По случай Деня на народните будители ще бъде издаден специален празничен вестник за българската интелигенция - “Златна книга”. Медийни партньори са Българското национално радио и Българската национална телевизия. Около създаването на “Златна книга” обединяват усилия Съветът на Европейската научна и културна общност, Клубът на българския културен и научен елит, Съюзът на българските писатели, Съюзът на българските журналисти и Съюзът на българските художници.
Част от „Златна книга“ е конкурсът за есе на тема “Българските будители - през Възраждането и днес“. Поредицата от честванията ще завърши в деня на Народните будители 1-ви ноември с празничен концерт. Той е посветен на конкретни постижения на учените от Българска академия на науките, на Съюза на учените в България, на българските университети и училища, на културните институции и личности, заслужили най-много обществено признание за постиженията си. На концерта авторите на най-хубавите есета ще получат вестника “Златна книга” с публикуваните есета и специалната Златна монета “ПИСМЕНОСТ”. Тя е изработена в Монетния двор на България, с двустранно златно покритие, на лицевата страна е изобразена отворената книга, като символ на прогреса, а на обратната страна са подредени красивите букви на Глаголицата.
Отличия за принос в развитието на българската наука и култура ще получат институции и личности с високо обществено признание за успехите.
Есетата трябва да бъдат изпращани на редакционния e-mail на Съюза на българските журналисти - sbj@sbj-bg.eu най-късно до 20-ти октомври. Резултатите от Конкурса ще бъдат обявени на сайта на Съюза на българските журналисти на 25–ти октомври.
Какво още са подготвили от СБЖ, научете от председателя Снежана Тодорова, какво е предизвикателството около оформлението на „Златна книга“, разберете от Надя Попова и какви още изненади се очакват в Деня на будителите, чуйте от Росица Златанова.
С нас е поетесата, радио и телевизионен журналист Виктория Катранова: "Аз съм невероятен оптимист. Първите ми журналистически изяви бяха като студент, сътрудник в БНР - детските и младежки предавания, после Предаване за столицата. Срещнах се с доста интересни хора, от които научих много неща. Когато минавам покрай БНР сърцето ми бие по-бързо. Освен..
Златна Костова е журналист, когото повечето познават като преводач - достатъчно е да кажете "дубрютру", за да се разбере словотворчеството ѝ, в случая в култовия сериал на ВВС "Ало, ало": "Както винаги предизвикателствата пред журналиста и преводача стават все по-големи заради навлизането на ИИ. Но преводачите на художествени произведения не са..
Ралица Мавродиева ни обяснява каква болест е цьолиакията: "Част съм от Асоциацията цьолиакия и майка на дете с цьолиакия. Това е автоимунно заболяване за цял живот, това е реакция към протеина на глутена. При прием на глутен се засяга лигавицата на тънкото черво. Тялото не се храни. Симптомите често се бъркат с други заболявания. Изследванията са..
Народната певица Руслана Аспарухова от „Мистерията на българските гласове“ ни разказва за очакванията ѝ за годината, които идва и за нещата, през които е преминала: "На всекиму да се случват все хубави неща. Много непринудено и по-детски чисто се присъединих към репетициите, на които ни покани един диригент в малките класове. И до ден-днешен обичам..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Запис от разговор с инж. Симов ни предостави друг емблематичен..
Велизар Пеев и шоколадената фабрика са в центъра на нашия интерес днес: На 7.11.1901, Велизар Пеев отваря врати първата шоколадова фабрика в България. Какаовите зърна се внасят от Латинска Америка. Първият уред за разбъркване на шоколадовата смес му се изпраща от самия Линдт. На шоколада не пише, че е произведен в България. Защо, както и к акви са..
Днес ще ви раздипля патетичната любовна история на поетите Екатерина Ненчева, Пейо Яворов и Дора Габе. В Легендите на София съм разказвала и за тримата, но днес ще разкрия кой в кого е бил влюбен. И понеже за Екатерина Ненчева, първата българска писателка дръзнала да вплете в стихове любовните си пориви, се знае сравнително малко, отделям повече..