Споделената работна среда се характеризира със събиране на група от хора, които, макар и да работят независимо един от друг, споделят еднакви ценности и са заинтересовани от потенциалната синергия, която може да възникне между различните субекти, трудещи се в едно и също пространство.
Някои от местата за споделено ползване са създадени от т.нар. дигитални номади или интернет предприемачи, които търсят алтернатива на работата в кафенета, изолацията в къщи или самостоятелния офис.
Професионалистите, които сами изкарват прехраната си, може да нямат шефове, но имат необходимост от удобно работно място. И тук идва мястото на така наречените споделени работни пространства или коуъркинг. Предприемачите разполагат с бюро, интернет връзка, принтер, хартия, дори конферентна зала, която се ползва на споделен принцип срещу дневен, седмичен или месечен наем.
Коуъркингът се отнася не само към споделяне на самия офис, но и към създаването на общност. По този начин ползите от него излизат извън границите на самото пространство.
Концепцията на коуъркинг пространствата е възникнала в САЩ през 2005 и в момента по света има над 3000 коуъркинг офиси. Ежегодно ръстът на новооткритите места е над 80%. Според проучване, извършено в САЩ, 33% от работещите са хора на свободна практика и броят им се очаква да продължава да расте.
Как се развива коуъркингът в България? Чуйте репортажа на Петя Зунгорлиева. Чуйте и какво обясни Люба Христова - собственик и управител на коуъркинг компания в София.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..