Поводът за датата на празника е първият в света полет на самолет в реални бойни условия на 16 октомври през 1912 г., по време на Балканската война. Самолет "Албатрос", управляван от поручиците Радул Милков и Продан Таракчиев извършва разузнавателен полет, който завършва с хвърляне на две гранати над гара Караагач край Одрин. Тази дата се превръща в символ на най-добрите традиции във военната авиация и през 1963 г. 16 октомври е обявен за празник на авиацията и на Военновъздушните сили.
Тържествата по случай 102-та годишнина на българските Военновъздушни сили започнаха още през миналата седмица, когато в София се състоя грандиозно авиошоу, което събра десетки хиляди зрители.
Вчера честванията продължиха с поднасяне на цветя на Алеята на летците на Централните софийски гробища и пред Паметника на летците от 6-ти изтребителен полк в квартал "Иван Вазов" в София. Церемония имаше и пред Монумента на авиацията и българските Военновъздушните сили на площада на авиацията в столицата.
Полковник професор Димитър Недялков, летец-изтребител и преподавател във Военната академия „Георги Сава Раковски“, напомни, че по всяко време на денонощието има дежурни изтребители и екипажите им. Те са подготвени така, че при нужда самолетите да са във въздуха до 15 минути. Той каза също, че бъдещето на военната ни авиация е свързано с модернизацията.
Чуйте още за празника в репортажа на Ивайло Николов.
Също така може да чуете и интервю на Ивайло Николов с военните пилоти майор Радостин Люцканчев и капитан Стоян Петков.
Остава малко повече от седмица до крайния срок за включване в петиция, с която граждани от ЕС целят да бъдат променени регламенти, засягащи именно правата им на потребители. В момента кампанията има над 1,4 млн. подписа, което е повече е необходимото, но въпреки това битката не е приключила. Инициативата “Спрете унищожаването на игрите“ се опитва..
Лилия Илиева е магистър по Българска филология и журналистика, преводач на интересни книги и самата тя автор на книгата “Заведи ме в теб“ , която представи при гостуването си в предаването “Добър вечер, София“. "Поводът, по който ми хрумна да събера 33 интервюта с известни български мъже, беше един мой разговор с френския писател..
Пет години след 2020 г. се вижда събуждащата се протестна енергия, която обаче не е толкова разгъната както преди пет години. Това се случва на фона на управление, което дойде след поредица от служебни правителства, но също е съмнително колко е стабилно. “Само за тези, които не познават механизмите и скритите капани на управлението, е изненада, че..
Администрацията на кмета Васил Терзиев иска от Столичния общински съвет да одобри проект за изменение на подробен устройствен план (ПУП), който отключва довършването на бул. “Тодор Каблешков“ и е ключов участък от Третия градски ринг на София, съобщават от пресцентъра на Столичната община. “Ако Общинският съвет вземе решение и подкрепи нашето..
Изключително археологическо откритие беше направено в крепостта Кокалянски Урвич край София – триъгълна каменна кула, датирана от края на II век. Разкритието е на младите археолози д-р Филип Петрунов и Виолина Кирякова в последните дни от археологическите проучвания, финансирани от Столичната община по програма "Култура". Откритието..
Лятото в града може да бъде истинска сцена – особено когато музиката идва при теб. RockSchool отново събира китари, цигулки, пиана, барабани, усмивки, страхотни преподаватели и екип и тръгва по парковете на София. И да – събитията са отворени за всеки. "Основаната идея на проекта в началото, в неговия генезис, беше да скъси тази културна..
Лятно кино под звездите се провежда за поредна година в столичния парк "Възраждане". Инициативата стартира емоционално снощи с хитовата лента "Гунди: Легенда за любовта", съобщават от районната администрация. Филмът, който проследява живота на един от най-обичаните български спортисти – Георги Аспарухов – Гунди, развълнува публиката и предизвика..