рок група Compressorhead

Реймънд Курцвейл: След 15 години компютрите ще могат да преминат „Теста на Тюринг”

Футурулогът Реймънд Курцвейл, който от дълги години се занимава със създаването на изкуствен интелект, смята, че след 15 години компютрите ще могат да преминат предложения още през 1950 г. „Тест на Тюринг” за проверка дали компютърът има разум в човешкия смисъл на думата. Нещо повече, той смята, че машините не само ще могат да преодолеят въпросния тест, но и ще задминат хората по интелект. Специалистът твърди, че прогнозата му съвсем не е от областта на научната фантастика, защото някои корпорации влагат в тази област огромни ресурси и средства.

Художник си имплантира антена в мозъка, за да чува цветове

Художник далтонист имплантира антена в мозъка си, за да чува цветове. За Нийл приспособлението се е превърнало до такава степен в неразделна част от идентичността му, че дори възнамерява да убеди властите да му позволят да се снима с него на паспортната снимка.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Деян Драгиев

Адв. Деян Драгиев: Дали е работещ законът за личния фалит, ще се разбере след години прилагане

Дългоочакваният Закон за несъстоятелност на физическите лица беше обнародван в Държавен вестник, но ще влезе в сила поне след 9 месеца. Докато имаше обществено обсъждане, а и преди това, Законът претърпя значителни корекции. От експерти той беше определян като лобистки и в защита на кредитните институции, но не и за физическите..

публикувано на 08.07.25 в 15:37

Скулпторът Александра Попова: Металът има характер

Изложбата на завършващите бакалаври и магистри от специалност “Метал” предстои на 9 юли. Бакалавърските творби, които ще бъдат изложени на изложбата са дело на студентската работа през последния семестър, който започва от февруари до юни, когато е защитата.Подготовката за изложбата при всеки отнема различно време. “При мен конкретно отне малко повече..

публикувано на 08.07.25 в 14:45
Повечето общински жилища са в панелки, строени преди години

Столичната община не е брокер. Общинските жилища трябва да са инструмент за социална политика

След дискусията за Наредбата за общинските жилища, проведена на 7 юли ,  председателят на групата на "Спаси София" в Столичния общински съвет Борис Бонев призова за подкрепа на промените при гласуването ѝ в четвъртък, 10 юли. Той е сред вносителите на доклада . Предложените нови моменти предизвикаха недоволство сред наемателите на..

публикувано на 08.07.25 в 14:35
Мария Найденова-Абрашева и Петър Найденов - създатели на

Музикалният фестивал "Алегра" ще се открие на 10 юли в София

Фестивалът "Алегра“ се открива на 10 юли, но академията към него вече тече, а тя именно е сърцето на фестивала. В предаването „Радиокафе“ гостуваха Петър Найденов - контрабасист, който от дълги години свири и работи в Швейцария, но в един момент решава, че и у нас трябва да има такива академия, каквато е факт в сърцето на Европа и Мария..

публикувано на 08.07.25 в 14:32
Иван Гойчев, зам.-кмет на София

Общинската администрация трябва да се възприема като платформа за реализация на проекти

Чужденците много харесват София, като среда за работа и като град за живеене, казва Иван Гойчев, който е зам.-кмет на столицата и се занимава с иновации, дигитализация, икономическо развитие . Сфери, които са сред най-важните за развитието на един град.  Иван Гойчев не е политик, а идва от частния сектор, където от 25 години работи в софтуерната..

публикувано на 08.07.25 в 14:09
Пианистката Фани Куцарова

Концертът "Музика в столицата" ще звучи на 21 юли

“Музика в столицата“ концерт на трио пиано-кларинет- гъдулка  ще сепроведе в кино "Кабана“ в столицата, на 21 юли. Събитието  е част от лятната програма на София. За него разказза в предаването "Радиокафе“ пианистката  Фани Куцарова , която е част от триото,  а също и двигател на различни проекти. “На 21 юли започва цикъл от два концерта, които..

публикувано на 08.07.25 в 12:15

В София раздават безплатно минерална вода заради жегите

В обявения за най-горещ ден от настоящата седмица, от Столичната община ще раздават минерална вода на столичани и гости на града. От 13.00 часа на 8 юли безплатно минерална вода ще се раздава на няколко места в София. Инициативата, която вече два поредни дни общината предприема, е във връзка с високите летни температури. Градусите в София..

публикувано на 08.07.25 в 10:44