Тази вечер в камерна зала "България" е първият концерт за сезона на София квартет - с виолиста от "стария" състав Валентин Геров и с три нови попълнения, при това какви! Двама цигулари от Софийски солисти (Стоимен Пеев и Йордан Димитров) и виолончелист (Любомир Наков), който е концертмайстор в Софийската филхармония!
Досегашните цигулари в състава (Ангел Станков и Нанко Димитров) решават, че им е време да се оттеглят, а виолончелистът Джефри Дийн се завърна в САЩ. Но те не са прекъснали връзките си с квартет София - даже в този първи концерт Ангел Станков е гост, заедно с пианиста Божидар Ноев. Сериозна музикална компания!
Но за момент ми се иска да се "спра" другаде - при рекламната кампания на 3/4-ти новия квартет. Тя е направена със замах, нестандартно, закачливо, хитроумно, атрактивно - все понятия, които не съотнасяме често към територията на камерната музика. А това е един от начините да се привлече и нова публика в залата - новата публика, от която родния музикален живот наистина се нуждае.
А иначе закачки могат да се направят най-различни - и че именно "виолата" се оказа най-устойчива в квартета с име София (напук на многото вицове за виолисти), а като споменахме музикантските вицове, сред тях има истински бисери, посветени на квартетите. Но важното е, че още с първата си програма квартет София дава заявка за интерпретация на истинските бисери в квартетния репертоар - и ако кампанията е ведра и "намигваща", то творбите са даже предимно в минор :
Йозеф Хайдн – Струнен квартет оп. 20 № 5 фа минор и Лудвиг ван Бетовен – Струнен квартет Оп. 18 № 4 до минор. По-екстравагантен е концертът на Ернест Шосон за цигулка, струнен квартет и пиано оп.21 (вече в мажор) - изключително красива и виртуозна творба.
Чуйте интервюто на Лили Големинова с виолиста Валентин Геров - ще разберете повече за новата философия на квартета, защо и как си взаимодействат по нов начин двамата от цигуларите от Софийски солисти и защо е добре класическите музиканти да слушат поп, рок и джаз. От Радио София - на добър час на Квартет София!
Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия. Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..
На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..
Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..
Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила за хайдутина - да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...
Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:
Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..
С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..