Един от най-големите бирени изкуствоведи у нас - Людмил Фотев се завърна с пълна торба интервюта с най-големите експерти в пивоварския свят и най-изтънченото жури в същият този свят.
В звуците по-долу в ефира на "Джинджифил" ви предстои аудио среща с Рено Гуен от Квебек, който обожава две неща - бирите в американски стил и музиката от 60-те и 70-те години, той комбинира тези две страсти и в производството на собственото си пиво. Заради музикалното си вдъхновение, Рено Гуен е нарекъл бирите си "Джаз", "Мелъди" и "Джубокс".
Освен това ще чуете историята на Жан-Клод Колен, който е работил като рок-журналист, обикаляйки фестивалите в Англия през 60-те и 70-те, как е сътворил бирения салон в Страсбург, защо бирата е най-дружеското питие. Той разказва и за бирения снобизъм и неизбежността от него, ако искаме тя да се разпространява. Според него бирените марки гиганти са много важни, защото те дават много средства за разпространението на бирата изобщо, за това да се говори за бира.
Идва ред и на срещата с една изтънчена дама - Жаклин Ларивен, която е директор комуникации на Съюза на пивоварите във Франция, съществуващ, забележете, от 1890-та! С нея Людмил Фотев ни прави съпричастни на последното голямо възраждане на френското пивоварство - в края на 19-ти век има около 3000 пивоварни, през 90-те броят им е спаднал до 12, а сега са над 650. От нея ще научим и за нуждата от специализирана литература, за да се разбере, че няма само една бира, а съществува сериозно разнообразие, което позволява на всеки да намери подходящата за себе си и за момента или сезона. Тенденциите, според Жаклин Ларивен са бирите да се съчетават с доброто хранене, с различни сирена и десерти, особено тъмните с шоколадов и кафеен привкус.
Последната ни среща е с Луис Шанд, маркетинг директор на Брюмейстер, Шотландия. За негово съжаление, Шотландия си остава част от Обединеното кралство. Специално за референдума те лансират две бири - Yes и No. В пресата казахме - всеки глас получава по една бутилка. Нямам окончателните проценти, но засега, тези, които са се записали, 92% са за Yes. Така че, любителите на бирата в Шотландия според нашето проучване са за Yes. Но Yes в ЕС. За всички крафт-пивоварни е много по-добре да сме в ЕС. Не само заради свободната търговия, а и заради субсидиите, които ни позволяват продуктите ни да се промотират в страните-членки - например моето пътуване тук е 45% покрито от такива програми.
От него обаче ще чуете и за коледната бира с пудинг вътре, както и за бирата с джинджифил и тази с карамелизирана печена тиква. Една бистра шотландска вода пък може да ви се допие, освен пиво, когато чуете Луис Шанд да разказва за филтрирането на водата през шотландските скали. Луис Шанд е производител на най-силната бира в света в момента - 67,5%.
"Бирата не е само вкус, но и история" казва Шанд и проектира новия си бирен проект.
След като през миналата година военният парад не се състоя, заради съвпадението с великденските празници, тази година той премина при засилен интерес. Стотици граждани се стекоха на площад "Княз Александър I“, за да присъстват на честването на празника на Българската армия и Ден на храбростта. В парада се включиха над 700 военнослужещи в 8..
Съвместен мултимедиен фотографски проект на Националния исторически музей (НИМ) и Регионален исторически музей-Ямбол озаглавен "Светът на дирижаблите: Българската одисея в облаците" ще се открие на 13-и май, от 16.00 ч., в Националния исторически музей. Експозицията е базирана на книгата “ AIRSHIPS – DESIGNED FOR GREATNESS“ на проф...
С гордост мога да кажа, че медиците на ВМА са символ на съвременен героизъм - както в болничните звена, така и в международните мисии зад граница, където са доказали своята компетентност, хуманност и смелост. Това каза по повод 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, директор на болницата. “В..
"Моите стъпки стоят по пясъка" е изложба, с поредица от поп арт портрети на едни от най-емблематичните български актьори. Автор е художник-сценографът Марин Вардолов - Мичо, който е и автор на различни декори за театрални, оперни и оперетни сцени, графични плакати за постановки и скулптури от дърво, арт инсталации и арт портрети. В края на..
В края на април, Националният военноисторически музей официално представи третата книга от поредицата "Българските генерали 1878 – 1946“, озаглавена „С воля и отдаденост“, с автори проф. Тодор Петров и доц. д-р Соня Пенкова. Те са създатели и на предишните две части на първото по рода си систематизирано и цялостно изследване на произхода,..
Националният военноисторически музей днес работи с вход свободен от 10.00 до 17.00 часа по повод 6 май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия. Гостите ще имат възможност да разгледат постоянната хронологична и външната експозиция. Свободен ще е достъпът и до временните изложби "Белезите на войната: загубеното архитектурно наследство..
Навършват се 145 години от първото честване на Гергьовден като Ден на храбростта и Българската армия. В звуковия файл можете да чуете откъс от най-стария запис на Гергьовденския парад в София от 6 май 1941 година, когато на пл. "Св. Александър Невски" Цар Борис III прави преглед на военните части и поздравява юнкерите и кадетите от Военното..