Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Камджалов: Дирижирането е комуникация

Снимка: kamdzhalov.com
Днешният ни гост в Кой кой е... определя себе си като човек, който търси, който учи и който иска да споделя плодовете на своята работа. Името му е Йордан Камджалов.

Определят го като един от най-перспективните млади диригенти на XXI век. Роден е в Търговище, завършил дирижиране в НМА "Проф. Панчо Владигеров". Камджалов е първият българин, приет да следва дирижиране в музикалната академия "Ханс Айслер" в Берлин. Той е първият чужденец, спечелил с пълен консенсус конкурса за генерален музикален директор и главен диригент на Оперния театър, Филхармоничния оркестър и фестивала Heidelberg Schloss Festival на Хайделберг (Германия).  Най-младият създател на фондация за даровити музиканти (учредява я на 29 години). Носител е на редица международни отличия, сред които първа награда на Четвъртия международен конкурс за диригенти "Jorma Panula" във Финландия (2009 г.), наградата на музикалните критици на 24-тия Централноевропейски музикален фестивал. През 2010 г. Камджалов е  номиниран от германското радио „Фазит" за най-добър оперен диригент, а миналата година най-популярното списание в света на операта - Opernwelt, го номинира за най-добро изпълнение на годината.

През 2014 г. НАСА кръсти космическия обект 52292 с името "52292 Kamdzhalov".

Той каза:

  • Все повече усещам работата си не като на музикант, а като на архитект, на скулптор, на учен, който работи в една лаборатория със звуци.

  • Диригентът е комуникатор. Дирижирането е равно на комуникация. За да комуникираш с някого на многопластово ниво трябва да има взаимно доверие.

  • Винаги са ме интересували неща, които имат конкретни послания. Никога не съм се интересувал от самата музика, а от пространството, което стои зад нея.

  • И ние, музикантите, се занимаваме с безкрайността.

  • Убеден съм, че не само музиката, а изкуството като цяло, има огромна възпитателна мощ и може да пренесе човека от точка А до точка Б, може да го трансформира, може да го шокира. Минимумът, който ме интересува в музиката е катарзис. 

Приятна радиосреща с Йордан Камджалов!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Аника в градините на Людмил Георгиев" събира опитен график с детското въображение

"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12-ти до 26-ти февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала..

публикувано на 11.02.25 в 15:40
Снимката е илюстративна

Яна Алексиева: Основният проблем за употребата на вейпове от подрастващи, е липсата на контрол

Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..

публикувано на 11.02.25 в 15:35
Димитър Коцев-Шошо

Димитър Коцев-Шошо представя романа си "Скарида"

Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..

публикувано на 11.02.25 в 15:29
Д-р Гергана Гешанова

Д-р Гергана Гешанова: Много държави се справиха с вейповете, като прекратиха вноса им

За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим".  "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..

публикувано на 11.02.25 в 14:44
Директорът на Къща-музей

В Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови" организират поетична вечер, вдъхновена от Деня на влюбените

"От твоите очи - звезди, да пия светлина" е поетично-музикална вечер, която ще се проведе в Къща-музей "Петко и Пенчо Славейкови". Станалата вече традиционна литературна среща ще се проведе на 13-ти февруари в Националния литературен музей. “Като кажем къща-музей, много от нашите слушатели си представят една старовремска къща. Да, имаме такива..

публикувано на 11.02.25 в 14:36
Дареното пано

Пано с български шевици на повече от век беше дарено на Етнографския музей

Една от последните ценности, постъпила в Националния етнографски музей (НЕМ) в началото на 2025 г., е шевично пано от селата в Дупнишко и Самоковско. Историята за откриването и придобиването е доста любопитна история и за нея пред БНР-Радио София разказа гл.ас. д-р Иглика Мишкова , и.д. зам.директор на НЕМ. Преди време в социалните..

публикувано на 11.02.25 в 13:40
Сцена от спектакъла на Анне - Марайке Хес

Aнне-Марайке Хес представя въздействащия танцов пърформанс "Warrior"

На 12-ти февруари в РЦСИ "Топлоцентрала" световно признатата танцьорка и хореограф Aнне-Марайке Хес представя въздействащия танцов пърформанс "Warrior". “Презентирах своята работа "Warrior" миналата година в Тайпе и там срещнах Веселин (Веселин Димов - директорът на “Топлоцентрала”), който хареса пърформанса и след като дойдох в България през юни,..

публикувано на 11.02.25 в 12:41