Танцът на пилон е вид пърформанс, който може да има театрален и варитетен характер. Често бива свързван с 20-те години, бурлеската и нощните клубове, а корените си носи от цирковото изкуство.
Танцът на пилон комбинира сложни акробатични движения, центрирани около вертикалния пилон. Ако потърсим как исторически се развива този танц, можем да видим ХI в. и един индийски обичай, в който мъже танцуват и извършват движения около дървен кол, демонстрирайки ловкост и сила.
Състезавайки се един с друг, те прилагали някои похвати и от йогата. Оригинално от Индия, китайският пилон пък започва да придобива популярност в циркови групи и състави с бурлеска насоченост. Китайските представления са акробатика, която съчетава и танц, съвсем в смисъла на цирковите изпълнения, а често тези пърформанси са имали и съзтезателна насоченост.
След 2000-та година пилонът започва да става част от все повече фитнес клубове и гимнастически салони, в които хората се записват на такива курсове като за упражнения и физическа натовареност.
Много от специалистите по танц на пилон или poledanceсе опитват да разграничат този вид акробатика от асоциациите с еротика и стриптийз. Според някои от тях двете нямат нищо общо и идеите и крайната цел на двата вида представяне е съвсем различна.
Могат ли обаче фантазиите за червено-черни корсети, дантели и жартиери да бъдат заменени така лесно от обикновен гимнастически салон и спортно облекло?
Чуйте анкетата, която направихме из ледените улици на София, за да видите какво е мнението за пилона като цяло на софийските субекти.
Освен това ще ви срещнем и с Антония Новачкова, която е акробатичен артист на пилон, участва в представления, но и организира специални курсове по танц и упражнения на пилон. С нея си говорим за раните, синините, опасностите, но и вдъхновението и страстта на тялото към това занимание. От нея ще чуете и защо много жени се записват на такъв спорт, какво искат да постигнат и как преодоляват границите и трудностите.
Второто издание на Голямата диктовка "Пазител на българския език" ще се проведе на 22 май 2025 г. от 11:00 ч. в три от читалните на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ). Темата е посветена на Годината на глаголицата – най-старата славянска азбука, от която произхожда кирилицата. "Идеята за отбелязване на Година на..
Българско дерматологично дружество, в партньорство с Европейската асоциация по дермато-онкология организира кампанията “Евромеланома 2025”. Евромеланома е паневропейска кампания като целта е да се осигури информация за всеки във връзка с профилактиката, ранната диагностика и лечението на рака на кожата. Кампанията ще включва и безплатни прегледи..
Петър Желев и Матей Христосков от Innerglow представиха пред Радио София новия си сингъл "Измислен човек“. Песента е колаборация със Свилен Ноев от група "Остава“. "Свилен е супер вдъхновяващ човек. Няма никаква цензура в каквато и ситуация да се намира, той си казва нещата както ги вижда. Това си е за уважение. Много бързо ни хрумна, че ще е..
Работещите на ненормирано работно време да имат право на не по-малко от 5 работни дни допълнителна почивка. Това гласи каченият за обществено обсъждане проект за промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските. В него се регламентира и изменение при ползването на отпуска при смърт на роднина. В проекта, цитиран от БНР, се предлага..
В рамките на проект "Образователни мюзикъли: уроци с музика и стих" Театър-студио 4хС ще представи три музикално-сценични спектакъла, насочени към детската и младежката аудитория. Три м юзикъла с адаптация за незрящи ще представят класическата литература по нов начин. Проектът интегрира литературата, музиката и театралното изкуство, като..
"Джазът пее на български" Със задачата да докажат това са се заели четирима творци, които обичат и музиката и българските думи. Концертът на Марина Господинова – вокал, Антони Дончев – пиано, Венци Благоев – тромпет и Мария Донева – думи е на 16 май на столична сцена за изяви на живо. "Очакваме ви, за да отбележим заедно празника на..
На 17 май, в Южния парк, София ще празнува красотата и културното богатство на китайския божур. Събитието отбелязва първия цъфтеж на китайските божури, дарени на България миналата година от китайския град Хъдзъ. Техният първи цъфтеж е не само празник на пролетта и красотата, но и символ на богатия културния обмен между България и Китай. Пред Радио..