Две романтични френски симфонии - едната "Фантастична", добре позната и често изпълнявана и у нас, и по света; другата - премиерна за България, уловила духа на южна Франция, необичайно написана за пиано и оркестър, симфония, в която клавирната партия е виртуозна и ярка - това са "съставките" на концерта на Софийската филхармония днес.
"Фантастичната симфония" на "най-дръзкия сред композиторите" Берлиоз, обичана от публиката и очаквана винаги с нетърпение, и премиерната за България, но със сериозно присъствие в западно-европейския музикален афиш Симфония по френска планинска песен. Това е симфонията за пиано и оркестър, която ще събере на една сцена Людмил Ангелов и Мартин Пантелеев в една нощ на френско вълшебство, балове, любов и драма.
Венсан д'Енди е роден във френската столица на 27 март 1831 в благородническо семейство. Като част от Националната гвардия се сражава във Френско-Пруската война, след което завършва Парижката консерватория.Негов учител по композиция е Цезар Франк, с когото постепенно стават и приятели и д'Енди става част от кръга, който споделя естетическите ценности на възрастния вече композитор. Венсан д'Енди е сред основателите на прочутата Скола Канторум - своеобразна алтернатива на Парижката консерватория. Изключителен ерудит в музикалната история д‘Енди оставя по-ярка следа като професор и обществен деятел. Музиката му е красива и майсторски написана, а именно Симфонията по френска планинска песен за пиано и оркестър е творбата, която и днес звучи често из концертните зали по света. Написана е през 1886 по тема, която Венсан д'Енди чува в градче Перие песен в планинските райони на южна Франция. Премиерата в Париж преминава с изключителен успех.
Виктор Юго, Александър Дюма, Хайне, Паганини, Лист, Шопен и Жорж Санд - всички те са били на премиерата на Фантастичната симфония на Берлиоз. Там е и една красива англичанка - актрисата Хариет Симпсън. Нея Берлиоз е видял месец по-рано на една театрална сцена в Париж да играе Шекспир, в нея той се влюбва, за нея пише своята Фантастична симфония. В интерес на истината, те не се познават преди премиерата на тази творба. И едва след като чува фантастичната във всяко едно отношение симфония, след като вижда реакциите на обикновените хора и на известните личности сред публиката, Хариет „благоволява“ да се запознае с 26-годишния тогава композитор. Това е част от историята на тази симфония, чието подзаглавие е Епизод от живота на артиста.
Концертът на Софийската филхармония е тази вечер от 19 часа в зала "България".
Надежда Йоцова е израснала в музикална къща – баща ѝ е Христо Йоцов, емблематична фигура в българския джаз, майка ѝ е цигуларка в Симфоничния оркестър на БНР, нейният дядо Георги Йоцов е изтъкнат обоист от Софийската филхармония (със сериозен интерес към барока), баба ѝ Рина Ранджева е пианистка…можем да продължим да изброяваме, но Надежда върви по..
Киноконцерт: Романтичните неволи на Чаплин, Кийтън, Линдер - прожекция с музика на живо. Слушаме Еви Карагеоргу – координатор на събитието: "Това е много специална програма с три неми филма с музика на живо, рядко имаме такава възможност да ги видим" Повече подробности за автора на музиката и други неща, които ще ви заведат на прожекцията - в..
Разказът е на Снежана Маринова - краевед, изследовател на историята на Стара Загора и съавтор на книгата “Мозайка от миналото на Стара Загора”: Къде са секвоите в България? Откъде идват тези в Борисовата градина? Кой е В.В.Попов, чийто постамент за паметник откриваме до секвоите там? "Каква е цената, ако иска един човек като родения в Стара..
Разговорът е със Здравко Петров - урбанист и създател на проекта “Исторически маршрути”: "София никога не е била изостанала, минава през много животи. Била е много различна от това, което можем да си представим - с кьорсокаци и малко черкви, някои, като Света София, превърнати в джамии." Какво е съдържал първия градоустройствен план, кои са..
Прожекции на документалния филм „Скритата красота на Севера“ - повече за филма, заснет с дрон от неговия автор Вивиа Ники: "Северът за моето усещане е много мистично място с изключително много култура, оято е неразкрита." Разказът продължава като филм във филма или като изложба за филма - преценете сами в звуковия файл.
Започва третото издание на „Форум за съвременно изкуство и култура WIDE ARТ“ – за него ни разказва Радослав Механджийски: "Представяме съвременното изкуство през най-различни перспективи. Търсят се пресечни точки между технология и изкуство, психоанализа и изкуство и т.н. Мултижанровите подходи разширяват представите за изкуство." Още за поредното..
Визулен тур в изкуствата – Мария Маринова и Евгения Селвелиева от настоятелството на „Читалище-мечталище“ – на живо в студиото: "Това е гражданска инициатива, която събра съвсем случайно единомишленици. Оказа се, че има страшно много хора, които искат да видят културен хъб, а не прашасали и оставени на командно дишане места. Реално има супермного..