Поводът за датата на празника е първият в света полет на самолет в реални бойни условия на 16 октомври през 1912 г., по време на Балканската война. Самолет "Албатрос", управляван от поручиците Радул Милков и Продан Таракчиев извършва разузнавателен полет, който завършва с хвърляне на две гранати над гара Караагач край Одрин. Тази дата се превръща в символ на най-добрите традиции във военната авиация и през 1963 г. 16 октомври е обявен за празник на авиацията и на Военновъздушните сили.
Тържествата по случай 102-та годишнина на българските Военновъздушни сили започнаха още през миналата седмица, когато в София се състоя грандиозно авиошоу, което събра десетки хиляди зрители.
Вчера честванията продължиха с поднасяне на цветя на Алеята на летците на Централните софийски гробища и пред Паметника на летците от 6-ти изтребителен полк в квартал "Иван Вазов" в София. Церемония имаше и пред Монумента на авиацията и българските Военновъздушните сили на площада на авиацията в столицата.
Полковник професор Димитър Недялков, летец-изтребител и преподавател във Военната академия „Георги Сава Раковски“, напомни, че по всяко време на денонощието има дежурни изтребители и екипажите им. Те са подготвени така, че при нужда самолетите да са във въздуха до 15 минути. Той каза също, че бъдещето на военната ни авиация е свързано с модернизацията.
Чуйте още за празника в репортажа на Ивайло Николов.
Също така може да чуете и интервю на Ивайло Николов с военните пилоти майор Радостин Люцканчев и капитан Стоян Петков.
Коментатори във "Форум" тази седмица са певецът и бас китарист Васил (Васо) Гюров, и бизнесменът и треньор Ивайло Караньотов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха бяха: - Безопасността по пътищата, житейското напрежение ли е причината за голяма част от катастрофите? - Предизвикателствата пред новото..
За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука". От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината..
15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски..
С нов апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi вече разполага Военномедицинската академия в София. Той комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции в областта на урологията, гръдна хирургия, гинекология, коремна, чернодробна, панкреатична, дебелочревна хирургия. Пред Радио София началникът на Клиниката по..
Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяната на учебните програми. Според него те не работят по най-добрия начин. Министър Вълчев ще изработи и концепция как да изглеждат. Предвиждат се също и промени в оценяването на учениците.Новият министър на образованието планира да осигури повече свободно време..
20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Пред Радио София..
За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“ . Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година. "Това е една много престижна класация, селекция на туристически..