„Черен петък“ с намаления до 70 процента - така осъмна този ден, ще продължи с обиколка на търговски центрове, които пуснаха по-евтини стоки, с уговорката цената да не е променяна пред последната седмица.
Световната мания за предпразнично пазаруване с големи отстъпки - т.нар. “Черен петък“ в България се провежда предпазливо. Причината е страхът у търговците да не бъдат санкционирани от Комисията за защита на конкуренцията. Антимонополният орган вече е започнал процедури срещу няколко големи търговци - главно онлайн, заради намаленията им през миналия ноември.
Съмненията на експертите на КЗК са, че търговците всъщност са подвели и измамили потребителите, защото обявените тогава отстъпки не били реални. Масово предния ден преди “Черния петък” цените на стоките са били завишени значително, а после са пуснати оферти за намаления, стигащи дори до 80%.
Традиционно по цял свят в последния петък на ноември се пускат определен брой продукти с отстъпка от 80% от редовната цена.
Имало е сигнали от засегнати потребители, че цените растели онлайн постепенно през целия предходен месец, за да бъдат “намалени” уж в т. нар. “Черен петък”.
Все още не се знае как ще приключат процедурите, започнати от КЗК, и кои търговци ще бъдат глобени. Санкциите обаче са внушителни и съгласно закона за “нелоялни търговски условия”може да стигнат до 20% от оборота на компанията нарушител за предишната година.
В опит да спасят поне малко предпразничното коледно пазаруване някои търговци у нас се опитват да приложат “Черен петък” в модифициран вариант.
До началото на XXI век обичайният час за стартиране на предпразничното пазаруване за “Черния петък” беше 6:00 часа сутринта. Много от големите търговци обаче започнаха да отварят по-рано през нощта - в полунощ и дори предната вечер. Така се появи и ново явление - “Сив четвъртък”.
В предишното издание на Адресите на любовта , Милена Димитрова - автор на книгата “Десет велики българолюбци”, разкри как под натиска на Великите сили, годежът между внучката на кралица Виктория и княз Александър фон Батенберг, първият български владетел след турското робство, бива разтрогнат. Двамата млади благородници са влюбени, но руският..
Арон Рот и Бояна Джикова отварят галерия за съвременно изкуство „ Пунта “ на Женския пазар: "Ако следваме логиката, че изкуството е рефлексия на процесите, Женският пазар е място, което има нужда от изкуство. Сега имаме повече случайни посетители, чиито погледи са приковани от витрината, това е предизвикателство. Важно е дейността да не ни е..
Пекарна „Рецептите на баба“ - Даниела и синовете ѝ Томислав и Денислав се занимават с приготвяне на хляб и закуски от години. Те са една от обичаните пекарни в Лозенец и защото приготвят погачи и питки по поръчка за различни поводи. По празниците тяхното работно време е почти без никаква почивка, но удовлетворението и мисълта, че са допринесли с..
Късометражният анимационен филм „ Митология на моя аквариум “ на Светлана Генчева е една история за светлината, тъмнината, приемането и личната трансформация: "Добавената виртуална реалност работи в синхрон с маслената живопис, която представям. Гледана през таблет или телефон оживява. „Митология на моя аквариум“ е една философска приказка. Получи се..
Мадлен Янева ви кани предновогодишно в Националния политехнически музей: "Гостите ще могат да видят най-новата ни изложба с прочутите ни калкултори ЕЛКА - първият му модел от 1965, както и "мореплавателят" ЕЛКА 130 - с нея сем.Папазови успяват плаването си с "Джу-5". Изложбата ни на втория етаж, открита за Празника на София, по желание на публиката..
Интервю с BG gpt съвети за Нова година: къде да посрещнем, как да се облечем, какво да пожелаем на близките. Не обръщайте внимание на англо-американския му акцент с леко шопски диалект и неправилни ударения: Как виртуалният асистент посреща новата година - в звуковия файл.
Какво трябва да е поведението ни в зимната планина и какви са рисковете при карането на ски и сноуборд извън пистите? Как се работи с лавинна екипировка, как да се подготвяме за ден в зимната планина, как трябва да реагираме в случай на инцидент? На тези въпроси пред Радио София отговаря планинският водач Николай Павлов. Планината винаги е..