Докога ще бъде така при нас, а в други европейски столици ще се къпят в светлина и през тъмните часове на денонощието? Ще ви припомним, че миналата седмица в интервю за Радио София кметът Фандъкова заяви, че и тук се работи градът ни да има по-добро осветление, но това става постепенно, не с темповете, които бихме желали да видим.
Как работи отделът на Виенската община, отговарящ за уличното осветление?
33-и отдел на община Виена отговаря за проектирането, изграждането и поддръжката на общественото осветление, за часовниците по улиците, както и за художественото осветление на някои сгради в града. Ако трябва да сме по-конкретни, отделът отговаря за около 150 хиляди светлинни точки в австрийската столица, съоръжени с 223 хиляди лампи, 1266 светофара, 200 обществени часовника, както и 240 осветителни инсталации за конкретни обекти. Освен това от две години отделът отговаря и за безжичния интернет в пространство около кметството на града, както и на парка „Донауинзел“.
Инженер Гералд Вьотцл от техническия център от 33-и отдел обясни, че във Виена няма централизирано управление и контрол на осветлението и на осветителните точки в града. Има обаче гореща линия, на която се получава информация от гражданите за неработещо осветление или светофари. Неслучайно мотото на 33-и отдел на Виенската община е „Виена свети“.
По думите на инженер Вьотцл, Виена е много добре осветен град, макар да има места, като някои новостроящи се квартали, например "Градът на езерото", където осветлението не е достатъчно. Затова годишно във Виена се правят 1000 нови осветителни точки. Инженер Вьотцл обясни, че икономичността на осветлението е нещо много важно, но общината е длъжна да спазва съвременните стандарти за осветление и понякога се получава така, че новите осветителни тела използват повече енергия, отколкото старите.
И все пак, тенденциите в съвременното осветление са свързани с монтирането на енергоспестяващи светодиодни (LED) лампи. Във Виена експерименталното място за този тип осветление е островът-парк „Донауинзел“ в центъра на австрийската столица. Той е изкуствено създаден и разделя Дунава на два ръкава. Островът е с дължина 21 км, но осветената му част е главно по мостовете или около 4-5 км, обяснява инж. Вьотцл. С монтирането на новите LED лампи има намаляване на използваната електроенергия с около 80 процента. Преди мощността на лампите е била 90 вата, докато сега те са с мощност от 17,6 вата. Ефектът е не само икономия (над 370 хиляди киловата годишно), но и по-добра осветеност на пътя, за разлика от предишното осветление, при което светлината се е разпилявала встрани и нагоре. И все пак, за да бъде инвестицията оправдана, договорът с фирмата изпълнител, която е инсталирала на острова 1200 нови осветителни тела, е за период от десет години, казва инж. Вьотцл.
Коментатори във "Форум" тази седмица са зам.-председателят и член на Управителния съвет на Българската асоциация по информационни технологии доц. д-р Наталия Футекова и образователният иноватор Ангел Георгиев. Заедно с водещата Елена Пъневска, част от темите, които дискутираха бяха: - Проучване на Института за пазарна икономика - професионалното..
Подробности можете да чуете в звуковия файл.
На 17 февруари 2025 г., стартира 17-ото издание на Програма "Европа“ на Столичната община. За поредна година целта е сътрудничеството между гражданското общество и местната власт в София в прилагането на добри европейски практики на местно ниво. Пет са одобрените приоритетни области, като тяхното финансиране е по 250 000 лв., каза пред Радио..
"Аника в градините на Людмил Георгиев" е съвместна изложба на известния български графичен художник Людмил Георгиев и 10-годишната Аника Козева. Изложбата ще бъде показана в галерия "ГрафикАрт" от 12 до 26 февруари. "Изложбата трябва да се види, а историята да се разкаже. С бащата на Аника си говорихме в моето ателие, а Аника се беше разшетала из..
Вейповете и останалите бездимни изделия са новата мода, която предизвиква интереса на децата, коментира пред Радио София Яна Алексиева - изпълнителен директор на Асоциация "Родители“ и магистър по Детско-юношеска и училищна психология. Тя добави, че всичко, което е забранено, в даден момент започва да изкушава тийнейджърите. "Всичко, което чуваме..
Романът "Скарида" е забавен разказ за нелепиците, абсурдите и тъгите на едно непроменящо се и непроменимо всекидневие. Негов автор е Димитър Коцев-Шошо, който според издателите на книгата, е роден и кара в София своето щастливо детство, което все още не е завършило, а това е добра новина за всички почитатели на неговото творчество, защото не..
За справяне с проблема с употребата на вейпове сред тийнейджърите, опитът на другите държави сочи, че голяма част от тях са прекратили вноса и производството им, каза пред Радио София д-р Гергана Гешанова - председател на коалиция "Без дим". "В много държави е абсолютно забранено транспортирането на такива количества, съхранението им и..