Този месец в Брюксел се проведе поредният кръг от преговорите между Европа и Америка, като двете страни се ангажираха да организират още два кръга преди юли, както и експертни консултации между тях.
От началото на преговорите по проектоспоразумението през 2013-а досега преговарящите от ЕС и САЩ са прекарали почти 1500 часа заедно. Въпреки това скептицизмът и на Стария континент и отвъд океана нараства. Критиките са свързани с опасенията от размиване на стандартите и липса на регулаторен контрол.
Профсъюзите и природозащитниците обвиняват преговарящите, че поставят интересите на големите корпорации пред защитата на гражданите, работниците и околната среда. Сред чувствителните теми са и държавните поръчки в САЩ, които изглежда са затворен пазар за европейските компании заради т.нар. законодателство „Купувай Америка“.
Вицепрезидентът на Съединените щати Джо Байдън, който беше начело на делегацията, която дойде в Брюксел за осмия кръг на преговорите, каза, че се надява на съществен напредък, но упрекна европейските граждани за липсата на ентусиазъм.
Страните се съгласиха да проведат още два кръга преговори до лятото - един през април, а друг по-късно - до юни, съобщи Игнасио Гарсия-Берсеро - преговарящият от европейска страна. Неговият партньор в разговорите от американска страна Дан Мълейни добави: „Работим на пълна пара - по всички аспекти на прeговорите“.
На този кръг обаче не беше обсъждан въпросът за механизма за уреждане на разногласията между инвеститорите и държавата - ISDS, с който според анализатори компаниите могат да злоупотребяват, за да блокират нежелани разпоредби. Механизмът предвижда арбитраж при търговски спорове на наднационално ниво и на практика може да означава отпадане на отговорностите на транснационалните компании пред съдебната власт и правосъдието в отделните държави.
За да анализира потенциалните заплахи, които може да крие споразумението за Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции потърсихме Ваня Григорова от Сдружението „Солидарна България“.
По отношение на международния арбитраж тя обясни,че този механизъм не е нов, но напоследък се използва все по-често за атакуване от корпорациите на неудобни за тях регулации.
Като пример за такова дело Ваня Григорова даде приключилия вече процес срещу северната ни съседка Румъния. Делото е заведено от братята Микула. Тяхната компания за бутилиране, регистрирана в Швеция, дълги години е получавала държавни субсидии. С влизането на Румъния в Европейския съюз субсидиите са намалени драстично. Това е и поводът Микула да съдят държавата пред търговския трибунал във Вашингтон. Решението - северната ни съседка трябва да плати 250 млн. долара на частната компания. Същевременно плащанията са забранени от ЕК като недопустима държавна помощ. Изборът пред Румъния е да плати на братята Микула и да бъде санкционирана за това и от ЕК или да не изпълни решението на международния съд, но да бъде конфискувано нейно държавно имущество, което се намира в САЩ.
Според Ваня Григорова Европейският парламент е институцията, към която сега ще са насочени погледите и се възлагат надеждите за изчистването на споразумението от потенциално опасни клаузи.
Чуйте повече подробности по темата.
От Съюза на ръководителите в системата на народната просвета в България (СРСНПБ) излязоха със следната позиция, изразена по повод стачката в столичния наземен градски транспорт: "Както всички граждани в София, и ние, и учениците сме затруднени да стигнем до училище. Голямата част от децата живеят на пешеходно разстояние, но нито един..
Култови парчета от 80-те и 90-те години ще звучат на живо в центъра на София на 7 юни, в специален концерт, посветен на 60 години от раждането на Димитър Воев. Рождената дата на емблематичния поет и музикант е 21 май и тази пролет той трябваше да празнува 60 г., но съдбата реши да прекъсне полета на основателя на Нова Генерация твърде млад – едва..
Двама перничани са привлечени като обвиняеми за притежание на голямо количество наркотични вещества. Задържани са за до 72 часа и ще им се иска постоянен арест. Разследването е започнало на 14 май по повод проверка на 28-годишен водач на автомобил, който отказал тест за наркотици и се опитал да изхвърли полиетиленова сгъвка, съдържаща..
Изложбата “Смущения/Изгубен свят“ ще бъде част от програмата на Европейската нощ на музееите на 17 май. Нейни автори са различни художници, които работят с обекти, с инсталации, с живопис и скулптура. В своите творби авторите показват своя ракурс върху всякакъв вид нарушения в установения ред, във възприятията, логиката, мисленето, в..
"СтолицаЛитература“ е международен литературен фестивал, който се провежда в София от 2009 г. насам. Той се стреми да разглежда важни културни и социални въпроси през призмата на литературата. Седемнадесетото издание на фестивала ще се проведе от 29 май до 8 юни 2025 г. в столицата, под мотото "Изгубеният/Възвърнатият рай“. Тази година литературното..
"Ковачът" е невербален късометражен филм по мотиви на Братя Грим, в който разказът надниква в света на невидимите с човешко око светове. В него един много способен ковач е изкушен от силите на злото да продаде душата си, в замяна на което ще получи безкрайно богатство. Сделката гласи, че дяволът ще дойде при него след три години, с надеждата, че..
Нова медико-социална услуга за деца в София отвори врати. Тя е една от най-големите в столицата. Комплексът е за медико-социални услуги. Изграден е с няколко милиона лева - дарения към Фондация Proud of Me, правоприемник на Фондация "Деца с проблеми в развитието". Включва медицински, терапевтичен, рехабилитационен и когнитивен център, както и..