Работи обаче детският кът и именно за децата, които проявяват силен интерес към науката за минералите, музеят днес започва специална 6-дневна лятна школа по минералогия и геология, чрез която да въведе малчуганите в необятния свят на геологията.
От 25-ти до 30-ти август децата могат да научат повече за колоритното царство на минералите, скалните образувания и за геоложката история на Земята. Дългогодишни музейни специалисти им помагат да опознаят невидимия свят на минералите около нас – в природата, вкъщи, в нашето ежедневие. Те се запознават с техните кристални форми, физични свойства – цвят, твърдост, магнитност, луминесценция и начин на образуване. Участниците ще се научат да разпознават основните видове скали, изграждащи земната кора и ще разберат причините за образуването на геоложките обекти.
Програмата включва различни образователни игри, демонстрации, прожектиране на тематични документални филми, геоложки екскурзии в района със събиране на минерални и скални образци, посещение на археологически музеи в Стара Загора и Нова Загора.
Школата се организира от Фондация Миню Балкански, която предоставя и своята материална база в село Оряховица за демонстрации на открито. Децата ще се научат да промиват злато от речен пясък, да правят минивулкани и да палят огън с пирит, който при удар дава силни искри.
Чуйте още подробности в репортажа на Петя Зунгорлиева и от разговора й с Лариса Нешева – уредник в Националния музей „Земята и хората”.
Много българи преоткриват 6 май като Ден на българската армия и Ден на храбростта. През последните години заради коронавируса и заради това, че празникът съвпадна с Великденските празници, нямаше военен парад. Тази година обаче имаше голям интерес. “Това е прекрасен празник и то преди всичко на ценности, защото храбростта не е изначално дадена. Тя е..
Експерти алармират, че бременните жени са сред най-уязвимите групи към климатичните промени. “Действително бременните жени са сред най-уязвимите групи по отношение на изменението в климата. Когато правим оценка върху един среден човек, трябва да се съобразим, че има и уязвими групи”, казва д-р Зорница Спасова - главен асистент в Националния център по..
В Световния ден на акордеона, който се отбелязва от 2009 г. по инициатива на Международната конфедерация на акордеонистите (CIA), се срещаме с Исус Ангелов - един от емблематичните музиканти на София, акордеонистът, който сме виждали доста често в града, на различни места с неговите импровизирани изпълнения. Музикантът организира често и..
След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..
Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“ на проф...
С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..
"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..