"Гръцко кафе" е дебютният роман на Катерина Хапсали. Тя е завършила икономика и испански език в САЩ, след това се захваща (вече обратно в България) с докторат по философия. С думите борави отдавна (все пак е от журналистическо семейство), от биографията й в тази насока ще спомена само че е била главен редактор на българското издание на Харпър'с Базар.
Чиста българка (доколкото на Балканите можем да използваме това понятие), а фамилията идва след брака с грък. Такава е и главната героиня в "Гръцко кафе" - и тя е Катерина, и очевидно автобиографичните моменти са много. Но в книгата истината се преплита с фантазията, която "нокаутира в крайна сметка действителността", модерното се "мери" с отдавнашното и май героите (и най-вече героините) от миналото печелят много от битките.
Увлекателна, интелигентно написана, с "много пипер" по балкански, с много ярки сравнения и образи, които на секундата оживяват, изскачат от страниците и се настаняват в съзнанието на читателя.
Чуйте разговора с Катерина Хапсали - за "шкафа с истории", който открива в съзнанието си, за конфликтите (повечето изкуствено генерирани), които обаче се решават на чаша ракия или ципуро, за сенките от миналото, за една изумителна галерия от образи и несравними "баби" - всяка със своя "номер", сила и умение, за легендарни българки, прочути с красотата си, но и и за прагматичните и смели наши предшественици, които са "учели, за да живеят", за село Лещен и за вечерите там, които се "борят" с деня, който не иска да си отиде... и за бъдещето, което търсим, когато погледнем в чаша с кафе. Независимо дали е гръцко, турско или българско. Важното е да е силно!
Коментатори във "Форум" тази седмица са певецът и бас китарист Васил (Васо) Гюров, и бизнесменът и треньор Ивайло Караньотов. Заедно с водещия Константин Лавсов, част от темите, които дискутираха бяха: - Безопасността по пътищата, житейското напрежение ли е причината за голяма част от катастрофите? - Предизвикателствата пред новото..
За първи път в света най-големият конкурс с обучителна програма по комуникация на науката ще се проведе в Антарктика. Организатор на събитието е фондация "Красива наука". От началото на годината започна записването на участници за XVI българско издание на най-големия конкурс по комуникация на науката в света - FameLab. Също от началото на годината..
15 милиона лева годишно е прогнозната стойност необходима за биомаркерна диагоностика на онкологичните заболявания у нас. Това е 0, 02 процента от целия бюджет на Националата здравноосигурителна каса за година, а същевременно за 2025 година са предвидени до 5 милиона лева за подобни изследвания. Това обедини за пореден път пациентски..
С нов апарат за роботизирана хирургия Da Vinci Xi вече разполага Военномедицинската академия в София. Той комбинира високотехнологични иновации и прецизност при извършването на операции в областта на урологията, гръдна хирургия, гинекология, коремна, чернодробна, панкреатична, дебелочревна хирургия. Пред Радио София началникът на Клиниката по..
Новият министър на образованието Красимир Вълчев обяви като един от приоритетите си промяната на учебните програми. Според него те не работят по най-добрия начин. Министър Вълчев ще изработи и концепция как да изглеждат. Предвиждат се също и промени в оценяването на учениците.Новият министър на образованието планира да осигури повече свободно време..
20% ДДС при продажба на новопостроено жилище ще заплащат физическите лица, ако влязат в сила промени в Закона за ДДС. Предложението е одобрено от служебното правителство и внесено в Народното събрание. 20% ДДС ще се заплаща и за имоти, продадени в рамките на първите 5 години след получаване на разрешение за ползване. Пред Радио София..
За културния туризъм и неговото развитие в България е разговорът с Ивелина Кючукова, директор на ОКИ “Красно село“ . Поводът е, че в класация на „Ню Йорк Таймс“ бе включена страната ни, като една от забележителните дестинации, които да се посетят през 2025 година. "Това е една много престижна класация, селекция на туристически..