България ще се включи в "Европейската нощ на учените" с мащабна програма в шест университетски града – София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе и Стара Загора. "Европейската нощ на учените" е мащабно събитие, което от девет години насам се провежда едновременно в стотици градове в цяла Европа и по света в последния петък на септември. В тази нощ университетите и научните институти отварят врати и организират събития за широката публика. През тази година България посреща деня за осми път.
Основната научна сцена ще бъде построена в двора на Британския съвет до Докторската градина в София. Там много учени ще се погрижат да има незабравима среща с най-интересната и забавна страна на науката. Научни шатри в двора на Британския съвет ще посрещат с различни щандове с експерименти и демонстрации, и химически фойерверки на корпуса за бързо гърмене към Софийския университет "Свети Климент Охридски".
В централната сграда на БАН програмата ще продължи с научно кафене, музикално-поетична вечер. Проектът "Европейска нощ на учените" се финансира от Европейската комисия по дейностите "Мария Кюри" на програма "Хоризонт 2020".
Четири пловдивски университета отварят тази вечер врати в "Европейската нощ на учените". За втора година тя ще премине под надслов: "Учените в триъгълника на знанието".
В Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" ще бъде представена лекцията "Език, мислене и общуване между хора и компютри" от проф. Светла Коева, директор на Института по български език към БАН.
Домакин на научното кафене ще е доц. Стела Статкова, която ще развие темата "Магията на кристалите", а в Медицинския университет дебатът ще е с акцент "Човешкият мозък, отвъд границите на познанието". Там ще се проведе и среща на клуб "Емоционална интелигентност", където всички желаещи ще могат да си направят и тест.
От Университета по хранителни технологии канят на изложбата "Храни, стимулиращи мозъка", където ще се правят и дегустации.
Идеята ни е да привлечем в университетските пространства повече хора и най-вече ученици. Надяваме се да чуем и въпросите им., казва доц. Петя Бъркалова от Пловдивския университет.
Този дебат също е важен за нас. Не искаме да кажем, че учените всичко са разбрали или всичко вече са открили. По-скоро да се види хоризонтът на знание, това, че той винаги се отдръпва все по-далече с всяко ново откритие.
Наред с това ще присъстват музиката и танцът. Те ще бъдат обединени в концерта "Кристално чисто", организиран от Музикалната академия.