Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Селище кандидат за „Гинес“ в битка за приза „Пазител на традициите“ 2014

Прочутото село Могилица, което преди време кандидатства в Книгата на рекордите „Гинес“ с впечатляващата чешма със статуя на дървена лъжица и бъклица в центъра си, ще се бори наред с Велико Търново и Перник за тазгодишната награда „Селище-пазител на традициите“ 2014.

Творението на местния майстор бай Минчо Минчев е високо 4,3 м и побира 55 л. вода, а Могилица е прочуто като едно от най-магнетичните възрожденски селища, където традициите са живи и днес.

Старата столица Велико Търново и домакинът на ежегодния кукерски фестивал Перник пък влизат в битката за „Селище-пазител на традициите“ за втора поредна година, след като през 2013 г. призът бе спечелен убедително от Разлог с кукерския фестивал „Старчевата“.

От днес стартира гласуването в една от най-мащабните кампании, посветени на българските ценности и култура - „Пазител на традициите“ 2014. За пета поредна година българите ще могат да изберат най-достойните си сънародници, които с усилията си в областта на кулинарията, фолклора, занаятите и изкуството имат значим принос за съхраняването и популяризирането на българските традиции. Всеки, който желае, ще може да даде своя глас и за личност и организация-пазител на традициите.

Кампанията се организира от Асоциация за развитие на изкуствата и занаятитеза пета поредна година. Специално за юбилея на инициативата, в седемте категории са номинирани всички досегашни предложения, без тези, които вече са получавали статуетката.

Редица известни българи, чиито имена са прочути в цял свят, са печелили статуетката „Пазител на традициите“. Сред тях са космическата Валя Балканска, Нешка Робева, уникалният глас на фолкора Янка Рупкина, световноизвестният художник Кеазим Исинов и много други.

Тази година сред номинираните личат имената на певеца Иван Дяков, гениалния кавалджия Костадин Генчев, създателят на шопската сюита Ради Радев, скулптора Ставри Калинов, художниците Любен Пашкулски, Сули Сеферов и Димитър Митов-Комшин, прочутата майсторка на кулинарния специалитет от Банско „напфавок“ Дешка Кротева, младите таланти от дует „Рукатка“, създателят на Фестивала на наследството в Пловдив Йордан Детев и много други.

Номинациите в категориите „Фолклор“, „Занаяти“, „Изкуство“ и „Кулинария“ са разделени в две групи - „млади“ и „големи“. Сред предложенията за организация на 2014 г. личат имената на Централен кооперативен съюз - една от най-старите организации у нас, Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“, сдружение „Родопски хайдути“ и много други.

Гласуването за номинираните пазители на традициите за 2014 г. ще продължи до края на октомври на този адрес. Наградите ще бъдат връчени на церемония на 14 ноември в София.

Повече за „Пазител на традициите“ 2014 може да научите от разговора на Мариана Гомилева с Мариета Недкова.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Виктория Катранова

Наздраве за болката и за тъгата

С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо.  Освен..

публикувано на 19.01.25 в 11:28
Златна Костова

Златна Костова: талантът е да имаш нюх

Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..

публикувано на 19.01.25 в 11:06
Ралица Мавродиева

Цьолиакия: болест, която удря социалния живот

Ралица Мавродиева ни обяснява  каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..

публикувано на 19.01.25 в 10:26

Магията е в звукоизвличането

Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..

публикувано на 19.01.25 в 09:57
Иван Симов на технически съвет

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, Първо студио

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..

публикувано на 18.01.25 в 16:00

Софийски разкази - Велизар Пеев и шоколадената фабрика

Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..

публикувано на 18.01.25 в 15:00
Пейо Яворов и Дора Габе

Адресите на любовта - Любовният триъгълник между Яворов, Дора Габе и Екатерина Ненчева

Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да  вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..

публикувано на 18.01.25 в 14:00