Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Липсата на информираност, предразсъдъци и равнодушие пречат на донорството

Само с две донорски ситуации бяха спасени пет човешки живота през изминалата седмица. Въпреки това - у нас все още са рядкост случаите, в които близките на изпадналите в мозъчна смърт пациенти, дават съгласието си за даряване на органите, в сравнение с останалите европейски държави. Причините за това са свързани предимно с липсата на информираност за донорството, предразсъдъци, а понякога дори и равнодушие.

Ако погледнем статистиката за последните две години - донорските ситуации у нас бележат ръст, но повече от 90 процента от тях не се реализират поради отказа на близките. В момента хиляди българи са в листата на чакащите за орган, каза Радомир Славчов, администриращ сайта BgDonor на Националната кампания в подкрепа на донорството, инициирана от Изпълнителната агенция по трансплантация.

При живото донорство, лекарите могат да използват част от тъкан или цял орган, като донорът прави наистина голяма жертва, но тези случаи не бива да преобладават, смята Радомир Славчов. Затова решението е развиването на програма за трупно донорство. Човек, изпаднал в мозъчна смърт, при която настъпва необратима некроза на мозъка, но останалите му органи - сърце, бял дроб, гръбначен мозък - запазват напълно или частично жизнените си функции може да спаси живота на още 7 и дори повече души. Често близките на пациента обаче не са информирани с разликата между комата, която е обратима и мозъчната смърт. Затова и националната кампания в подкрепа на донорството цели да промени именно това, поясни Радомир Славчов.

Ако искате да станете донор, може да заявите това със специален стикер, който да носите навсякъде с вас, но задължително трябва да уведомите вашите близки, които в случай на мозъчна смърт, или друг инцидент, който е фатален за вас, да дадат съгласие за трансплантация и така да удовлетворят вашето желание.

Чуйте какво каза още Радомир Славчов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Симеон Карпузов

Още преди да навърши 30 г., Симеон Карпузов регистрира патент за иновативно научно откритие

Симеон Карпузов, изследовател в екип "Дигитално здравеопазване" в институт GATE, е отличен в категорията “Наука, технологии и здравеопазване” на класацията „30 под 30“ на Форбс. Той е единственият учен сред младите умове, революционализиращи бъдещето, с вече регистриран патент за иновативно научно откритие в полза на хората и грижата за тяхното..

публикувано на 19.12.24 в 17:55
Очакванията

Щастливите и нещастните българи са точно колкото бяха преди година

Близо 2/3 (64%) от българите са били щастливи през 2024 г., отрицателно отговарят 26 на сто в традиционното за края на годината проучване на "Тренд". Личния живот, семейството и социалния кръг, работата са основни фактори, формиращи чувството за щастие , коментира пред БНР-Радио София социологът Евелина Славкова , съосновател на..

публикувано на 19.12.24 в 17:17
Силвия Георгиева

Силвия Георгиева: Прекрояването на районите за планиране не бива да прекъсва изградените връзки

Районите за планиране съществуват от 2000 г. и имат статистическа функция. Последната промяна е направена през 2007-а. Тези райони няма териториален център и административно ръководство, а са обособени по критерии на Евростат за сравнима информация в ЕС и служат за разпределение на средствата от еврофондовете . Това припомни пред..

публикувано на 19.12.24 в 15:40
Диян Стаматов

Диян Стаматов: Очакваме регулацията на мобилните телефони в училище на ниво ЕС

Децата нямат изградено критично мислене, но случаите на инциденти след видеоклипчета в TikTok изважда на дневен ред необходимостта от някакви ограничения. Всяка регулация среща съпротива, но подрастващите трябва да свикват да се съобразяват с правила. Предизвикателства има във всяко училище , във всеки клас. Последното със скоковете..

публикувано на 19.12.24 в 15:06
Маестро Владимир Кираджиев

Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР с концертно изпълнение на операта "Порги и Бес"

Концертно изпълнение на операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин ще представят предколедно Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР на 20 декември от 19.00 часа в зала "България". Солисти са Юи Футаеда (сопран), Стефани Кръстева (сопран), Михаил Михайлов (тенор) и Матеус Франка (бас). Гост-диригент е маестро Владимир Кираджиев . Според..

публикувано на 19.12.24 в 14:18
Кметът на гр. Нови искър Владислав Владимиров

Кметът на гр. Нови искър с амбициозната цел до 4 години да отворят 4 детски градини

Подадени са документите за финансиране от Министерство на регионалното развитие и благоустройството на банята в квартал “Кумарица” на гр. Нови искър. “Пуснахме поръчка за конструктивно обследване на сградата и двама независими инженер - конструктори дойдоха на място и излязоха с доклад, че сградата е силно компрометирана, увиснала е плочата, има..

публикувано на 19.12.24 в 13:14

Предлагат в Кюстендил училищата и детските градини да плащат такса "смет"

От следващата година такса "смет" в Кюстендил да плащат училищата и детските градини, храмовете, държавните и общинските сгради, които бяха освободени досега. Предложенето трябва да бъде гласувано от съветниците на заседанието, което започва в 14 ч. днес.  Кметът на общината инж. Огнян Атанасов, който е вносител на предложението, мотивира..

публикувано на 19.12.24 в 11:48