Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Виена свети икономично и модерно

Всяка година се изграждат 1000 нови осветителни точки

Снимка: wien.gv.at
Осветени ли са улиците, по които отиваме на работа, до близкия магазин, на театър, концерт или кино. В повечето случаи отговорът не е обнадеждаващ. Често установяваме, че уличното осветление в нашия град отдавна не работи, а неговата функция изпълняват витрините на магазините.

Докога ще бъде така при нас, а в други европейски столици ще се къпят в светлина и през тъмните часове на денонощието? Ще ви припомним, че миналата седмица в интервю за Радио София кметът Фандъкова заяви, че и тук се работи градът ни да има по-добро осветление, но това става постепенно, не с темповете, които бихме желали да видим. 

Как работи отделът на Виенската община, отговарящ за уличното осветление?

33-и отдел на община Виена отговаря за проектирането, изграждането и поддръжката на общественото осветление, за часовниците по улиците, както и за художественото  осветление на някои сгради в града. Ако трябва да сме по-конкретни, отделът отговаря за около 150 хиляди светлинни точки в австрийската столица, съоръжени с  223 хиляди лампи, 1266 светофара, 200 обществени часовника, както и 240 осветителни инсталации за конкретни обекти.  Освен това от две години отделът отговаря и за безжичния интернет в пространство около кметството на града, както и на парка „Донауинзел“.

Инженер Гералд Вьотцл от техническия център от 33-и отдел обясни, че във Виена няма централизирано управление и контрол на осветлението и на осветителните точки в града.  Има обаче гореща линия, на която се получава информация от гражданите за неработещо осветление или светофари. Неслучайно мотото на 33-и отдел на Виенската община е „Виена свети“.

По думите на инженер Вьотцл, Виена е много добре осветен град, макар да има места, като някои новостроящи се квартали, например "Градът на езерото", където осветлението не е достатъчно. Затова годишно във Виена се правят 1000 нови осветителни точки. Инженер Вьотцл обясни, че икономичността на осветлението е нещо много важно, но общината е длъжна да спазва съвременните стандарти за осветление и понякога се получава така, че новите осветителни тела използват повече енергия, отколкото старите. 

И все пак, тенденциите в съвременното осветление са свързани с монтирането на енергоспестяващи светодиодни (LED) лампи. Във Виена експерименталното място за този тип осветление е островът-парк „Донауинзел“ в центъра на австрийската столица. Той е изкуствено създаден и разделя Дунава на два ръкава. Островът е с дължина 21 км, но осветената му част е главно по мостовете или около 4-5 км, обяснява инж. Вьотцл.  С монтирането на новите LED лампи има намаляване на използваната електроенергия с около 80 процента. Преди мощността на лампите е била 90 вата, докато сега те са с мощност от 17,6 вата.  Ефектът е не само икономия (над 370 хиляди киловата годишно), но и по-добра осветеност на пътя, за разлика от предишното осветление, при което светлината се е разпилявала встрани и нагоре. И все пак, за да бъде инвестицията оправдана, договорът с фирмата изпълнител, която е инсталирала на острова 1200 нови осветителни тела, е за период от десет години, казва инж. Вьотцл.

Чуйте репортажа на Даниела Бенишева.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Със Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд

Цариброд: трябва да сме сплотени и единни

Днес "Радиокафе" гостува на Община Цариброд – Република Сърбия.  Какви ще бъдат предизвикателствата пред българите, които живеят тук през новата година? Това е  поредното съвместно предаване на Радио Телевизия Цариброд и Радио София. Зоран Джуров – Председател на Общински съвет Цариброд е първият ни събеседник: "Глобално нещата не са се..

публикувано на 12.01.25 в 11:54
Иван Симов

Историята оживява: Радиото - инж. Иван Симов, лента първа

На 25 януари 2025 година, Българско национално радио отбелязва 90 години от издаването на Указ номер 25, подписан от Цар Борис III. С тази наредба-закон радиоразпръскването в България става държавна собственост. Тази дата се възприема за начало на професионалното радио в България: Историята на българското радио обаче се заражда и оформя още..

публикувано на 11.01.25 в 16:00
С Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на международна фондация “Алеко Константинов”

Софийски разкази - Алекови дни 2025

Разговорът е с Анатолия Тодорова - уредник в Историческия музей “Свищов” и член на УС на Международна фондация “Алеко Константинов”: "Няма друг българския писател, останал с малкото си име, като наш съвременник и приятел. По неговото време Свищов е градът на първите неща. Гражданите в ежедневието си се радват на балове, приеми. Парите са се влагали..

публикувано на 11.01.25 в 15:00
Филип Тотю

Адресите на любовта - войводата Филип Тотю

Легендарният поборник, войводата Филип Тотю е имал богат и вълнуващ любовен живот, въпреки строгите правила  за хайдутина -  да не прескача дувари и да не ходи по жени, нито своя, нито чужда. Точно тях Филип Тотю не спазвал. Той имал три съпруги, съдили са го за двуженство, с последната си жена се събира, когато той е на 65, а тя - на 29...

публикувано на 11.01.25 в 14:00

Пикасо - само част от музейния фонд графики на Квадрат 500

Националната галерия „Квадрат 500“ представя 21 графични листа на Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Подробностите - от  Калин Николов, уредник на фонд „Чуждестранна графика“:

публикувано на 10.01.25 в 20:13
Нели Симеонова

Третите в света на космическата храна

Нели Симеонова, изпълнителен директор на компания „Антарта“ за възобновяването на производството на оригиналната българска космическа храна. Техният партньор, Институтът по криобиология и хранителни технологии  трети в света е произвеждал космическа храна, а екипът на "Антарта" предлага висококачествени продукти за кратки и дълги пътувания в Космоса,..

публикувано на 10.01.25 в 20:03

Радичков връх, Антарктика

С Йордан Радичков, внук на Йордан Радичков говорим за  инициативата "Януари - месец на Радичков" която тази година е в Антарктика! Още в края на тази година всички издания на българския писател ще бъдат изпратени в библиотеката на нашата експедиция там: Благодарение на българската мисия в Антарктика и проф. Христо Пимпирев, новите издания с истории..

публикувано на 10.01.25 в 19:29